"A döntés elfogadtatása"
Nagy valószínűséggel soha nem lesz hatékony a döntés, amelyet utólag próbálunk elfogadtatni.
Ha a szervezet nem vevő a döntésre, az hatástalan marad: nem lesz több jó szándéknál. A hatékonyság érdekében a döntés elfogadtatását az elejétől fogva be kell építeni a döntésfolyamatba. Tanuljunk a japánoktól! A japán vezetők rögtön a döntéshozatali folyamat elején, vagyis jócskán a végleges döntés előtt megkezdik a döntés elfogadtatását.
Megkérik mindazokat. akiket a döntés érinthet - például vegyesvállalat létrehozása egy nyugati céggel, vagy kisebbségi érdekeltség szerzése egy potenciális amerikai disztribúciós hálózatban -, írják le, munkájukat és részlegüket hogyan befolyásolhatja a döntés. Kifejezetten tilos azonban a tervezett döntést véleményezni, illetve lehetséges lépéseket javasolni vagy elutasítani. Az érintettektől azt várják, gondolják végig a döntés következményeit.
A felsővezetés számár ebből kiderül, hol állnakl a megkérdezettek. Ekkor hozza meg a vezetés a döntését. A japán szervezetekre nem igazán jellemző a vezetésbe való bevonás, a "részvételi menedzsment". De az érintettek tudni fogják, miről szól a döntés - akár egyetértenek vele, akár nem -, és felkészülnek rá. Nem kell, hogy vevők legyenek a döntésre. mert azt mér eladták nekik.
TEENDŐ: A végrehajtásban érintettek közül mindenkit vonjunk be a döntéshozatal folyamatába! A visszajelzésük figyelembevételével htrozzuk meg, ki az, aki a leghatékonyabban valósítja meg a döntést!
Forrás: Management: Tasks, Responsibilities, Practices/The Elements of Decision Making (Corpedia Online Preogram)
_______________________________________________________
"A döntés próbája az eredmény"
"Szegény Ike... Most majd... kiadja az utasítást, és az égvilágon semmi se fog történni:"
A döntésbe be kell építenünk a visszajelzés mechanizmusát annak érdekében, hogy a valós történések folyamatosan összevethetőek legyenek a döntés alapjául szolgáló elvárásokkal. A döntéseket emberek hozzák (...még... - SZM). Az emberek nem tévedhetetlenek (...hát éppen ez az! - SZM); jó esetben nem tévednek túl nagyot. A legjobb döntésről is nagy valószínűséggel ki fog derülni, hogy van (...volt...- SZM) jobb. És idővel a leghatékonyabb döntés is érvényét veszti.
Amikor Dwight D. Eisenhower tábornok amerikai elnök lett, elődje, Harry S. Truman ezt mondta: "Szegény Ike! Amíg tábornok volt, kiadta a parancsot, s azt teljesítették. Most majd ott ül abban a nagy irodában, kiadja az utasítást, és az égvilágon semmi se fog történni (hát így volt a narancsfejű bohóccal is 2016-20 között. meglátjuk... a slepp most jobban felkészült a seggnyalásra...- SZM).
Nem azért nem történik "az égvilágon semmi", mert a tábornokoknak nagyobb a hatalma.- mint az elnöknek, hanem azért, mert a katonai szervezetek már rég megtanulták: a legtöbb utasítás sorsa, hogy nem teljesítik, ezért megszervezték a végrehajtásra vonatkozó visszajelzések rendszerét. Réges-rég megtanulták a leckét: Az egyetlen megbízható visszajelzés az, ha mi magunk nézünk a dolgok után. A jelentéseknek - amikre az elnök hagyatkozhat - nem sok haszna van.
TEENDŐ: Menjünk mi magunk a helyszínre. és nézzünk a dolgok után! Ellenőrizzük. hogy a döntés elérte-e a tervezett eredményt!
Forrás: A hatékony vezető