(Nyugi, lesz benne csavar…)
Itt van egy link, Allan Savory TED (nem TEDx, hanem hivatalos TED) előadása, “Hogyan változtassuk a világ sivatagjait újra zölddé és hogyan fordítsuk meg a klímaváltozást” címmel: https://www.youtube.com/watch?v=vpTHi7O66pI . A projekt célja nem kevesebb, hogy mentsük meg a bolygót… több, mint 1 millióan néztzék meg eddig, idei márciusi…
A tétel, 22 percben szépen felépítve, okadatolva, netten és világosan, az, hogy azért sivatagosodnak el a területek, mert a korábbi nagy, vándorló állatcsordák egyre kisebbek és a fizikai hatásuk (a keresztültrappolás például) elenyésző… a megolodás – és ez ellentmond az eddigi okosságnak – az lehet (és ezt próbálják Savory holisztikus management intézetével egyre nagyobb léptékben, főleg Afrikában bizonyítani), hogy ahelyett, hogy csökkentenénk ezeken a területeken a haszonállatok (szarvasmarha, birka, kecske) legeltetését, többszörösére kell növelni azt és ez az állandóan vándorló állatsereg mellékhatésként “megműveli” a földet, eltakarítja az előző évi füvet, miegymást, így a föld meg tudja kötni az esővel érkező víz nagy részét, ami lehetővé teszi a következő évi termés szárba szökkenését, és így tovább… További mellékhatásként (bónuszként…) a haszonállatokból tej lesz, hús és bőr sokszor a legéhezőbbnek tartott területeken…
Amúgy, ha csak úgy szembe jön az utcán, simán minimum lehülyézzük (legalább magunkban), aki ezzel jön, hogy én “megmentem a bolygót”. Allan Savory komolyban utazik, tényleg ezt gondolja.... Az intézetének honlapja: http://www.savoryinstitute.com/category/resources/ .
Nem semmi… most komolyan… szerintetek melyik kezdeményezésnek van/volt minimális esélye, hogy globális szinten visszafordítson folyamatokat, amelyek a Föld teljes lakhatatlanságához fognak vezetni, jóval előbb, mint a nap kihűl?!
…mert akkor már persze már úgyis kampó, hacsak (itt Asimov Alapítványi n+1-ológiájára (beleértve a robottörténeteket is…) illik gondolni és arra, hogy van-e reális esélye annak, hogy ahhoz hasonlóan egy think-tank már vázolja és dolgozik a projekten és annak megvalósításán… - nil, niente, zéró, nul, nulla…).
Ez a pali meg, ez a Savory… nem elég, hogy az ő kezdeményezésére nyírták ki annak idején (XX. század közepétől egy kicsit errébb) elefántok ezreit(!!!) (nem vicc, ő mondja a videóban, hogy ezt nem tudja letenni, és viszi a sírba is), most meg ezt a megmentősdit találta ki…, az elefántokban nem volt igaza, kár volt (ő mondja, én nem voltam ott…), ebben az utóbbiban meg lehet… én legalább (for one) hiszek neki (ezt nálam nem könnyű elérni és könnyű elveszíteni, de most per pillanat ez a helyzet…).
Persze, hallgattassék meg a másik fél is, ha van másik fél… van… ide idézek egy linket, ahol a lehető legudvariasabb formában, de megkérdőjelezik nem Savory elméleti alapvetéseit (ez fontos), de azok bizonyítékként elővezetett érveit, előtte-utána fényképeit, stb. A tudomány nem ilyenekkel dolgozik… ez igaz… For you to judge it…: http://organicfarms.wsu.edu/blog/climate-change/savory1/
Hogy még nehezítsem egy kicsit a dolgodat, még egy – már kevésbé óvatos – kritikus írás: http://www.123helpme.com/view.asp?id=26965
Volt egy lakonikusabb, személyes kritikusom is: elkezdtem mondani a videót, mire azt mondta: “ÁÁÁáá… az állatoknak túl sok víz kell… és a víz lesz a következő, amiből kevés lesz…”, mondom erre: “De egyre többen éheznek, nemsokára 10 milliárdan leszünk!”, erre ő: “Majd rovart esznek, azt nem olyan macerás tenyészteni, nem kell hozzá annyi víz, és Dél-Kelet Ázsiából tudjuk, hogy egészséges, sőt ízletes, ha megszodod…”… hmmm, nem volt több szavam…:-)))
Na most akkor még a videóról, ami nagyon megragadó önmagában (a mérlegelésben akarok segíteni, azér idéztem a 3 kritikát is, hogy számodra lehetőséget adjak a nettó – pozitíív vagy negatív - egyenleg megállapítására…).
Mivel ehhez a TED-videóhoz (még?) nincs magyar felirat, egy-két érdemlegesebb pontra itt hívom fel a figyelmedet:
0:49 – Milyen nagy a problémánk, (ha nem volna világos), a klímaváltozás és a túlnépesedés (speciálisan a szegényebb régiókban)
1:20 – Elmagyarázza az elsivatagosodás és miért fontos róla gondolkodni
2:17 – Satellit-kép az elsivatagosodásról
2:52 - Miért nem elegendő az eső, hogy a sivatagot visszaváltoztassa füves legelőkké
3:20 – A szén szerepe ebben az egészben
4:12 – Beszél a nagy hazugságról (tévedésről?), amit mindannyian elfogadunk, ugyanúgy, ahogy az emberek annak idején elfogadták, hogy a Föld sík…
5:30 – Élete egyik (ha nem “A”) legnagyobb hibájáról beszél
6:42 – Hogyan segítette, motiválta ez a hiba, hogy generációjának legfontosabb tudományos felfedezését tegye
7:30 – Miért van az, hogy a mikroklimatikus változások valójábam globális klímaváltozások és miért van az, hogy senki nem akarja megérteni az elsivatagodás veszélyét
9:50 – A füves legelők változása és haláluk
10.40 – Miért rossz ötlet felégetéssel megoldani a problémát és miért kell leállítani az afrikai 1 milliárd hektárt is meghaladó tarló-égetéseket.
11:30 – Miket próbáltunk eddig és mi az egyetlen működő opciók ma… Ez az, ahogy a világ tényleg meggyógyítható.
12:20 – Bemutatja az ő megoldásukat és megmutatja, hogyan működik.
3:03 – De hogyan tudjuk leutánozni a XXI. században a nagy vadállat-migrációs mozgásokat?
14:10 – Sikerült egy olyan holisztikus koncepciót találni, ami segít a helyieknek, hogy növeljék a termést
15:00 – Itt kezdődik a leginkább megnyugvást hozó előtte-utána fényképek sorozata (amelyek a javasolt megoldás eredményességét illusztrálják)
17:11 – Nézd a családok arcait, akiket segít…
18:50 – Szerinte lehet, hogy az elsivatagosodás hatása a klímaváltozásra jelentősebb, mint a fűtőanayagok (jelenlegi) használata
19:30 – De meg tudjuk oldani , és meg is fogjuk.
Na most jól megzavartalak? Igen? Akkor jó… ez volt a cél, a komfort-zónából kibillentés (ha már én, Te miért ne?)… itt jön a coaching…:-))). Arról van szó, hogy senki nem tudja eldönteni, hogy számodra mi az igaz… lehet, hogy olyan, hogy abszolút igazság nincs is (konstruktivizmus – ld. a korábbi blog-bejegyzéseket…), de hogy Neked mi a jó, azt tutti senki nem tudja helyetted… én sem… én például most meg vagyok zavarva… (jó, középen azt írtam, hogy hiszek neki, de közben elolvastam egy-két kritikust is, és azok se tűntek tökkelütöttnek…)… annyira jó a video, meg az ellenérvek is…
Azért látom jónak idetenni ezt a videót és ezt a kommentárt, mert egy nagyon tisztelt FB-társam ma reggel csak a videót tette fel és az önmagában magával ragadó… (igazi “TED” video és az (is) rangot ad…)… de, mindig, érdemes utána nézni, mit mondanak a kritikusok és utána saját magunknak dönteni a saját álláspontunkról…
Ne fogadj el fontos kérdésekben kritika nélkül semmit…
Szilágyi Miklós - coaching.szm@gmail.com