HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Naptár

február 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Friss topikok

Linkblog

Kindle könyvtár rendezés közben…

isocrates_coaching 2025.02.22. 07:21

 busnel.JPG

Tegnap este (a Linkedin-re) feltett Kindle változás kapcsán említettem is, hogy van 2 megfigyelésem, gondolatom is. 

1. Az egyik az, hogy az LLM-et nem garbage-dzsal (a netre csak ráengedve…) kéne tanítani, tanulni hagyni), hanem szűrt, minőségi tartalmakkal kellene etetni. Mert garbage in, garbage out…

De még ebben is, van egy következő lépés, hogy értelmesen, intelligensen tudjon válogatni. Kritikus gondolkodása legyen (vagy ne legyen, ha (a) mi akarunk maradni az urak, (b) el tudnánk érni…). Megy ez a sok duma, hogy nincsenek érzelmei, nem tudatos, nincs consciousness-e (meg talán nem is lehet, ez szerintem a halandó porhüvelyünkhöz való elszakíthatatlan kötöttségből származik szerintem…), de a kritikus elem, amikor majd elkezdhetünk félni, mi emberiség, amikor válogatni tud majd, kritikus gondolkodása lesz, amit BTW az emberiség komoly tempóban vetkezik lefelé… akkor lesz baj… mert kiderül, hogy egy roppant kreatív, sokkal jobbra érdemes, de roppantul elbaszarintott consciousness-szel megvert, kihalásra érett faj vagyunk… és azt majd, ha lesz, lenne kritikai gondolkodással bíró AGI, tűpontosan észrevenné, kielemezné, és tenne róla…

2. A másik gondolat személyesebb, a könyvek gyűjtésével kapcsolatos… Ha olyan régen gyűjtesz Kindle könyveket, és pláne, ha annyit, mint én, ennek az egy helyre letöltésnek az aranytartalék képzésen kívül is van hozadéka.

2.1 Első, hogy ennyi könyvre, ebben az esetben kb 3000 db, 15 év alatt (átlag 200/év), pláne, ha a témák annyira szerzeágazóak, mint az én esetemben, az ember nem tud visszaemlékezni, mint a kb. 3x annyi papír-könyvnél is van, vannak megkepetések... Vannak főirányok, pszichológia, önfejlesztés, vezetéstudomány, coaching, történelem, scifi, tenisz, de van tücsök-bogár is, nézek némelyiknél mint Gizi a moziban, hogy ezt pl. hogy, miért… Persze, ezek sokszor impulzus-vételek, ma is (pénzügyileg “veszélyes” az ilyen típusú működés…:-))). 

Ha olvasok valamit, vagy hallgatok egy podcastot, egy könyvet említenek a témában, ami érdekel, megállok, minimum letöltök egy free Kindle sample-t, azután vagy megveszem az egész könyvet, vagy nem. Sample is van vagy 500+ db… Emlékszem a heti La Grande Librarie műsorra a Tv5 Monde-on, François Busnel-lel, előfordult, hogy egy műsor alatt 3-4 beszélgetőtárs/szerző könyvét, könyveit is megnéztem a neten, a Sample-ket, esetleg az egész könyvet is (a nagy, legendás előd, Bernard Pivot késői előd műsora - a nagy, az igazi, az “Apostrophs” volt - a “La boullion de culture” még nem volt rám ilyen hatással, igaz, akkor még nem volt Kindle, talán még Amazon papírkönyv sem volt.

Mellékszál kicsit, de most megnéztem, La buillon de culture 1991-2001 között ment hetenként szezononként, ezt már akkor a ker-tv revolution alatt Magyarországon is lehetett nézni az egyedüli francia állami csatornán, a TV5 Monde-on (később TV5), Amazonon pedig 1994-től lehetett papír könyvet rendelni. 

Ennek a műsornak a folytatása volt (mind főműsoridős, 1,5 órás könyvekről szóló műsor volt, hja, hajdanán a franciák nagyon kultúrnépek voltak…:-))) (mondják, hogy a legendás “Apostrophs” adások (1975-1990 között) idején, esti főműsoridőben kicsit kevesebb ember volt Párizs utcáin, a legjobb adásait 2 nagy dvd-gyűjteményben azért ennek is meg lehetett szerezni…), a La grande Librarie (2008-2021 között François Busnel (ejtsd: bünel, ld. illusztráció) műsorvezetésével, most is él a műsor, de én annyira szerettem Busnel stílusát, hogy “megsértődtem”, nem nézem…:-))) azóta kevesebb francia nyelvű könyv gyűlik a Kindle könyvtáramban…:-))). Ja, ehhez a bekezdéshez: az első Kindle device-t 2007-ben lehetett beszerezni, azt hiszem, év vége felé, úgy emlékeztem, akkor vettem is, de lehet, nem így van, mert az első könyvek dátuma 2011-ből való…

Na, ez a hosszú első észrevétel tömörítve annyi, hogy jó újra egybelátni az összeset, újra felkelti néhány az aktív érdeklődést, egyáltalán előbbre kerülnek a régiek is a memóriában.

2.2 Második, hogy így egyrészt egységesíthetem a könyvek megnevezését, másrészt ennek alapján csoportosíthatom, rendszerezhetem őket, jobban beillesztve a papír-könyveim rendszerébe (szépirodalom környéke szerző vezetékneve szerint alapvetően, non-fiction könyvek téma szerint válogatva, elrendezve).

Szólj hozzá!

Ebben sincs örök, ideális megoldás…

isocrates_coaching 2025.02.21. 11:34

img_7688.jpeg

 

HO vs RTO

Intuitív gondolkozási kísérlet a vezetők szempontjából. A távmunkát válasszuk le, az más tészta. Mi miatt lehet, hogy az RTO  tör előre a hibrid kárára (a HO tulajdonképpen a hibrid proxy-ja, mert az állandó HO az a távmunka… az én értelmezésemben)?!

A triviális válaszokat minden ezzel foglalkozó poszt alatt megtaláljuk, mert a vezetők gyengék, nem merik lazábbra engedni a pórázt, az eszemet, kezemet fizetik, nem a seggemet, pedig én és én mennyivel termelékenyebbek vagyunk így, a cégnek is. Világos, az RTO-t burkoltan vagy nyíltan akaró vezetőket kell megregulázni, esetleg  kirúgni. És még ez is meglehet, ha majd csak hibrid munkahelyeket lehet találni, mert akkor el lehet menni máshová. De amíg nem lesz “rend” így, az alkalmazotti állások egy nem elhanyagolható része az RTO-t választó cégeknél lesz elérhető. De miért?

Nem gondolom megváltoztatni azok véleményét, akik a hibridet részesítik előnyben. Én se tudom, általánosan mi lenne a jó. Az emberek nem egyformák, nem egyforma dolgok elégítik ki őket hosszútávon (sőt, azt gondolom, hogy hosszú távon semmi sem elégíti ki őket, de adom, hogy ez lehet véleményes… meg mellékszál…).

Egy látomásom/álmom volt, mondjátok, hogy lehetetlen, kitaláció. Vezető voltam, egy 15 fős csapat vezetője. A munkánk olyan, hogy akár otthonról is lehetne a legnagyobb részér végezni (így is volt 2020-ban), de kikötöttünk mára 2 HO-val tarkított hibrid munkarendben, azzal, hogy a két napot mindenki a vezetőjével megbeszélve akkor veszi ki, amikor akarja.

Mi a valóság? Nehéz együtt beszélgetni az emberekkel, vannak olyan feladatok, amik office-hoz kötöttek, ott meg kell állapodni a helyettesítésekben, de részben ez az egyeztetés is döcög, de a konkrét feladat is ezért nagyon egyenetlenül van betöltve. Plusz, ahány ember, annyiféle. Tudom, hogy ki az, aki otthon is legalább nettóban letölti a munkával azt az időt, amit az irodában eltöltene. Őt se lehet néha ilyenkor elérni, de ők erről időben szólnak. 

Azután vannak, akikről az isten tudja, mikor mit csinálnak, de ez, őszintén, így van nagyjából az irodában is. Ezzel van dolgom, nyilván, az én felelősségem. De a gyakori commentekben megjelenő ellenvetéssel szemben, hogy a munkát kell ellenőrizni, értékelni, nem a jelenlétet, nem minden olyan munka, amit pontosan lehet előre tudni, mennyi időt vesz figyelembe (ez amúgy az ilyen commentelők többségének a szakmájában, az IT tág területén is így van…), vannak nehezebben lehatárolható feladatok is, de kétségtelen, hogy ez a vezető dolga, felelőssége, hogy ezt steuerolja. Nem fair, ha csak ezeket a problémákat akarja megoldani az RTO-val.

Azután van mindig a csapatnak egy része, aki tudatosan quiet quitting-ben van, kihasználja a HO-napokat pl. a hétvége meghosszabbítására, péntekre és hétfőre csoportosítva az ő két HO napját. Ez is persze a vezető felelőssége is, naná. De persze van a munkaerőpiaci helyzet, a rendelkezésre álló bértömeg korlátja, és nem állnak a portán sorba a kiválóbbnál kiváló munkatárs jelöltek. És ezért gyakran az a kis plusz is, amit a harmadik csoport végülis mégis csak letesz az asztalra, levesz a többiek terheiből, “megérheti” őket egy ideig legalább az állományban tartani…

Ez az alaphelyzet, ebből kell a vezetőnek megfőzni a kőlevest… Az első csoportnak ideális a hibrid munkavégzés rendszere, a harmadiknak meg egyáltalán nem. A második csoportnak maradhatna a hibrid rendszer, de a vezető mégis úgy gondolhatja, hogy jobban meg tudná oldani a velük való munkát is az irodában.

A vezető rendszerint egyedül van, övé a felelősség, a döntés felelőssége is, az ő kis kreclijében akkor is, ha mindenki, ahogy régen, ott van nem csak virtuálisan, körülötte. Így meg, ő is kiveszi a két napot, lassan szétrázódik a csapat. 

De van még egy tényező, ami tovább rontja a helyzetet. Az irigység. Lehet piházni, fikázni, hogy “én nem!!!”, azt mondani, hogy ez milyen rossz, hogy van, de bizony ez a tényező, ez az embereket, helyzeteket, csoportokat, azok viszonyait is részben meghatározó valami, ami régi mint az emberiség, de lehet, hogy mint az élet maga, ami a túlélés nem-szeretem eszköze. 

Az emberek régen is, amikor aki hivatali munkát végzett, effektíve a hivatalban, irodában dolgozott (de a gyárban, boltban is mindenütt), árgus szemmel figyelik egymást, főként az érdemtelen (-nem tartott…) előnyökre, előnyszerzésekre fókuszálva. Ez ebben a hibrid világban fokozottan így van. A jelzett harmadik csoport, a potyautasok, mindenkinek a szemét basztatják, és előhozzák az emberekből a “ha neki lehet, akkor nekem is”-eket. Ez akár jelentősen is tovább ronthatja az amúgyse kapitálisan remek munkamorált…

…és ekkor kvázi felébredtem, és rá is szóltam magamra… hogy “ne má’…”. Te mit gondolsz? Please, ne csak azt mond, hogy Te konkréten még többet is leteszel az asztalra a HO-ban, és aki mégegyszer basztatja a HO-t, a nyilvános lefejezésén szeretnél résztvenni személyesen is. Neked elhiszem. De egy pillanatra nézz körül, a többiek hozzáállására, akik szintén ugyanahhoz a vezetőhöz tartoznak. 

Vajon mind olyan elkötelezett, mint Te vagy? A vezető nem csak a Te vezetőd, hanem az övéké is… és ha a munkarendet kell meghatározni, az különbözhet egységenként, munkatípusonként, de tejesen egyénre szabottan nehezen elképzelhető. A törvények, szerződések is a törvény-, illetve szerződés-szegőkre koncentrál, azt szankcionálja főleg. Egy egység-vezetőnek az egész egységre szóló szabályzatot kell hoznia, betartatnia…

Szólj hozzá!

A komparatív előny alkonya…

isocrates_coaching 2025.02.20. 07:35

img_7675.webpOK, hogy megint az ősember M.O. kezd a divat lenni, akinek mindent maga kellett, maguk kellett megcsináljanak. Közte volt, egy rövid, földtörténeti léptékben nyúlfarknyi cezúra (volt aki elkapta még a végét…), amikor az ún. “munkamegosztás” dívott. Az emberek arra szakosodtak, amihez értettek és/vagy akartak érteni, és most figyelj, “megvették” (fair áron…) egymás valid szakértelmét. Világos, hogy ennek kvázi vége, de ne felejtsétek a gyerekeket is tájékoztatni erről, mert ez csak várhatóan rosszabb lesz…

Ez az ún. “munkanegosztás” valamikor a "komparatív előny" vagy "relatív előny" közgazdasági fogalmán alapszik, nemzetekre szokták használni, de sokkal tágabban is használható. Ez a közgazdaságtanban használatos fogalom arra utal, hogy egy ország akkor jár a legjobban, ha azokat a javakat termeli, amelyek előállításában a legnagyobb relatív előnyt élvezi más országokhoz képest. Ennek értelmében minden ország azokra az árucikkekre és szolgáltatásokra összpontosít, amelyekben a legjobbak az adottságai, és amelyek termelésében relatíve hatékonyabb másokhoz képest.

(irónia + szarkazmus are on… Sheldon-nak…)

Szólj hozzá!

A toxikus vezető dilemma...

isocrates_coaching 2025.02.18. 21:08

toxikus_vezeok.jpeg
Több postban is: toxikus vezetők, munkatársak… Látni kell, mik az axiómák, mert úgy látom, van némi zavar itt-ott…

Nézzük csak az alaphelyzetet:

1. Nem biztos az, hogy toxikus az, akire valaki azt mondja. Elhinni elsőre egy bemondásra, véleményt, én legalább soha nem szoktam, esetleg benefit of doubt-ot adok neki. Ha egybehangzóan többen, függetlenül mondják, az minősített eset. Nehéz ellenőrizni, légy a falon, shadow coaching helyzetben talán.

2. Toxikusnak lenni (aki az, és lehetnek sokan) feladat. Valamit tud, ami miatt beépült, valamilyen, esetleg nem mindenki számára ismert “tőkéje” van, ami miatt viszonylag tartósan képes kifejteni nagyon nem áldásos tevékenységét. Egy kellemetlen, se tehetséges, se pártfogóval nem rendelkező kellemetlen alakból nem tud toxikus valaki lenni, nem éri azt meg, rövid úton elzavarják. A toxikus nem hülye, nem könnyen eltávolítható, van valami aduja.

3. Nem választott, kinevezett pozícióból egy ilyen toxikus bully-t praktikusan azok tudhatják eltávolítani, akiknek erre pouvoir-ja van, pl. akik kinevezték. Alulról nincs sok esély. Olyannak próbálhatod felette bemószerolni, aki (egyelőre?) nem akar lépni, ráadásul azt is mondod neki implicite, hogy ő sem jó vezető, hisz’ nem látja, milyen a beosztottja, tehát őt is kritizálod… A whistle blower funkció rendszerint pofon a szaharnak. Amikor volt hatékony, független szakszervezet, az talán.

4. Ennyi. Ha ilyet észlelsz, ilyen vezető alá kerülsz, kár a benzinért, úgy jártál…

Szólj hozzá!

Annak a története, hogy hogyan lett visszafelé is "Személyiségprofilozó eszközök története" a sorozat címe a "Személyiségtesztek története" helyett...

isocrates_coaching 2025.02.12. 10:07

cimvaltozas.JPG

A cím a valamikor híres színdarab címének hosszával vetekedik, ami ez volt: "Weiss, Peter: Jean Paul Marat üldöztetése és meggyilkolás ahogy a charentoni elmegyógyintézet színjétszói előadják de Sade úr betanításában"? Fordította: Görgey Gábor. Nna, ez is megvolt...:-)))

____________________________________________________________________

"Személyiségprofilozó eszközök története", egy post-sorozat. Eddig úgy lehetett ismerni (köszi, ha találkoztál már vele, egyben bocs...), hogy "Személyiségtesztek története", amit a legelején megglosszázott egy commentben András Kőszegi, hogy neki nem tetszik a terminus technicus, igazat adva neki, hogy nem szerencsés, akkor még friss volt a címötlet, nem engedtem a 48-ból.Meg az is van, hogy a hirtelenség, legyünk egyszer őszinték, kapkodás, amivel általában itt jelen vagyok, ebben is megnyilvánul, hogy gyorsan adok egy címet, ami ha 2 perc múlva nem tetszik már annyira, hagyom, ha egy post, de egy ki tudja még, hány részes sorozat (amit ráadásul egyfajta referenciának is szánok), az azért más tészta...

Mielőtt lecsapnál, hogy ez az, ez a baj (mindig így szokott lenni, én jól meg tudom fogalmazni, hogy mi a baj itt-ott velem, a többiek meg megörülnek, hogy így nyomdakészen megvan és lecsapnak rá...), a spontaneitása, az itt és most nascence-sége, néha azt gondolom, a varázsa (de nem elegáns, ha én mondom... mindegy...), pont ebben a sietettségben, kapkodásban van, ami segít az éppen születő gondolatot szinte az élőbeszédhez hasonló flow-ban lejegyeznem (van, hogy elszáll egy rész, 1:1-ben nem tudom reprodukálni...).

Erre ma reggel, az ötödik résznél Boglarka Zerinvary közvetetten emlékeztetett arra, hogy bizony az iskolai tesztek is tesztek. Na ez az utolsó (valójában a második...) csepp volt a pohárban...

Én még a napoleoni (teszt-előtti...) időkben jártam iskolában, írásbeli, szóbeli, röpdolgozat, zárthelyi, nekem rossz véleményem van az iskolai tesztekről, túl a "régen minden jobb volt!" normál nosztalgián, tényleg is. Tudom néha azt gondolni (azután persze a túlfejlett kritikus gondolkodásom helyre is int tüstént, hogy, "igen, ennek lehet szerepe, de önmagában nem magyarázza meg a kérdéses jelenséget!") szerintem ennek a csökött világnak - jó, többek között - a rákfenéje, hogy már az iskolában leszoktatnak az írásban, élőbeszédben való fogalmazásról, a gondolatok összerendezéséről, szerkesztéséről és a gondolkodást, a számonkérést far too many occasion random, szerencse-kereső x-elésre visszavágják... Azután csodálkozunk, amikor a világos fogalmazás, a rendesen megszerkesztett összetett mondatok (gondolatok!!) már a too much kategóriába kerülnek

…és legfőképpen, az iskolai tesztekben VAN jó válasz. A személyiségprofilokban pedig nincs. Ennyi. Olyasmi van, hogy az egyik szempontú tendencia valamilyen irányban jobb (ezek az erősségek), mint másik irányokban, de, könyörgöm, az önismeret épp erről szól, hogy mi passzol hozzám és mi nem! És ezeket segít letapogatni mindegyik személyiségprofil a maga módján, a maga eszközeivel!

Szóval átestem, tudtam, már utálom az eredetileg kitalált címet, és mivel az én fent körvonalazott itteni "munka"-stílusomhoz iker-elemként hozzá kell tartozzon (már csak, ha jót akarunk...) a helyesbítés, javítás mozzanata (szinte nincs olyan postom, commentem, amin ne találnék és végeznék javítást, rögtön a publikálás után a legtöbbet, tudom, algoritmus-Manitu nem csipkodja, teszek rá, de később is, ha észreveszek valamit, hadd szóljon!) természetes, mint ahpgy a hegyi patak csörgedez a völgy felé, hát, itt is úgy döntöttem, 5 cím nem a világ, biz' átírom őket...

Iderejtem, hogy stratégiai megfontolás, hogy ezek mind, a sorozat posztjai (ez például nem...) a személyes blogomra kerülnek fel, hogy (tudom, ehhez némi nagyképűség szükséges, hogy azt higgye az ember, hogy valamit is számíthat az, amit ír... ám ennek, a nagyképűségnek,  persze teljesen híjával nem vagyok, de önkritikával, ön-szarkazmussal, öniróniával próbálom némileg élét venni...) hosszabb távon is itt-ott, ennek-annak referenciául szolgálhat, és itt könnyebb visszakeresni. A Linkedin time-line-on nem az örökkévalóság oltárán áldozunk...:-))) 

Ui.: az utolsó bekezdés teljes egészében nem fért volna bele már a 3000-s kiporciózott post-terjedelembe (szólt a Manitu valamelyik demiurge-ja...), hát röptibe áttettem ezt a postot is a blog-ra. De például az "(ez például nem)"-et nem törlöm, szép nyoma a spontaneitásnak, amihez a továbbiakban is ragaszkodnék, kivéve a sorozat legtöbb, tárgyi, ismeretterjesztő postját, ami a többi pl. Linkedin-beli, de nem csak, írásbeli dolgozatomhoz képest némi műgond, felkészülés, szerkesztés nyomait is mutatja...:-)))  

Szólj hozzá!

Személyiségprofilozó eszközök története - 2. rész

isocrates_coaching 2025.02.11. 19:49

szemelyisegteszt_3_resz.JPG

(Ez a sorozat pontosan 5. része. Hogy is jön ez össze? Volt egy 0. rész, volt három első rész (1/A, 1/B, 1/C, ennek “történelmi” okai vannak, először egy rész lett volna, de azt azután alapvetően átírtam, és lett az egyből három…), így lesz ez a rész az ötödik…)

___________________________________________

Elkezdtem azután ezt a rész írni, ami azután érdekes vizekre vitt… meglátod… 

Disclaimer: Ennek a résznek az alapvető célja az lett, hogy leírjam az elején én honnan jövök, van-e, és ha van, mi az elkötelezettségem a tárgyban. Mert hogy van. Elég ránézned a profilomra.

De, és ez egy fontos de, mivel részben a személyiségprofilok a gyakorlatban nagyonis használatban vannak, részben pedig a Linkedin-en (itt az általam ismert legintellektuáilsabb social media említése nem véletlen, hanem jelképes akar lenni…), sűrűn találkozom pauschale, általános  elzárkózással általában is a személyiségprofilok validitásával, egyáltalán használatával szemben, hogy úgy gondoltam, nekem itt, a blogomon, ha bármily csekély is, de egy általánosabb ismeretterjesztő szerep-nichem is támadt.Hát elkezdtem írni ezt a sorozatot…:-)))

Vettem egy nagy levegőt, és -  a szokásos impulzus postjaimon és commentjeimen felül - egy kicsit nagyobb projekten, egy post-sorozaton keresztül nem csak azokat profilokat mutatom meg részletesebben, amelyeknek a szakértői kiképzését sikeresen elvégeztem, és amelyeket kiválónak tartok, hanem részben - jól kiválasztott irodalom segítségével - be fogom mutatni, ahogy én látom (mégegyszer az irodalom segítségével annyira objektíven, amennyire képes leszek…) ezt az egész területet, persze mintavételekkel, mert a teljes kép egy monográfiát is igényelhetne.

Ezt annál is fontosabbnak tartom, mert az általam talán szubjektívnek érzékelt széleskörű elutasítás mellett a személyiségprofil tesztek használata mindennapos és széleskörű (tudom, hogy ez ismétlés, de annyira fontos is…). És nem csak az általam hangsúlyosan preferált önismeret fejlesztési körben használják széleskörűen, áááá, dehogy, sőt. A kiterjedtebb használatuk  hivatalos, kvázi kötelező jellegű, és ezen belül szerintem néha nem igazán etikus & transzparens módon alkalmazva. Ez utóbbi, a nem etikus, nem transzparens felhasználás fontos kritikus helyzetekben (felvételi beszélgetés előtt/helyett (!!), vagy kinevezés előtt, stb.) lehet talán a fő oka annak, hogy sokan szinte hideglelést kapnak, ha ilyesmiről hallanak.

Nem etikus és nem transzparens egy személyiségprofilteszt felhasználása, ha nincs professzionális szakértő általi konzultáció a kitöltővel (vagy abszolút minimumként kitöltő még a teszteredményeket se kapja meg írásban, azaz a kitöltést szorgalmazó és kvázi kötelezővé tevő instance: hatóság, szervezet, cég mintegy kisajátítja, sajátjának tekinti a teszt-eredményt) és nem transzparens annak felhasználása abban az értelemben, hogy az adott szituációban hozott döntéskor milyen mértékben támaszkodtak a teszteredményekre.

Véleményem szerint ez utóbbit - hogy milyen mértékben fognak rá támaszkodni - előzetesen is közölni kell, még ha ez a kitöltés optimális feltételeinek meglétét nem is szolgálja, felesleges di-stresst okozva ezzel esetleg. Az optimális az lehetne, ha egy személyi döntés előtt hasznosnak látszhat egy alkalmas és odaillő teszt eredményeit is megismerni (számos ilyen esetet el tudok képzelni), hogy a teszt eredménye semmiképpen nem tranchant, abszolút döntő, hanem inkább előkészíti, alapozza a folyamat következők lépését.

_____________________________________________

Mondok egy területet, ahol kifejezetten ajánlom megfelelő teszt alkalmazását (és egy ideális profil-sáv kidolgozását az adott eszköz terminológiájának figyelembevételével), és sehol nem találkoztam vele. Ez a coaching tevékenységre való alkalmasság (nem is merek arra gondolni, hogy ilyesmi van-e a pszichológus képzések előtt, arról semmilyen infóm nincs…). 

Számos, tényleg sok coach-, tréner-képzésen vettem részt kb. 15 évvel ezelőtt elkezdve, talán 4, vagy 5 éven keresztül, egy igazi élmény, journey volt, fantasztikus trénerekkel ismerkedtem meg, akiknek egyikével-másikával azután közös munka-projektjeim voltak, maguk a tréningek real fun-ok volt, szinte mind, okos, sok-sok nagyon empatikus, rátermett, és fun-társsal, majdnem-barát emberrel is sikerült találkoznom (akikkel ha véletlenül nagy ritkán találkozom, mintha tegnap lett volna, tudjuk folytatni a beszélgetést…), de a sok tréning közül csak három volt, ahol volt elbeszélgetés alapvetően arról, hogy mi a célom a tréninggel, tesztet sehol nem csináltattak velem. 

Pedig most erősen azt gondolom, hogy ha valahol, egy jövendőbeli coachnak igenis ki kellene tölteni egy alkalmas tesztet, azután az eredmények alapján egy igazi meaningful beszélgetés következhetne, ami vagy (1) egy repülőrajtként szolgálhatna a coach-csá válás útján, vagy (2) kiderülne, például egy aktív vezető esetében, aki a munkája támogatása érdekében szeretné a képzést, hogy alkalmas arra, hogy egy csoport aktív résztvevője legyen, vagy (3) az derülne ki,  hogy az illető nem csak coach-nak alkalmatlan nagy valószínűséggel, hanem jó esély van arra, hogy az induló csapatban kakukktojás lenne, megpróbálná azt szétzilálni, köszi, köszi, de köszi, nem kérjük. De ez utóbbihoz is fel kell nőni, hogy úgy tudjuk azt elmondani, megbeszélni, hogy az illető önbecsülését ne sértsük. Persze ez utóbbi egy tréninget tartani kívánó csapat adott felvételiztető tagjától minimál követelményként el is várható. 

Szerintem a coaching szakma felhígulása annak is köszönhető, hogy nincs egy ilyen előzetes szűrő, amelyen az önismeretet is egyúttal segítendő, a jelölt a coaching szakma speciális követelményeivel ilyen módon már a legelején megismerhetne.

És nincs azzal semmi baj, ha a coach/tréner tréninget valaki önismereti boost-ként fogja fel, nem akar ő coach lenni, de rájött, hogy  életében, munkájában sokkal fejlettebb önismeretre van szüksége. Nem hogy nincs semmi baj vele, de  minden aktív vezetőnek, illetve főleg azoknak, akik cicáznak a gondolattal, hogy vezetők szeretnének lenni, személy szerint  kifejezetten ajánlom, hogy végezzen el egy jó coach és esetleg egy jó tréner-képző tréninget, egy jó egy éveset, levegőset, ahol van idő az alkalmak között emészteni és gyakorlatban kipróbálni a tanultakat. Repülőrajt érzés lehet, ne kövessék el azt a hibát, amit én, hogy először voltam vezető, és utána lettem coach…:-))) Sokat segített volna a fordított sorrend…

10 éve lettem a szakértője annak az eszköznek, amivel azóta viszonylag sokat dolgoztam, én magam saját  magam számára kliensként itt-ott, tréningeken, egyéb helyeken kliensként “megmérettem” magam, és megpróbálok mindegyikről, amelyekről írok (jelen állás szerint kb. 10 eszközről szeretnék egy kicsit részletesebben írni a 3. résztől kezdve) nemcsak ezt-azt, fontosat megtudni, hanem, akár legprimitívebb formában is (ha más nem, netes free version) a személyes profilomat is elkészíttetni.

Esetleg, ha adott szakértők jelentkeznek, és szeretnének bekerülni a sorozatba az eszközükkel, szívesen kooperálok velük, hogy minél mélyebb benyomásom lehessen az adott eszközről! Nem ígérem, hogy az adott eszközről csak jót fogok írni. Elkerülhetetlenül szubjektíven, de alaposan merítve az irodalomból a legobjektívebb & ugyanakkor legőszintébb véleményem fog belekerülni a sorozatba. A véleményt nem fogom egyeztetni senkivel. A fontos, sokat használt eszközökről mindenképp írok, akár lesz ilyen kooperáció, akár nem.

Szóval ez a sorozat egy szándéka szerint tőlem telhetően mély & a lehető legobjektívebb betekintést szeretne adni az egész field jelenlegi állapotáról. Akkor jelennek meg az egyes részek, amikor elkészülök velük, olvasnom kell még hozzá sokat. Nem ígérem, hogy szerdán reggel 6 órakor jön a következő, de igyekezni fogok.

__________________________________ 

A mai rész főleg arról szólt volna, a többi lett volna a bevezetés, hogy hogyan készülnek a személyiségprofilozó eszközök- a keretek figyelembevételével, mert persze, erről külön is egy könyvet lehetne írni, mint az egyes eszközökről is -, hangsúllyal arra, hogy mi következik ebből arra nézve, hogy hogyan válasszuk ki, ha mi kiválaszthatjuk, és nem rá vagyunk egy adott helyzetben szorítva egy adott eszköz tesztjének a kitöltésére (utóbbi esetben az van, ami van, amit a kitöltető jónak lát...). 

Persze, annyit előre, hogy ha te magad, önismereted fejlesztésére szeretnél egy jó kis tesztet használni, tudom, ez túlzásnak tűnhet, de ha én te lennék, nem is egyet választanék, hanem többet, és azt is úgy, hogy ha elérhető, először free version-öket tesztelnék a neten mondjuk, azután amelyek megtetszenek, megkeresném a professzionális szakértők által adminisztrált és utána konzultációt is adó komolyabb változatokat… 

Ez volt a terv… de végülis a "többi" olyan gazdag és hosszú lett, hogy ez már a 3. részre szorult…:-))) Ott majd ezzel kezdjük már!

Szólj hozzá!

Gulliver üzenete...

isocrates_coaching 2025.02.11. 13:56

img_7557.JPG

Vad asszociációk... Ma egy postban megint az került elém, amivel tulajdonképpen a tököm tele van, de nincs mit tenni, majdnem mindig ez a fő irány, az uralkodó gondolkodásmód. Egyszerű: van egy komplikált működésű rendszer (kevés az olyan, ami nem ilyen...), megörülünk egy tényezőnek, ami valóban játszik, kis nüansz igaz, hogy kalákában az összes többivel (a közgazdaság-"tudomány" legtöbb levezetése is ilyen, "...miközben az összes többi változó változatlan'" (azaz soha!!), mit várunk a "néptől"...), kitaláljuk, hogy azt hogyan lehetne (szerintünk) a rendszer egész működésére nézve meghatározóan pozitívan megváltoztatni, és örülünk,  hogy megoldottuk a dolgot...

Legtöbbször úgy oldottuk meg, mint Karinthy Frigyes humoreszkjében az egyszeri anya, aki kicsit nehéz felfogású gyermeke miatt szégyenkezve, végre eléri, hogy percekig tartó könyörgés után a kisfiú felszalad a kis domb tetejére, mire a nő diadalmasan ránézett az íróra, jelezve, hogy "no lám, mégse olyan buta ez a gyerek!". Erre a kis srác visszanézve az anyjára megáll és megkérdezi: "Aaaanyaaa! Most fent vagyok?!" 

Beugrott Swift Gulliverjének egy kevéssé ismert fejezete, amit én magam se olvastam még (csak a gyerekkönyvet, meg valamelyik filmet...), de tudtam róla valahonnan, hogy van... Az angol Kindle Swift összesből (ezek jó olcsók) összesből nem volt érkezésem megkeresni, nem is tudtam a Gulliver által meglátogatott illető ország nevét, a leggyorsabbnak a Copilot tűnt, nem is tévedtem. Angolul kérdeztem, majd kértem egy summary-t és lefordítattam vele, íme a summary. Példa arra, hogy az örök élet, a halhatatlanság keresése nem tud jó megoldás lenni.

Az egészség minél további megőrzése a szükségszerűen idővel menthetetlenül végzetesen elsorvadó porhüvelyünkben viszont nagyonis lehet egy valid cél! Hol itt az asszociáció, mi ebben a parabola, ebben a Swift summary-ben? Az emberi szervezet is egy rendszer, mégpedig a legkomplikáltabb rendszer, amit el tudunk képzelni, romlandó, véges határidejű sorvadó alap-anyagokból összeszerkesztve. Nem lehet a határidejét végtelenbe meghosszabbítani, legfeljebb a nettó egészsége hányadot lehet növelni... 

Sőt, mondok egy erősebbet! Az életben az a különleges, hogy megismételhetetlen, véges. Ez adja minden izgalmát érdekességét, ez a végesség!   

“Gulliver megérkezik a Luggnagg királyságába, ahol kezdetben fogva tartják és kikérdezik az illetékesek. Miután meggyőzi őket arról, hogy nem jelent veszélyt, megengedik neki, hogy a fővárosba utazzon. Amikor megérkezik, audienciát kap a luggnaggi király előtt. A király kíváncsi Gulliver utazásaira, és nagy érdeklődéssel hallgatja történeteit.

A Luggnagg egyik legjelentősebb aspektusa a Struldbrugok jelenléte, egy olyan embercsoport, akik homlokukon egy kis piros kör alakú folttal születnek, ami azt jelzi, hogy halhatatlanok. Gulliver kezdetben elbűvölve érzi magát a halhatatlanság gondolatától, és elképzeli, hogy a Struldbrugok bölcs és boldog lények. Hamarosan azonban rájön, hogy halhatatlanságuk inkább átok, mint áldás.

A Struldbrugok végtelenül öregszenek, és bár nem halhatnak meg, folyamatosan romlanak fizikailag és mentálisan. Amikor elérik a nyolcvanéves kort, jogilag halottnak tekintik őket, elveszítik vagyonukat és polgári jogaikat. Ahogy tovább öregszenek, állapotuk tovább romlik, egyre gyengébbek, szenilisebbek és képtelenek élvezni az életet. A Struldbrugok a halhatatlanság lehetséges hátrányairól szólnak, kiemelve az élet és halál természetes ciklusának fontosságát.

Luggnagg-i tartózkodása során Gulliver megfigyeli a luggnaggiak különféle szokásait és gyakorlatait. Megjegyzi például sajátos módszerüket a bűnözők kivégzésére, amely során az elítélteknek le kell nyalniuk a padlót, amely mérgező anyaggal van bevonva. Emellett betekintést nyer a királyság társadalmi és politikai felépítésébe is, megismerve a luggnaggiak kormányzásának módjait.

Végül Gulliver engedélyt kér a királytól, hogy elhagyhassa Luggnaggot és folytathassa utazásait. A király megadja neki az engedélyt, és egy biztonsági levelet is ad neki. Ezután Gulliver Japán felé hajózik, ahol vissza akar térni Európába.”

 

Szólj hozzá!

Személyiségprofilozó eszközök története - 1/C - A Kretschmer meg kis reszli...

isocrates_coaching 2025.02.08. 12:42

szomatotipusok-kretschmer.jpeg

Ahogy ehhez a sorozathoz keresgéltem, olvasgattam, a mindennapokban használt mai személyiség tesztek (a pszichológus szakma sok más tesztet is használ) előtti időből 2 tanulmány ragadta meg a figyelmemet, Carl Gustav Jungé, azt a tanulmányt az előző részben kivonatoltam, de nem tudtam ellenállni a megismert Kretschmer tanulmánynak sem, arra most kerül sor. Először a lényeg, azután az érdeklődőknek az Appendixben (Appendix 1-ben... mert hogy lett egy Appendix 2. is, még egy-két Schlagwort-ban megemlített típustannal...).

Ígérem, izgalmas! (Enfin, nekem az volt, néhány neap eltelt vele és eszméletlen sokat tanultam...:-))) Egy csomó szakkifejezés, amiket itt-ott hall az ember, de nem tudja pontosan mit jelent, helyére került, meg tanultam újakat is... türelem kell hozzá, de megpróbáltam minden kifejezésnek utánamenni, beírni, mit jelent (hogy itt egyben legyen, és a lelkeseknek - akik elolvassák... - ne kelljen keresgélnie...), lehet, hogy nem mindent sikerült az első megjelenési helynél azonosítani, de ha végigolvasod (ami tudom, túl sokat kérek...:-))), valahol meg van említve mindennek a jelentés, legalábbis amit én nem tudtam korrektül...

...ott tartottunk, hogy Ernst Kretschmer és a temperamentum. Pszichiáter volt, és az ő munkássága kapcsán az [1] kapcsán mindjárt ki is terjesztem a temperamentum eddig tárgyalt használatát, amit még Galenus mondott ki tudtommal, hogy temperamentum = vérmérséklet. Kretschmer szerint sokkal több mindent is jelent, és máris az izgalmak (ha valakit tényleg érdekel, annak tényleg izgalmas lesz, a többiekről nem fájó szívvel lemondunk...) középpontjában is vagyunk!

Kretschmer-t a az összefüggés a temperamentum és a testalkat, a vegetatív működés, azaz a  személyiség testi és lelki sajátságai izgatták, ezt kutatta, ezügyben érdekelték más vizsgálatai, kísérleti is.

___________________________________________

„A három legfontosabb alkati típus Kretschmer szerint:

  • Piknikus

A középkorú piknikusok zömökek, végtagjaik rövidek, kerekded, jól táplált külsejűek. Arcszínük általában élénk, csontfelépítésük gyengébbek, az izomzat lágy, zsírpárnák az arcon, nyakon, keskeny, csapott vállakhoz szélesebb fej-, mell- és hastérfogat társul, s így törzsük mintegy hordóformára emlékeztet. A fej kissé előre hajlik a rövid, zömök nyakon. A jellegzetes piknikus agykoponya lapos, alacsony és mély a halántékvonal. A fej hátul hangsúlyosan domború. Az arcrészletek jól formáltak, az enyhén görbülő profil lágy. Az orr húsos; az arc elölnézete durván egy lapos ötszöget vagy széles pajzsformát képez. A kezek rövidek, szélesek és puhák, de finom vonalúak. A piknikusok haja általában lágy, vékony, hátrasímuló. Korán kopaszodnak, szakáll és testszőrzetük viszont egyaránt dús.

  • Atletikus

Az atletikus férfiak végtagjai hosszúak, A széles, izmos vállöv és erősen keskenyedő alsó test-fél – keskeny csípő és vékony lábak – együttesen trapéz alakú törzskörvonalat formál. Különösen a váll és a végtagok izomzata erőteljes. A rugalmas, zsírszegény bőr alatt plasztikusan kidomborodó izomzat feszül. Az erős., magas nyakból nyers, magas ívű fej emelkedik ki, magas arcközéppel. Az áll és a csontdomborulatok erősen kiugranak. Elölnézetből az arc meredek, hosszúkás tojásalakú. Az atletikusok arcbőre általában durva és sápadt, kezük kékes színezetű.

  • Leptoszom

A leptoszom férfitípus (melynek szélsőségesen gyenge felépítésű változatát aszténiásnak nevezzük) henger alakú törzzsel, hosszú, keskeny mellkassal és keskeny vállakkal jellemezhető. Végtagjaik és nyakuk ugyancsak hosszú. Csontjaik, izomzatuk és bőrük gyenge, finom és vékony. Fejük – akár kerek, akár hosszúkás  - általában kicsi. A hosszú, éles vonalú orrhoz hipoplasztikus (fejletlen), kevéssé fejlett állkapocs járul, s így az előreugró orr és a csapott áll ún. szögprofilt eredményez, ami egyébként más alkatoknál sem ritka. Az arc elölnézete típusos esetekben alacsony tojásformára emlékeztet. A leptoszomok bőrszíne gyakran fakó, az elsődleges hajzat (haj, szemöldök) erős szálú, durva, erősen benőtt és tartós, ugyanakkor testszőrzetük gyenge.” [1]

„A temperamentumok tana nagy pszichofizikai működési egységként a teljes kört magába foglalja; egyrészt a testmorfológiától (test-alaktan) a vegetatív szabályozásig (ld. Appendix 1), másrészt a pszichikus szabályozástól az affektivitásig (érzések, érzelmek kiváltódása) és a pszichomotoriumig (pszichés tempó, gondolkozás, észlelés, beszéd), sőt a belgyógyászati betegségekre és az endogén (belső eredetű) pszichózisokra (elmebetegségekre)  való hajlamig valamennyi  jelenséget. A szervezet egészének összeszövődő affektív, vegetatív, humorális (testnedvekkel kapcsolatos) és morfológiai (alaktani) adottságait foglalja össze a temperamentum szó.

____________________________________________

Az alkati, endogén (belső eredetű) pszichotikos főbb csoportjai jó tájékozódást nyújtanak az alkati individuál-pszichológia bonyolult területén. Így például

  • A mániás-depresszív vagy cirkuláris kedélybetegek a ciklotimok normál-pszichológiai vérmérsékletkörének beteg képviselői.
  • Ennek megfelelően a skizofrén pszichózisok vagy a dementia praecox a skizotim temperamentum egészséges formakörének torz változatai.
  • Az örökletes pszichikus megbetegedések harmadik fő csoportja az epilepszia. E betegség képviselőinek  pszichikus hajlamai némi kapcsolatot mutatnak az atletikusok normális viszkózus vérmérsékletével (viszkózus = stabil vérmérsékleti görbe, ingerhez szabott válasz).. 

A pszichopatológiai határállapotokat a  beteg és egészséges  között

  • Cikloid-nak illetve
  • Skizoidnak nevezzük

...Ha a figyelmünket a három normális testalkati típusra korlátozzuk, ...akkor azt látjuk, hogy a különböző testalkatok képviselői nem egyenlő mértékben rendelkeznek a fő vérmérsékleti sajátosságokkal:

  • A leptoszomok túlnyomórészt skizotimek,
  • Az atletikusok dominálóan viszkózusak és
  • A piknikusoknál a ciklotim vérmérséklet az uralkodó.

Ennek megfelően az örökletes betegségek eloszlása:

  • a leptoszomoknál túlsúlyban vannak a skizofrénia egyes válfajai
  • a piknikusoknál a a cirkuláris kedélybetegségek gyakoriak, míg
  • az atletikusoknál a skizofrénia kataton formái mellett különösen az epilepszia fordul sűrűn elő."[1]

betegse_gek_alkat.jpg

"A testalkat és a vérmérséklet összefüggéseit mutatja a következő ábra. A diatetikus arány a két véglet (derű és depresszió)  egymáshoz viszonyított arányát jelzi (emelkedett az arány = több a derűs pillanat), a pszichesztáziás arány is a két véglet (az érzékeny és a hűvös) egymáshoz viszonyított arányát jelzi." [1]

temperamentumok_1.jpg

___________________________________________

Appendix 1. –  Kivonatolás az [1]-ből.

Megjegyzés: guys (gender-semleges), aki idáig jut... Látszólag és nem csak látszólag ez az anyag (már idáig is, tudom...) sokkal szakmaibb, szakzsargonnal, mint pl. a kicsit kivonatolt Jung tanulmány volt az előző részben. Én se vagyok pszichológus, de baromira érdekel, és ahol tudom, adok magyarázatokat a szavakhoz, de talán nem csak a szavakhoz... utána kellett néznem, és most már, amire ezt csinálom, már majdnem értem. Azért írom, kivonatolom ide, elsősorban, hogy visszalapozhassak, ne kelljen az eredetit mindig újra megint megfejtenem...  tudom már, többször átolvasva, emészteni próbálva, hogy egyszerűen a szakkifejezésekre szükség van, hogy hivatkozva rájuk nem kelljen újra és újra körülírni, mit is jelentenek. Az eleje fej-nehéz, hozomra hidd el az, akit szintén érdekel, hogy a befektetett energia az új, furcsa szakkifejezésekbe a megértést nagyban fogja segíteni.

„A temperamentum (amely elsősorban az affektivitáshoz, az érzelmekhez, érzetekhez kapcsolódik) az egyedi személyiségre általánosan jellemző affektív tónus, amely két tényezőre bontható:

  • Ingerelhetőségre és
  • Késztetésre.

Az alkati ingerelhetőség szerint kétféle vérmérsékletet különböztetnek meg, két egymástól független skálája

  • Pszichesztétikus vérmérséklet (érzékeny és tompa végpontok között helyezkedik el) – érzékenység skála
  • Diatetikus vérmérséklet (a derű és szomorúság végpontok között) – kedély skála”[1]

Megjegyzés: a két elnevezésnek nem találtam magyar megfelelőjét. A diatetikus nem dietetikus, utóbbi az étkezés-szakértő... 

„A kifejezetten diatetikus vérmérsékletűek (akiknek a vérmérséklete a két említett pólus, a derű és a szomorúság között mozog) viselkedése pszichoesztétikailag közömbös, azaz kevésbé „idegesek”, a szélsőségesen pszichesztetikai alkatúak viszont diatetikus szempontból jellegtelenek, vagyis éppenséggel komolyak.

Az affektivitás késztetés komponense a pszichés tempóban nyilvánul meg mely az illető értelmi felfogásában, intellektuális teljesítményében  és mindenekelőtt pszichomotilitásában (fizikai mozdulatok/mozgás, amelyek a mentális folyamatok eredményeképpen jönnek létre és pszichológiai tendenciákat és tulajdonságokat jeleznek) – egyéni mozgásmódjában, annak gyorsaságában, vagy lassúságában, valamint sajátos ritmusában – jut kifejezésre. 

A „temperamentum” fogalmának magvát pszichológiaIlag tehát egyrészt az érzékenység és a kedély, másrészt a pszichikus tempó alkotja.

A temperamentum szó ugyanakkor az affektivitással együtt kezdettől fogva magában foglalta annak humorális-idegi alapjait, ebből adódik azután az összefüggés a temperamentum és a testalkat, azaz a  személyiség testi és lelki sajátságai között.

Ezáltal a temperamentum szó a modern kutatás számára olyan heurisztikus (egyértelmű algoritmusok helyett próbálkozásokkal a korábbi tapasztalatok felhasználásával működő feladatmegoldási módszerrel)  jelszóvá vált, melynek horderejét sem testi, sem pszichológiai oldalról nem tudjuk áttekinteni.

A vér kémiai folyamatai és a tőlük függő kölcsönhatás a belső elválasztású mirigyek, a vegetatív idegrendszer és az agy között elsősorban az affektivitást befolyásolják.” [1]

Megjegyzés: ”mirigyek  (latinul  glandula)  hám eredetű  anatómiai  képletek, amelyek valamilyen  váladékot  termelnek és ürítenek. A  külső elválasztású  (exokrin)  mirigyek a   bőr   vagy valamilyen   nyálkahártya  felszínére ürítik váladékukat; a belső elválasztású  (endokrin) mirigyek viszont a   vérbe   juttatják az általuk termelt anyagokat: a hormonokat.” [4]

“A vegetatív (vagy autonóm) idegrendszer a perifériás idegrendszer egy olyan része, amely az akaratunktól független (nem befolyásolható!) testi funkciókat, zsigeri (belső szervi) működéseket, mint pl. a szívverést, a légzést, az emésztést szabályozza.” [3]

Az érdekes itt a „...a testalkat és a temperamentum kölcsönös megfelelése az endokrin-humorális úton valósul meg, a vegetatív idegrendszeri összefüggésekkel szoros kapcsolatban. [1]

Megjegyzés:

"humorális  = a testnedvekkel kapcsolatos." [2]

„A vegetatív idegrendszer 2 fő rendszerre bontható

  • A szimpatikus (aktív) vegetatív idegrendszer elsősorban stressz helyzetekben
  • A paraszimpatikus (passzív) idegrendszer pedig a nyugalmi periódusokban szabályozza a szervezet működését.

Élettanilag ellentétes hatásokat vált ki, antagonisták élettanilag, de a két funkciónak egymást kiegészítve kell működnie, mert egyensúlyuk tartja fenn a stabil belső környezetet. A ét rendszer akkor tud egymással jól működni, ha egyformán erősek és ezzel ugyanolyan hatást gyakorolnak az egyensúlyra. 

A két idegrendszer működésének főbb tulajdonságai 

Szimpatikus (stressz) hatásra nő, paraszimpatikus (nyugalmi) hatásra csökken

  • A vázizmok vérellátása
  • légzés intenzitása
  • szívműködés intenzitása
  • vérnyomás, véráramlás
  • agy vérellátása 

a szimpatikus hatásra csökken, a paraszimpatikus hatásra nőí:

  • a zsigeri szervek vérellátása
  • bélmozgás intenzitása
  • emésztőmirigyek váladéktermelése.” [3] 

„A szimpatikotónia ill a parszimatikotónia (ld. majd a nagy táblázat fejlécében) a fent jelzett szimpatikus illetve paraszimpatitus vegetatív idegrendszer funkciók túlsúlyba kerülése, amikor az egyensúly köztük felborul.” [5] 

„Különösen fontos adakólékot szolgáltatott nemrég e problémák megoldásához Ferdinand Hoff, a vegetatív idegrendszeri működés egyik legalaposabb ismerője. Kisérletsorozatában összevetette a két ellentett vegetatív szabályozást (szimpatikotónia-paraszimatikotónia), a testfelépítés alkati formáit ás a testi megbetegedések két szélsőségének egy-egy példáját. Eredményei az alábbi táblázatban találhatók.

Szembetűnő ezekből a forma és funkció, a külső testmorfológia és a belső vegetatív szabályozás szoros biológiai kapcsolata. Hoff eredményei összhangban vannak saját, korábbi kísérleteinkkel, amelyekben a különböző testalakatúak vegetatív terhelhetőségét vizsgáltuk. Akkori kísérletsorozatunk tanulságait így foglaltam össze: ’Leptoszomok és piknikusok vegetatív-endokrin szabályozása erősen eltér egymástól, némely ponton működésük egyenesen antagonisztikus. –  A kísérleti reakciók bizonyos csoportjánál a piknikusok erős és gyorsan mozgósítható  szimpatikus tónust mutattak, míg a leptoszomok... inkább a vagoton oldal felé tolódnak el.” Döntőnek tartjuk, hogy Hoff,  a vegetatív oldalról közelítve, széles kísérletoi megalapozottsággal igazolta ezeket  az eredményeket.” [1]

A következő táblázat pedig a vegetatív szabályozás, a testalkat és a szélső betegségcsoportok korrelációit jelzi (Hoff nyomán).

hoff_tablazat_4.jpg

Disclaimer: Azért, pici ellenpontként, érdemes idemásolni Ranschburg Jenő Személyiségtípusok című succinct véleményét Kretschmer-ről:

“Ha Hippokratész (– Galenus) típusait összehasonlítjuk e három típussal, megállapítható, hogy a szkizotim és a melankolikus, a ciklotim és a szangvinikus, valamint a viszkózus és a flegmatikus temperamentum között igen erőteljes hasonlóság mutatkozik. Éppen ezért Kretschmer típusainak jellemző tulajdonságait, viselkedésmódjait ezúttal nem tárgyaljuk.

Kretschmer tipológiája - főként könnyű kezelhetősége következtében - igen divatossá vált. Hibája, hogy a lelki sajátosságokra a test alkatából következtet, ezáltal az örökletes tényezőket előtérbe helyezi a szerzett tulajdonságokkal szemben. Vitatható az az álláspontja is, mely szerint az elmebeteg és az egészséges elméjű ember között semmiféle minőségi különbség nem mutatható ki” [6]

Amiért kicsit elnagyoltnak tartom Ranschburgnak ezt a Kretschmer-lekutyapicsázását, az az, hogy a lényeg itt nem az alkati sajátosságok, hanem az alkat, vérmérséklet, vegetatív-himorális és a különböző betegségekre való hajlamosság fantasztikus egybecsengése, korrelációja… Nekem, az outsiderrnek…:-))) Na mindegy, ennyit erről…

_________________________________________

Appendix 2 - Még néhány típustanról, a még éppen idejében megtalált Ranschburg összefoglalásból...

E. Jaensch német kutató - említett kortársaival ellentétben - konkrét kísérletek segítségével igyekezett megismerni a személyiség típusbeli sajátosságait. Érzékelés-, emlékezet- és gondolkodás-lélektani kísérleteinek eredményeként úgy találta, az emberek főként abban különböznek egymástól, hogy lelki jelenségeik egységesen, összehangoltan vagy pedig egymástól elszigetelten működnek. Ennek alapján a személyiségnek két típusát különböztette meg:

  1. Integrált típus. Lelki jelenségeik harmonikus egységben működnek, ennek következtében a külvilághoz kitűnően alkalmazkodnak, könnyen teremtenek emberi kapcsolatokat. Figyelmük ingadozó, felfogásuk az összefüggések meglátására irányul. Jaenschide sorolja az ún. eidetikus típust is. Ennél a típusnál a vizualitás olyan erős, hogy a tárgyakat, tárgyi konstellációkat hosszú ideig teljes pontossággal maga előtt látja akkor is, amikor azoknak érzékelése már régen megszűnt. Kimutatja, hogy ez semmi esetre sem kóros jelenség, gyermekeknél és integrált típusú felnőtteknél elég gyakran előfordul. 
  2. Dezintegrált típus. Lelki jelenségeik elszigetelten működnek, így alkalmazkodó képességük rossz, zárkózottak, idegenül mozognak az emberek között. Egész egyéniségükből hiányzik a rugalmasság, figyelmük tapadó, látókörük beszűkült, gondolkodásuk a részekre irányul. 

Láthatjuk tehát, hogy az eddigiekben ismertetett kutatók valamennyien a személyiségnek egy-egy jelentős tulajdonságát - vérmérsékletét, testalkatát, beállítottságát stb. - emelték ki, és ennek általánosítása alapján következtettek a személyiség típusára. Ismeretlen volt azonban az a fiziológiai háttér, amelynek alapján a személyiségnek ezek a vizsgált tulajdonságai, megnyilvánulásformái létrejönnek és típusát meghatározzák. Ezt az élettani hátteret I. P. Pavlov szovjet tudós ismerte fel. 

_____________________________________________

Pavlov fiziológiai kísérletei során megállapította, hogy az élő állati és emberi organizmus idegtevékenységének két legfontosabb folyamata az ingerület és a gátlás. Rámutatott arra, hogy a viselkedésformák hátterében az idegrendszer típus-sajátosságai húzódnak meg, melyek az idegműködés ingerületi és gátlásfolyamatokra épülő három alaptulajdonsága - erősség, mozgékonyság, kiegyensúlyozottság -, illetve ezeknek viszonya által meghatározottak. Ennek alapján Pavlov az idegrendszernek négy típusát különbözteti meg: 

  1. Erős - gyors - kiegyensúlyozott; 
  2. Erős - gyors - kiegyensúlyozatlan; 
  3. Gyenge - lassú - kiegyensúlyozatlan; 
  4. Erős - lassú - kiegyensúlyozott. 

Az idegrendszer e négy alaptípusa vele született. (Részben öröklött, részben a méhen belüli életben kialakult.) Pavlov - bár rámutatott a genotípus (öröklött típus) és a fenotípus (szerzett típus) különbözőségére, az idegrendszer e négy típusának túl nagy jelentőséget tulajdonított a viselkedésben. Ilyen szemléleti mód alapján a pavlovi négy típus - az általunk alkalmazott sorrendben - pontosan megfelelne a hippokratészi szangvinikus, kolerikus, melankolikus és flegmatikus temperamentumoknakPavlov típustanának ilyen vonatkozású félreérthetőségét már Rubinstein is hangsúlyozta, de Tyeplov tipológiai kutatásai mutattak rá a legélesebben. Tyeplov megállapította, hogy az idegrendszer típussajátossága nem több, mint vele született és az egyedi élet folyamán alig változó élettani alap, amelyre a külső, környezeti hatások ráépülnek, és e két tényező együttesen határozza meg a személyiség típusát. Ez tehát azt jelenti, hogy az a személy, akinek idegrendszeri típusa erős-gyors-kiegyensúlyozatlan, viselkedésében nem feltétlenül kolerikus. A túl erős indulati kitörések - amelyre idegrendszeri típusa predesztinálja - a környezet nevelő hatása eredményeként megszűnhetnek, és a kiegyensúlyozatlan idegműködés bázisán megközelítően kiegyensúlyozott viselkedés forma alakulhat ki.

__________________________________________

A speciálisan emberi típusokat Pavlov az I. vagy II. jelzőrendszer dominanciája alapján határozta meg. Így megkülönböztetett:

  1. művésztípust(a gondolkodás elsődlegesen nem fogalmakban, hanem képekben, képzetekben megy végbe, fő jellemzője az egészben való megragadás, a szintézis);
  2. gondolkodó típust(a gondolkodás elvontan, absztrakt fogalmakban folyik, jellemzője a szintézist megelőző, boncoló, részekre bontó analízis);
  3. középtípust(a mindennapi ember gondolkodásmódja', a képszerű és fogalmi gondolkodás szabályos elrendeződése). A modern tipológiai vizsgálatokat az angol nyelvterületen Eysenck munkássága indította el. Eysenck Pavlovnak abból a felismeréséből indult ki, hogy a túlérzékenységgel, szorongással jellemezhető neuraszténiásoknál az ingerületi, a környezet iránt érzéketlen; az egocentrikus hisztériásoknál pedig a gátlási folyamatok vannak túlsúlyban. Az ingerület és a gátlás ilyen vonatkozású értelmezése tehát ellentmond e két fogalom megszokott alkalmazásának. Eysenck - Pavlovra támaszkodva - egy ingerlés-gátlás dimenziót feltételez, amelynek ingerléses végpontján a szorongásos neurózis, gátlásos végpontján pedig a hisztéria található. A személyiség típusát az határozza meg, hogy az ingerlés-gátlás dimenzió mely pontján foglal helyet. Jung az introverzió-extraverzió két végpontjaként szintén a szorongásos neurózist, illetve a hisztériát jelölte meg. Miután Jung típustana az emberi viselkedésformákon alapul, Eysenck az ingerlés-gátlás fogalmát az introverzió-extraverzió ellentétpárjával helyettesíti.

___________________________________________

Eysenck sokféle kísérlettel bizonyította elméletét. Ezek közül a kondicionálhatóságra (a feltételes reflex kialakulásának gyorsaságára, erejére, tartósságára) vonatkozó kísérletek emelkednek ki. E kísérletek során Eysenck megállapította, hogy az extravertált kísérleti személyek - akiknél a gátlás gyorsabban alakul ki, erősebb, és nehezebben oszlik el - jóval nehezebben kondicionálhatók, mint az introvertáltak. A gátlás gyors és erőteljes kialakulása ugyanis viszonylag rövid idő alatt akadályává válik a reakció megismétlésének. A kísérlet lebonyolítása előtt a kísérleti személyek introverzív vagy extraverzív voltát az ún. MPI (Mandsley Personality Invertory) kérdőívvel mérték fel. Az eredmények itt is azt mutatták, hogy a szorongók, illetve a hisztériásak nem a neurózis mértékében különböznek egymástól, hanem a személyiség introvertált vagy extravertált típusában. Eysenck tipológiai rendszerének igen sok híve és igen sok bírálója van, kísérletei jelenleg is folynak.” [6]

_______________________________________

Irodalomjegyzék:

[1] Ernst Kretschmer: „Temperamentumok” (a „Medizinische Psychologie” 10. fejezete (magyarul megjelent a „Típustanok és személyiségvonások” c. 1978-ban megjelent tanulmánykötetben)

[2] topszotar.hu

[3] egeszsegvonal.gov. hu

[4] Wikipedia – „Mirigy” címszó

[5] Copilot

[6] Ranschburg Jenő: Személyiségtípusok (szepi.hu -n)

Szólj hozzá!

Személyiségprofilozó eszközök története - 1/B rész

isocrates_coaching 2025.02.04. 10:55

Ez a sorozat a ma használatos legnépszerűbb személyiségprofilokkal/-tesztekkel való foglalkozáshoz fog eljutni, amelyek kevés, ám notable kivétellel mind a személyiségvonásokból alkotnak különböző témájú személyiségprofilokat. A sorozatnak ebben a részében alapvetően  részben ma is használatos típustan szempontjából tekintjük át a témát.

Konkréten 3 illetve 4 figurát, orvost tudóst, pszichológus munkásságát választottam a gazdag választékból, 2 ógörög orvost, Hippokratészt (i.e. V. század)  és Galenus-t (i.sz. II. sz.), egy német pszichiátert, Ernst Kretschmer-t (1988-1964) és Carl Gustav Jung-ot (1875-1961).

A sorozat részei egymásra épülnek, hogy mi a különbség a típustanok és a személyiségvonásokon alapuló személyiségprofilok/-tesztek között, az 1/A részben  (2025. január 30-án kiposztolva) található meg.

__________________________________________

„...A megelőző századokban, amikor a „pszichológia” fogalma a ma használatos értelemben csaknem teljesen hiányzott, a többi pszichológiai funkciót homály fedte, ahogyan a legtöbb embernek ezek a funkciók még ma is alig-alig felismerhető finomságok. Az indulatok az a felületes szemlélő számára is feltűnőek, és a pszichológia nélküli ember, vagyis az az ember, akinek a szomszédja lelke nem okoz problémát, meglehetősen felületes megfigyelő. Megelégszik azzal, hogy embertársai indulatait észlelje. Ha nem lát indulatokat, a másik személy pszichológiailag nem létezik számára, mivel az indulatoktól eltekintve semmi mást nem tud felfedezni a másik személy tudatában. A pszichológia nélküli ember vak az egyéb funkciókra.”[1] (Folytatás Appendix-ben)

A típusok problémája hosszú múltra tekint vissza. Egyes gondolkodók meghatározott számú kategóriával próbálták átfogni az emberek egyéni különbségeinek sokféleségét. A legkorábbi ismert osztályozások megalkotói orvosok voltak.

______________________________________________

Közülük is Claudius Galenus görög orvos (i.sz. II. század) különös figyelmet, aki négy temperamentumot különböztetett meg. Ennek gyökerei Hippokratész az i.e. V. században élt, szintén görög orvos tanaihoz vezetnek vissza, ő pedig a 4 elemi szubsztanciából (tűz, víz, levegő, föld) 3-hoz társított egy test-nedvet, amelyek az adott vélt  temperamentumra jelző betegség esetén túlsúlyban voltak, egy huszárvágással az okot az okozattal felcserélve ezek a nedvekkel jellemezték a 3, majd Galenus-nál 4 temperamentumot. Az ún. humorál-patológia szerint minden betegségben a négy testnedv aránytalan eloszlása mutatkozik meg.

  • Phlegma, nyálka a gyulladásos betegségeknél van túlsúlyban, és mivel ez egy bizonyos temperamentumhoz kapcsolódott leggyakrabban, ezért flegmatikusnak, nyugodtnak nevezték el az egyik temperamentumot. Később Galenus egy-egy elemhez, két minőséghez (hideg/meleg, nedves/száraz) , valamelyik szervhez és életkorhoz is társította a temperamentumokat, amelyeket Galenus vérmérsékletnek nevezett el. A flegmatikushoz a hideg és nedves minőségeket, a vízet, az őszt, az agyat és a felnőttséget társította. Laza személyiség, könnyű vele érintkezni, és csendes. Törődnek másokkal, miközben a saját érzéseiket inkább titkolják.
  • A kolerikus temperamentumhoz a sárga epét társította Hippokratész, aztán Galenus még a meleg és száraz minőségeket, a tüzet, a nyarat, az epehólyagot és gyerekkort társította. Extravertáltak, mint a szangvinikus személyiség jegyűek, ambiciózusok, és cél-orientáltak. Klasszikus vezető-típusnak számítottak, Türelmetlenek, temperamentusak, és könnyen irritálhatóak (a modern érában aligha nevezzük az ilyen embert ideális vezetőnek... hja, változnak az idők...:-)))
  • A harmadik, amivel Hippokratész foglalkozott, a melankólia volt, de erről csak mint betegségről beszéltek. Galenus ezt a melankolikus temperamentumnak/vérmérsékletnek nevezte el, a fekete epét társította hozzá (a fekete epekövek az ún. pigment kövek bilirubin tartalmúak, ami a vörösvérsejtek lebontása során keletkezik, a sárga epekő pedig az ún. koleszterin kő, amelynek 8O százaléka ebből az anyagból van – mondjuk, megoszlanak a vélemények, egy pszichológus szerint: “Ezeknek a személyiségtípusoknak (itt: temperamentumoknak), mondani sem kell, valójában semmi közük a nyálhoz, vagy a sárga epéhez, ráadásul a fekete epe nem is létezik…” [5]), ezen kívül még a hideg és minőségeket, a földet, a telet, a lépet és az öregkort. Az ilyen személyiség típusok inkább introvertáltak, visszahúzódóak. Mélyen éreznek és gondolkodnak, inkább analitikus gondolkodásúak, és perfekcionisták.
  • A szangvinikus temperantum a vér túlsúlyosságának a következménye. Ezt Galenus tette hozzá az előző háromhoz az i.sz. II. században. A vért, a meleg és nedves minőségeket, levegőt, tavaszt, a szívet és a kamaszkort társította hozzá.  Ők a klasszikus extravert személyiségek. Aktívak, optimisták, lelkesek. Néha egészen a kockázat-kedvelésig.

Összefoglalva, illusztrálva egy kicsit, áttekinthetőbben:

Szangvinikus – Extravertált  - Meleg – nedves –  tavasz, kamaszkor (Bill Clinton, Robin Williams, Tigris (Micimackó)

Kolerikus – Extravertált _ Meleg – száraz – nyár, gyerekkor (Napóleon, Margaret Thatcher, Bill Gates, Nyuszi (Micimackó)

Flegmatikus – Introvertált - HIdeg-nedves – ősz – felnőttkor Keanu Reeves, Kanga (Micimackó)

Melankolikus – Introvertált - Hideg – száraz – melankolikus – tél, öregkor (Ernest Hemingway, Vincent van Gogh, Füles (Micimackó)

temperamentumok.jpg

„Bár a négy testnedvvel kapcsolatos feltételezéseket a biokémiai kutatások azóta megcáfolták, különböző hormonjaink felelősek a viselkedésünkért, bizonyos érzelmeket és másfajta észlelést kiváltva. Ennek ellenére a személyiségtípusokat (itt:temperamentum/vérmérséklet típusokat) a mai napig négy csoportra osztják, Hippokratészhoz & Galenushoz hasonló elveket vallva.” [6]

„...Galenos személyiségtipológiájával rátapintott valami lényegesre – nem véletlen, hogy az általa felvázolt modellek hatása érzékelhető a XX. század személyiség lélektanában is.” [5]

„Habár ezek a gyakorlatok és a négy testnedv koncepciója furának és tudománytalannak hathatnak mai szemmel, ezek az ötletek jelentették az első lépést afelé, az emberiség betegségről alkotott képét a vallás területéről elkezdte áthelyezze arra az új nézetre, hogy a betegségekért a környezetben és a testen belül történő dolgok a felelősek.”[2]

„Galenus kétségtelen érdeme, az egyének kétezer évig (!!!) érvényesnek tekintett osztályozásának megalkotása (még a renaissance se talált fogást, igazi léket, amikor elkezdtek komolyan más irányban is kutatgatni, a felvilágosodással kapott, de  ma is használjuk a fogalmait a közbeszédben... - SZM), amely az emocionális/érzelmi, vagy affektív alkat megfigyelhető különbségein nyugszik. Érdemes megfigyelni, hogy  a típusok meghatározásának első kísérlete az ember emocionális viselkedésére irányul, mivel a leggyakoribb és legszembeötlőbb viselkedési jegyeket az érzelmi működések mutatják.” [1]

_____________________________________________

És máris a temperamentumnál vagyunk, aminek Ernst Kretschmer német pszichiáter (1988-1964) szentelt nagy, figyelemreméltó figyelmet.

(Ez a rész egy külön, a következő postban lesz kifejtve, mert az Appendix a tervezettnél érdekesebb lett, több szemelvény került bele, így már így is túl hosszú ez apost... nem beszélve arról, hogy Kretschmer ideáis önmagiukban is mennyire érdekesek – lesznek... itt is...:-)))

______________________________________________

Appendix

Jung mér idézett művéből további szemelvények az extraverzió témájában

Említődött, hogy először, jó sokáig, a felszínen is indulatban  is  megjelenő temperamentum,  vérmérséklet szerint kezdték csoportosítani az embereket, orvosok, akik egyre inkább észrevették bizonyos alkati jellegzetességek, különbségek is társíthatók a temperamentumokhoz, amelyeknek korábban főleg az orvosi diagnosztika szempontjából volt jelentősége, de párhuzamosan megjelent az igény arra is, hogy ezek a korreláló jellegzetességek segíthessenek egyre inkább az emberek, a többiek megismerésében, különös tekintettel az előre (valamennyire...) kiszámíthatóságra.

„...Ámde az indulat (temperamentum semmiképpen sem az egyetlen jellemzője az emberi fajnak. Épp ilyen jellegzetes adatokat nyújthatnak más funkciók is, amennyiben kielégítik azt a követelményt, hogy épp olyan világosan tudjuk észlelni és megfigyelni őket, mint az érzelmeket....” [1]

„...Az indulatok mellett embertársaink más funkcióinak feltáráshoz elengedhetetlenül szükséges, hogy hogy tudatunk a „problémátlanság” állapotából a „problematikus” állapotba kerüljön. „Problémátlanságon” az élettel szembeni ösztönös beállítódást értem. Ilyen beállítódása volt pl. az ősembernek. A „problémátlanság” azt a tudatállapotot jelöli, amelyben azt a zavartalan attitűdöt, hogy a dolgokat természetesnek veszük, felváltja egy másik, már bizonyos pszichológiai feszültségeket tartalmazó attitűd. Ez utóbbi állapotban embertársunk előnbukkan a láthatatlanságból, és olyan tényezővé válik, amellyel tudatosan meg kell birkóznunk.

Amíg társainkról csak indulati ítéleteket mondunk, legfőbb, és talán egyetlen kritériumunk az indulat. Az ilyen tudatállapotot pronblémamentesnek nevezem, mivel ez a tudatállapot önmaga számára szemmel láthatóan sohasem jelent problémát; nem merül fel a meg nem felelés vagy a tényekhez való hibás alkalmazkodás érzése. Csak az jelent problémát, ha kétséges, hogy az indulat, azaz valakinek a saját indulata, megfelelő alapot nyújt pszichológiai ítéletekhez.

Nem tagadhatjuk le, hogy mások előtt, akik felelősnek tartanak bennünket egy érzelmi aktusért, legtöbbször arra hivatkozunk, hogy ösztönösen cselekedtünk, rendkívüli állapotban voltunk. Ha rólunk van szó, az indulatot szívesen tekintjük a felelősség vállalása alól felmentő állapotnak, míg mások esetében ezt csak vonakodva tesszük meg. Bár a szeretett én felmentésére irányuló eme törekvésünk  egészében véve talán nem tekinthatő valami nagyszerű dolognak, az önigazolás érzésében, melyhez e mentség által jutunk, van egy pozitív mozzanat. A törekvés ugyanis, hogy különbséget tegyünk önmagunk és sajét indulataink között.

A primitív, pszichológia nélkül élő embernek, aki az indulatot tartja önmagában és társaiban az egyedüli  lényeges kritériumnak, ha túl akar lépni saját indulati ítéletein, ki kell fejlesztenie magában a problematikusság  tudatállapotát. ...el kell érnie egy állapotot, amelyben az indulat mellett más tényezőket is érvényesnek érzékel. ...amikor ugyanúgy felsimerem önmagamat saját indulataimban, ...az indulati mozzanatot elkülönítem más pszichológiai tényezőktől. Amikor így járok el, az indiulatot a korlátlan hatalom eredeti magaslatáról az őt megillető helyre teszem a pszichológiai funkciók hierarchiájában” [1]

„...Az ember csak akkor képes társairól nem indulaton, hanem más kritériumokon alapuló  pszichológiai ítéletet alkotni, ha ezt a műveletet elvégezte önmagán, és ezáltal megvalósította a különböző pszichológiai tényezők elkülönítését. Az a tudomány, amelyet ma pszichológiának nevezünk, csak a közel kétezer éves zsidó-keresztény kultúra által kitermelt történelmi és morális előfeltételek alapján létezhet. Az a közmondás pl.. hogy „Ne ítélj, hogy ne ítéltess meg!” azt jelenti, hogy azokat az alapelveket, amelyeket saját mentségünként használunk, társainkra is érvényesnek tekintjük...” [1]

Itt vezeti be Jung a hosszú árnyékú, talán legfontosabb típustanát, az extra- introverziót:

„...Egy idő után felfedezhetjük, hogy a motívumok és tendenciák nagy száma ellenére az egyének bizonyos csoportjait a motiváció nyilvánvaló hasonlósága alapján el lehet különíteni.

  • Találkozunk olyanokkal, akiknek valamennyi döntését, benyomását, érzelmi értékelését, indulatát és cselekvését túlnyomórészt külső faktorok motiválják, legalábbis ezeken van a hangsúly a helyzetről kialakult összebenyomásokban, legyen szó akár oki, akár cél-motívumokról. Szent Ágoston mondja? „Nem hinnék az evangéliumban, ha az egyház tekintélye nem kényszerítene erre.” Egy kislány ezt mondja: „Még gondolni sem tudnék olyat, ami ne tetszene apámnak.” Inkább szolgálnak céltáblaként a többiek élceihez, mintsem észrevétlenek maradjanak. Tény, hogy sokan vannak azok az emberek, akiknek valamennyi reakcióját egyetlen megfontolás vezérli: mit szólnak róluk a társak?
  • Az előbbi attitűdnek az ellenpárja elsősorban belső, vagy szubjektív faktorokkal van kapcsolatban. Az ilyen ember képes úgy szégyenkezni, hogy a szó szoros értelmében elszigeteli magát a társaitól. Ezek az emberek már csak azért is ellenszenvesnek tartanak egy dolgot, amiért az valaki másnak a tetszését megnyerte. Értékeket, amennyire ez lehetséges, ott keresnek, ahol az másnak eszébe se jutna. Az ilyen embernek minden egyes lépéshez saját szubjektuma belelegyezését meg kell szereznie. E nélkül semmit se lehet elvállalni, vagy kivitelezni. Az ilyen ember azt mondaná Szent Ágostonnak: „Én hinnék az evangéliumban, ha az egyház a tekintélyével nem kényszerítene erre. Ez az attitűd azokat az egyéneket jellemzi, , akiknek motivációja elsősorban magából a szubjektumból, azaz belső szükségszerűségből ered.
  • És vannak személyek a két fenti attitűd között, akiknek esetében nehéz eldönteni, vajon motivációjuk belülről vagy kívülről ered-e. Ez a csoport a legnépesebb és a kevéssé differenciált normális embert tartalmazza, aki részben azért normális, mert nem tűri a célzásokat, részben pedig azért, mivel maga is mentes a kiválás szükségletétől. A definíciónak megfelelően a normális embert egyenlő mértékben érik hatások belülről és kívülről. Ő alkotja a kiterjedt középső csoportot. Ennek a csoportnak az egyik oldalán az egyének vannak, akiknek motivációja főként külső tárgyakhoz kapcsolódik, a másik oldalán pedig azok, akik főleg csak a saját szubjektumuktól hagyják vezérelni magukat.

Az első csoportot extravertáltaknak, a másodikat introvertáltaknak neveztem el, a középső csoport ambivert néven ismert.” [1]

Egy fontos közbevetésnek érzem azt az infót, amit a [7[-s számú forrásban hallottam. In the effect of manapság a pszichológusok inkább nem beszélnek a típusokról, sokkal inkább a személyiségvonások egy-egy kitüntetett halmazáról, a célnak megfelelően. Az ok: a típusok, legalábbis a pólusaik, mint az extrovertált vagy introvertált is, ún. fekete-fehér, bináris besorolások, amelyeknek ember nincs aki teljesen megfelelne.

Arra nagyon jók, hogy kontrasztosan bemutassanak egy attitűd, tulajdonság stb. intervallumot az általában két pólus markáns, egymással van amikor antagonisztikusan szembenálló ismertető jegyeivel, de arra nem, hogy az egyedi embert jellemezzék. Ezért a [7]-es irodalomforrásban elhangzik, hogy ezt a mindenképpen torzító típus-hatást elkerüljék, a kutatók pl. ebben a konkrét esetben extraverzió skáláról beszélnek, ahol az erős a tulajdonképpeni extraverzió, de az itt, és az életben és a gyakorlatban is introverziónak nevezett attitűdöt inkább gyenge extraverziónak nevezik. Játéknak tűnik a szavakkal, de ez több annál.

Egyébként Jung az idézett műben is felhívja a figyelmet a típusok ilyen értelmű félrevezető használatának a veszélyeire:

„...Kétségtelen, hogy vannak egyének, akikben egy típus első pillantásra felismerhető, ám ez semmiképpen sem jelent bizonyosságot. Szabálynak fogadhatjuk el, hogy csak gondos megfigyelés és az eredmények mérlegelése teszi lehetővé a biztonságos osztályozást. Noha az ellentétes attitűdök alapelve világos ás egyszerű, konkrét valóságuk bonyolult és homályos. A valóságban minden egyén kivátel lehet a szabály alól. Ezért bármennyire teljes leírást tudunk adni egy típusról, mellyel bizonyos értekelemben ezrek jól jellemezhetők, egyetlen egyénre mégsem lesz teljes mértékig érvényes. A konformitás az ember egyik oldala, az egyediség a másik. Az egyén lelkét osztályozással nem lehet megfejteni, ugyanakkor viszont a pszichológiai típusok megismerése utat nyit általában az emberi pszichikum jobb megismeréséhez.” [1]

„...A tudatos psziché az alkalmazkodás vagy tájékozódás eszköze. Számos pszichikus funkció alkotja. Ezek között négy alapvető funkciót különböztethetünk meg:

  • Érzékelés – minden észlelés ide tartozik, amely az érzékszervekkel történik
  • Gondolkodás – az intellektuális megismerés és a logikai következtetések kialakításának funkciója
  • Érzelem – a szubkjektív értékelés funkciója és
  • Intuíció tudattalanul végbemenő észlelésnek, vagy valamilyen tartalom észlelése.

A tudat tökéletes orientációja érdekében valamennyi funkciónak egyenlő mértékben együtt kell működnie. A gondolkodásnak el kell végeznie a megismerést és meg kell hoznia a lehetséges döntéseket, az érzelmeknek meg kell mondaniuk, hogy milyen szempontból. és milyen mértékig fontos vagy lényegtelen számunkra egy dolog, az érzékelésnek a látás, a hallás, az ízlelés stb. útján képesnek kell tennie bennünket arra, hogy észleljük és felfogjuk a konkrét valóságot, végül az intuíció feladata lehetővé tenni, hogy megsejtsük a többé-kevésbé rejtett lehetőségeket a helyzet hétterét, mivel ezek a tényezők egy adott pillanat teljes képéhez ugyanúgy hozzátartoznak.

A valóságban azonban ritka vagy sohasem fordul elő, hogy ezek az alapvető funkciók egyformán fejlettelk és egyformán az akarat rendelkezésére állnak:

  • Vannak, akik a konkrét valóság egyszerű érzékelésére korlátozzák önmagukat, anélkül, hogy különösebb reflexiót váltana ki belőlük vagy anélkül, hogy az adott valóság érzelmi értékeit  figyelembe vennék, és keveset törődnek  a helyzet rejtett lehetőségeivel, ez az érzékelő típus.
  • Másokat kizárólag a gondolkodás befolyásol, és egyszerűen nem tudnak alkalmazkodni azokhoz a helyzetekhez, amelyeket nem képesek értelmileg felfogni, ez a gondolkozó típus.
  • Másokat mindenben csak az érzelmekj vezetnek. Mindössze azt kérdezik meg maguktól, hogy a szóban forgó tárgy kellemes vagy kellemetlen, és érzelmi benyomásaik alapján tájékozódnak, ők az érzelmi típus képviselői.
  • Az intuitív típus sem a gondolatokkal, sem az érzelmekkel, még a dogok realitásával sem törődik, hanem teljesen átadja magát a lehetőségek csábításának, és minden olyan helyzetet elhagy, ahol további lehetőségek nem kínálkoznak.” [1]

Volt tehát szó az extra-  intro- és ambivert attitűdökről, azután Jung a tanulmányban bevezeti a tudatos psziché 4 funkcióját. Most nézzük, hogy játszik ebbe az egészbe bele a tudattalan...

„...Az extra- és introvertált attitűdök egyoldalúsága az egyensúly teljes felborulásához vezetne, ha egy tudattalan ellenpont pszichikusan nem kompenzálná. A tudattalan vizsgálata (erre J. nem tér ki, pedig ez lehetne itt az igazán érdekes, hogyan... – SZM) feltárja azt a tényt, hogy például egy introvertált esetében a tudatos attitűd mellett  vagy inkább mögött, létezik egy tudattalan extravertált attitűd, amely automatikusan kompenzálja az illető tudatos egyoldalúságát.

A gyakorlatban és az általánosság szintjén bárki következtethet intuitíven az introvertált vagy extravertált attitűdökre, ám az egzakt tudományos vizsgálat nem elégedhet meg az intuícióval. Egy ilyen vizsgálatnak a tényleges rendelkezésre álló anyaggal kell foglalkoznia. Ekkor felfedezzük, hogy egyetlen személy sem egyszerűen extravertált, hanem meghatározott funkcióiban ilyen vagy olyan.

Vegyük például az intellektuális típust. A tudatos anyag nagy része, amit a megfigyelés számára kínál gondolatokból, következtetésekből, megfontolásokból áll, valamint olyan akciókból, indulatokból, érzelmi  értékelésekből, és percepciókból, amelyek intellektuális természetűek vagy legalábbis közvetlenül függenek az intellektuális előfeltételektől. Az illető személy attitűdjének lényegét ennek az anyagnak a sajátosságaiból kell megállapítanunk.

Az érzelmi típus ettől eltérő anyag anyagot kínál: érzéseket és különböző emocionális tartalmakat. Valamint emocionális feltételektől függő gondolatokat, megfontolásokat és percepciókat. Ennek következtében csak érzelmi sajátos természetének ismeretében dönthetjük el, hogy az illető ehhez vagy ahhoz az általános típushoz tartozik Itt ismét a funkcionális típusokra kell hivatkoznom, mivel az egyedi estekben az extravertált éa az introvertált attitűdöket sohasem lehet  per se létezőként kimutatni: ezek az uralkodó tudatos funkció jellegzetes vonásaiban nyilvánulnak meg.

Hasonlóképpen, a tudattalannak sincs általános attitűdje, csak a tudattalan funkció tipikusan módosult formái léteznek. E funkciók sajátságainak tanulmányozásával lehetséges a tudattalan attitűdöt meghatározni.

Jóllehet, tipikus tudattalan funkciókról nem beszélhetünk, a psziché ökonómiáján belül a tudattalannak valamilyen funkciót kell tulajdonítanunk. Úgy gondolom, leghelyesebb, ha óvatosan fejezzük ki magunkat, ezért nem lépek túl az állításon, hogy a tudatalannak ismereteink mai állása szerint kompenzáló funkciója van a tudattal szemben.

Azon elmélkedni, hogy tulajdonképpen mi is a tudattalan, haszontalan dolog. Csupán létére következtethetünk úgynevezett termékeiből, például az álmokból és a fantáziákból. A tudomány meggyőző felfedezése, hogy például az álmok tartalma majdnem mindig a tudatos attitűd lényeges korrekciójaként lép fel. Ez az, amiért a tudattalan kompenzáló funkciójáról beszélhetünk. A tudattalannak a tudathoz való viszonyban betöltött általános funkciója mellett vannak funkciói, melyek más körülmények között tudatossá válhatnak.

A gondolkodó típusnak például szükségszerűen el kell fojtania és ki kell zárnia az érzéseit, mivel a gondolkodást semmi sem zavarja annyira, mint az érzelem, és megfordítva, az érzelmi típusnak amennyire lehet el kell kerülnie a gondolkodást, mivel az érzelmek számára nincs zavaróbb a gondolkodásnál.

Az elfojtott funkciók a tudattalanba kerülnek. Miképpen Horus négy fia közül csak egynek volt emberi feje, a négy alapfunkció közül is általában csak egy teljesen tudatos és differenciált. Ez a funkció szabad és az akarat irányítása alatt áll.

A másik három részben vagy egészben a tudattalanban marad- A „tudattalan” alatt természetesen, hogy egy intellektuális egyén számára a saját érzelmei tudattalanok. Amennyiben vannak önmegfigyelő képességei, ez a személy nagyon is jól ismerheti az érzelmeit, azonban nem tartja őket értékesnek, nem hagyja magát befolyásolni tőlük. Az érzelmek, szándéka ellenére, mégis megjelennek, és mivel spontánok és autonómok, rendelkeznek azzal az érvényeséggel, amelyet a tudat megtagad tőlük. Aktivációjukat a tudattalan ingerlés biztosítja. Valójában egy ellenszemélyiséghez hasonló képződményt alakítanak ki, amelynek létére csak a tudattalan termékeinek elemzéséből lehet következtetni.

Ha egy funkciót nem lehet szabályozni, ha szeszélyes, hol felbukkan, hol eltűnik, ha kényszer jelleget ölt, ha a tudatos funkció zavarának érezzük, ha makacsul elrejtőzik, amikor legjobba szükség volna rá – ezek a tünetek azokra a funkciókra jellemzők, amelyek főként a tudattalanhoz tartoznak.

Ezeknek a funkcióknak további figyelemre méltó tulajdonságai is vannak: van bennük valami következetlen, azaz, olyan elemeket tartalmaznak, amelyek nem tartoznak szükségszerűen hozzájuk. Így például az intellektuális típus érzelme, gyakran groteszk kontrasztban a tudat túlzott, racionalista intellektualizmusával, különösen fantasztikus. A tudatos gondolkodás célirányos és ellenőrzött jellegével szemben érzelme impulzív, szabadon csapongó, irracionális, primitív, archaikus igen hasonló egy vademberéhez.

Ugyanez érvényes a tudatalattiba szorított többi funkcióra is. A tudattalanba került funkció fejletlen marad, olyan elemekkel keveredik, amelyek nem illenek hozzá. Megmarad egy meghatározott ősállapotban, mivel a tudattalan a megszelidítetlen természet maradványa bennünk, ugyanakkor még kialakulatlan jövőnk bölcsője is. A nem kifejlesztett funkciók tehát mindenképpen termékenyek, és nincs semmi meglepő abban, ha életünk során növekvő szükségét érezzük a tudatos funkciók kiteljesítésének és átformálásának.

A kifejletlen funkcióknak van egy további tulajdonsága: ha a tudatos attitűd extravertált, akkor introvertált jellegűek és megfordítva. Más szavakkal, a tudatos attitűdöt kompenzálják. Ezek után azt várhatnánk, hogy egy introvertált intellektuális típusú személynél extravertált érzelmeket fedezünk majd fel. Ennek a várakozásnak szellemesen tenne eleget egy ilyen típusú személy, ha kijelentené: „általában kantiánus vagyok, de ebéd után nietzschei beállítódású”, kifejezve ezzel, hogy szokásos attitűdje, intellektuális, de a kiadós étkezés hatására egy dionüzoszi hullám áttör tudatos attitűdjén.

A típusok megállapítása azonban komoly nehézségekbe ütközik. A külső megfigyelő (!!)  mind a tudatos attitűd megnyilvánulásait, mind a tudattalan autonóm jelenségeit látja, és bizonytalanság fogja el. Hogy mit írjon a tudatos, és mit a tudattalan számlájára. Ilyen körülmények között a differenciál-diagnózis csak az anyag gondos tanulmányozásán alapulhat. Meg kell próbálnunk feltárni, hogy mely jelenségek erednek tudatosan választott motívumokból és melyek spontánok. Auz is meg kell határoznunk, hogy a megnyilvánulások közül melyek célszerűen alkalmazkodóak, illetve melyek archaikus jellegűek.

Világos, hogy a fő tudatos funkciók tulajdonságai, azaz az általános tudatos attitűd tulajdonságai  a tudattalan attitűd tulajdonságaival éles ellentétben állnak. Az ellentétből azonban mindaddig nem lesz konflliktus, amíg a tudatos nem távolodik el túlzottan a tudattalantól. Ám ha ez utóbbi eset áll fenn, a kantiánust (kvázi, nietzschei terminológiában: „appollóni” attitűdjét - SZM) kellemetlen meglepetésként éri saját dionüzoszi ellentéte, mivel az olyan impulzusokat kezd el kibocsátani, amelyeket az illető személy önmagával összeférhetetlennek tart.

A tudatos attitűd ekkor felszólítást érez arra, hogy elfojtsa a tudattalan autonóm megnyilvánulásait, ezáltal konfliktus lép fel. A tudattalan, ha aktív ellentétbe kerül a tudatossal, egyszerűen nem hagyja magát elfojtani. Igaz, hogy egyes megnyilvánulásokat, amelyekre a tudat különösen összpontosít, könnyű elfojtani, azonban ilyenkor a tudattalan impulzusai más, kevésbé könnyen felismerhető pályákat keresnek.

Ha egyszer egy ilyen indirekt biztonsági szelep megnyílik („...ha én egyszer kinyitom a számat!” – Salamon Béla hangján...:-))) – SZM), az egyén a neurózis útjára lépett. Van lehetőség elemzés segíitségével, hogy ezeket az utakat az értelem számára ismét hozzáférhetővé tegyük, ezáltal megteremtsük a tudatos elfojtás lehetőségét. Az elfojtással azonban még gyökeresen nem számoltuk fel a bajt, csak visszaszorítottuk a tudattalan impulzusok hatását.

A megoldást az jelenti, ha az elfojtás címén kapott indirekt út megértésével együtt jár az attitűd  egyoldalúságának ugyanolyan világos felismerése (mindig jó többet tudni... – SZM). Más szóval,: a tudattalan impulzusok megértésével együtt a tudatos attitűdmek is meg kell változnia; mert a tudattalan ellentét aktiválódását az egyoldalúság serkenti, és a tudattalan impulzusok felismerése csak akkor gyümölcsöző, amikor a tudatos egyoldalúságnak valóságos kompenzációja szintén lehetséges.

A tudatos attitűd átformálása azonban nem kis dolog, mert egy általános attitűd teljes egésze csaknem mindig olyan tudatos ideál, amelyet a veleszületett temperamentumba szilárdan beépülő szokás és történeti tradíció szentesít. A tudatos attitűd mindig egy életfilozófia, ha nem éppenséggel egy vallás képében jelenik meg. A típusok problémáját ez különösen fontossá teszi. A típusok közötti ellentét nemcsak külső konfliktus az emberek között, de végnélküli belső konfliktusok forrása is; nemcsak külső nézeteltérések és antagonizmusok, de belső feltételei a neurotikus betegségnek, és pszichikus zavarnak. Ez késztet bennünket orvosokat az eredeti, tisztán az orvospszichológiai horizont határainak kiterjesztésére ” [1]

_______________________________________________

Irodalomjegyzék:

  1. Carl G. Jung: A pszichológiai típusok – 1928 – abbreviated (’Típustanok és személyiségvonások” (1978) tanulmánykötetből)
  2. Helytelen elméletek, napjainkig érvényes elvek megalkotója: Ki volt Hippokratész – 2019 (mult-kor.hu)
  3. Mélakór, szerotonin és fekete epe – 2011 (eLitMed.hu -n)
  4. Vegetatív idegrendszer – 2023 (egészségvonal. gov.hu)
  5. Mannhardt András: Beskatulyázott személyiségek (mipszi.hu)
  6. Vérmérséklet – Wikipédia
  7. Mark Leary: Why you are what you are - Investigations into human personality – 2018 (The Great Courses – Amazon Audible)

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása