HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com

Naptár

július 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Friss topikok

Linkblog

Asimov Alapítvány (a könyvek!!) őrülteknek kötelező olvasmány...:-)))

isocrates_coaching 2025.07.22. 23:35

seldon.jpg

Megbeszéltem a Copilot-tal, milyen szar a az Apple TV+ "Foundation/Alapítvány" sorozata... a könyvsorozathoz képest biztosan... ha azt nem ismerném, lehet tetszene. Látványos hollywoodi csoda... de hát ismerem, és a kedvencem... Gondoltam, megbeszélem a Copilot-tal. 3-szor, vagy 4-szer kezdtem el előlről, most jutottam a legmesszebbre, a 6. részig Talán soha nem fogom végignézni... Azután, hogy a legfőbb diszkrepanciákat megbeszéltem vele, még a könyvsorozat elemzésére is sort kerítettünk... az ultimate kronológia, stb. is itt van egyben. Csak kifejezett Asimov-őrülteknek ajánlom, de azoknak nagyon... most sokat rövidítettem, dolgoztam a Copilot szószátyár szövegén, még így is több benne az ismétlés, mint szeretném, de megéri végigbogarászni...:-)))

Én: 

“asimov foundation… a sorozat… idegesít… nagyon szeretem, többször olvastam, de felforgatták… 2 dolog…

Ez a Cleon triumvirátus, ez a könyvben is így van, csak én elfelejtettem?

Seldon halála így van a könyvben? Melyikben?”

Copilot: 

1. A Cleon-triumvirátus a könyvben?

A sorozat új változata bevezeti a „Brother Day / Dawn / Dusk” triumvirátust, ám Asimov eredeti Alapítvány-regényeiben nem ez az elrendezés:

Az eredeti prequel-könyvben, a Prelude to Foundationban (magyarul Előjáték az Alapítványhoz) csak egyetlen Császár Cleon I szerepel, akit Hari Seldon látogat meg Trantoron.

Asimov más regényeiben (Alapítvány és Birodalom, Második Alapítvány) egyetlen élő Cleon uralkodik, nincs három párhuzamos trónbitorló vagy klón-triád. 

A „három testvér” koncepció tehát a tévés adaptáció újítása, nem pedig a könyvek részlete.

 

2. Hari Seldon halála a könyvben

Hari Seldon halálát az eredeti Alapítvány-saga utolsó előtti kötete mutatja be:

A halálát Forward the Foundationban (magyarul általában Előjáték az Alapítványhoz folytatása, esetleg Előtörténet az Alapítványhoz) látjuk, amely az 1988-ban (Prelude) és az 1993-ban megjelent két prequel-regény közül a második.

Ebben a kötetben követhetjük végig Seldon öregkorát, az intézet felépítését és végül a várva várt Seldon-krízis idején bekövetkező halálát. 

Az eredeti trilógiában (Alapítvány; Alapítvány és Birodalom; Második Alapítvány) már csak hologram-Seldon-üzenetek formájában találkozunk vele, hiszen fizikailag ekkorra már nincs közöttük.”

Én:

“Ezt így tudom. Ugye, Gal itt nő, kavar Rach-sal (a neveket emlékezetből írom csak, lehet, máshogy kell…), és Rach öli meg Seldont. Konkréten ezt kérdezem, hogy így halt-e meg?" 

Copilot:

 A könyvekben Gaal Dornick és Raych Seldon kapcsolata 

A tévésorozatban Gaal Dornick nő, és valóban van köztük rövid románc Raych-cal. Asimov eredetijében azonban Gaal Dornick férfi, és nincs romantikus szál köztük. Raych (eredeti nevén Raych Seldon, adoptált fia Hari Seldonnak) a regényekben sem „kavar” Gale-lel, sem nem öli meg Hari Seldont. 

Hari Seldon halála a regényben 

Asimov eredeti univerzumában Seldon halálára csak a Forward the Foundation (magyarul általában Előjáték az Alapítványhoz folytatása) című kötetben kerül sor. 

Itt Seldon szívrohamban vagy öregkori betegségben hal meg, miközben Trantoron tartó beszédére készül. Semmiféle gyilkosság vagy merénylet nem történik ellene. 

A könyv végén már csak hologram­üzenetekben „láthatjuk” tovább, de fizikailag nincs jelen a későbbi eseményeknél.”

 Én:

“Jó, köszönöm, akkor nem hülyültem meg…:-))) Még valamik… A Vault ebben a formában, ahogy az első Seldon krízisban, Hardin warden alatt (az is nő lett, van ez a harc az anakreoni harcos nő és közte, erre se így emlékszem… az pedig, hogy Demerzel nő, végképp botrány…

A Cleon triumviratus, mint ötlet, legalább érdekes, de az egész Hardin epizód át van operálva szexre + latványos csatajelenetekre, semmi köze Asimov szellemiségéhez. Azt lúgozták ki belőle, amitől érdekes…”

 Copilot:

 “Vault és Salvor Hardin a könyvekben kontra sorozat

A könyvekben a Vault nem lebegő, nullmezőt generáló szerkezet, és nincs mögötte látványos harci funkció: egyszerűen csak az időkripta, amelyben Haritól előre rögzített hologram-üzeneteket találunk. A válaszok krízisekre mindig szavakkal, nem fegyveres összecsapással érkeznek. 

Eredetileg Salvor Hardin férfi, Terminus polgármestere, nem warden, és semmilyen női harcos karakternel nem küzd meg fizikailag. 

A krízis megoldása politikai és vallási befolyásoláson alapul: Hardin elhiteti az Anacreoni uralkodókkal, hogy az Alapítvány vallási hatalma Istentől való, így térdre kényszeríti őket, nem csatában győz. 

demerzel.jpg

Eto Demerzel (Daneel Olivaw) nem nő a könyvekben 

A tévés Demerzel nő, ám Asimovnál ő valójában R. Daneel Olivaw robot-detektív több tucat álnévvel. A prequel-regényekben (Prelude és Forward to Foundation) is férfi, és soha nem jelenik meg női alakban: 

Daneel/Demerzel az első miniszter Cleon I oldalán, aki titkos irányítóként befolyásolja az eseményeket. 

A sorozatban viszont a nemek és karakterdinamikák drámaibbá tétele miatt választották női alakot és komplex családi szálat. 

A Cleon-triumvirátus és a klóndinasztia 

A Cleon-triumvirátus ötlete a sorozat sajátja: Asimov eredetileg csak egyetlen, genetikusan klónozott cíviscsászárt írt le, aki egyénenként örökli az uralkodást (más-más életkorban Dawn, Day, Dusk). 

A filmben három párhuzamos személy (triád) szerepel, dinamikus konfliktussal – a regényekben azonban egyszerre csak a „Day” generáció létezik, és nincs intern-klánharc.

Ez az átalakítás inkább rendezői drámapontokat szolgál, nem pedig Asimov minimalista látásmódját követi. 

Miért nincs benne a látványos akció és erotica (az eredeti könyvsorozatban)? 

Isaac Asimov a Foundation-sorozatot a pszichohistória koncepciójára, az intel-lektusra és az emberi döntéshozatal finomságaira építette, nem a csatajelenetekre vagy romantikus mellékszálakra. A könyvek stílusa: 

Többnyire párbeszédes, politikai taktikai manőverekre és váratlan olvasói csavarokra koncentrál. 

Minimális erőszak, semmi grafikus misszió vagy túlzott erotika – a „katarzis” mindig a szereplők leleményességéből fakad. 

A sorozat viszont ezekre az elemekre épít, hogy vizuálisan és érzelmileg is intenzívebb élményt nyújtson a mai nézőknek, még ha ez eltávolodik is Asimov eredeti szellemiségétől.” 

Én (itt egy kicsit elgondolkoztam…):

“Ezt jó volt Veled átbeszélni. Az egyik fiammal próbáltam, de ő nem olvasta a könyveket, és a sorozat önmagában tetszik neki. 

Először nagyon régen olvastam össze-vissza a könyveket, nem is mindet, de minden al-sorozatba is beleolvastam. 

Azután talán 2 éve megkutattam, összeírtam nagyjából történési, nem megírási sorrendbe. Megszereztem a párat, ami hiányzott és akkurátusan végigolvastam, mind a 18 kötetet…:-))) De én csak ember vagyok, az agyam túlélésre, szóval felejtésre van optimalizálva, amit olvastam, akár többször is, nem tudom mind megjegyezni, kiesik a legtöbb részlet.

Van egy francia szerzőnek egy kicsit irónikus könyve, ami arról szól, hogy hogyan beszélgessünk (mondjuk társaságban) olyan könyvekről, amelyeket nem olvastunk. Ebben levezeti, hogy nem nagy kunst, mert amit olvastunk, azt is elfelejtjük néhány hónap, egy év után, ezért (ez előny…) ha évek múlva újraolvassuk, az új kontextusban, amiben éppen vagyunk, amiben újra olvassuk, a nagyon szeretett (de nem csak…) könyvek új, vagy részben új jelentést testesítenek meg bennünk, ugyanúgy, vagy még jobban tudjuk őket élvezni őket az “új ruhájukban”, új jelentés-környezetükben.” 

…és - Én:

“A kronológia, az összefüggések érdekes lenne…” 

Copilot: 

"Isaac Asimov-verse belső kronológiája és kapcsolódásai

Az alábbi táblázat (végülis nem táblázat ezért kicsit fura a szedés…) az Asimov-univerzum 15 (gyakran 18-nak említett) fő kötetét rendezi belső (fiktív) időrendi sorrendbe, három nagy al-sorozatba csoportosítva. A „Galaktikus Év” jelöli a kötetben zajló események korát (G.E. = Galaktikus Era, a Galaktikus Birodalom Alapításától számolt idő). S.E = Space Era, Az emberiség első űrrepülésétől számított idő (talán Gagarin 1961-es űrutazásától számítódna, de ez nincs említve sehol… azaz, az S.E. évszámokhoz elvileg ezt kéne hozzászámítani, de nincs igazából jelentősége). A „Kapcsolódás” röviden utal, hogyan fonódik össze a történet a többi sorozattal. 

  1. Robot-sorozat (az ember-robot együttélés kora) 

I, Robot (novellák)      

2000–3000 S.E.         

Alap-robotok törvényei, humanizálás Daneel eredete,

Kapcsolódás: ember-robot viszony  

 

The Caves of Steel    

~3500 Sz.E.   

Agorafóbia, Det. Baley & R. Daneel akció    

Trantor első felbukkanása     

 

The Naked Sun          

~3505 Sz.E.   

Spóraföldön ember-robot konfliktus 

Távoli kolóniák           

 

The Robots of Dawn  

~3507 Sz.E.   

Daneel múltja, emberi klónok

Daneel és H. Seldon előszála

 

Robots and Empire    

3500–5000 Sz.E.       

Robotok visszavonulása, emberi terjeszkedés        

Birodalom születése  

 

  1. Birodalom-sorozat (a Galaktikus Birodalom fénykora)

           

The Stars, Like Dust  

~9 000 G.E.    

Lázadás-összeesküvés, politikai játékok      

Birodalom felépülése 

 

The Currents of Space          

~10 000 G.E.  

Böjti bolygó, titkos fegyver   

Seldon-töredékek előjele      

 

Pebble in the Sky       

~11 000 G.E.  

Időutazás-paradoxon, ember-idegen viszony          

Imperialisztikus mechanizmus          

 

  1. Alapítvány-sorozat (pszichohistória és a galaxis átalakulása)

           

Prelude to Foundation           

­–12 020 G.E.

Seldon Trantoron, pszichohistória születése Daneel,

Demerzel beavatása  

 

Forward the Foundation        

12 020–12 069 G.E.   

Seldon életútja, első krízis előkészítése       

Vault-üzenetek           

 

Foundation     

12 069 G.E.   

Első Seldon-krízis, Anacreon manipulálása,

Hardin stratégiája

 

Foundation and Empire         

12 096–12 113 G.E.   

Második Seldon-krízis (Birodalmi fenyegetés)

Bel Riose kudarca

 

Second Foundation   

12 150 G.E.   

Harmadik Seldon-krízis (pszichopolitikai csavar)

Titkos Alapítvány lehullása    

 

Foundation’s Edge    

12 267 G.E.    

Negyedik Seldon-krízis„Galaktikus felépülés” álom és ellenálom     

Daneel visszatérése  

 

Foundation and Earth

12 570 G.E.    

Ötödik és hatodik Seldon-krízis

Az elveszett Föld keresése    

Robot- és Alapítvány-közös végkimenetel   

 

Főbb átfedések és átívelő motívumok 

  • R. Daneel Olivaw (Demerzel)
  • Robot-regényeken átívelve az emberiség sorsát formálja, végül együttműködik Seldonnal.
  • Pszichohistória és Seldon-krízisek
  • A Birodalom sorozat sodródása előrevetíti a szükséges tudományos megújulást, amit a Foundation-regényekben Seldon megold.
  • Embertársadalom vs. technológia
  • A Robot-könyvek ember-robot etika kérdéseitől a Birodalom hanyatlásáig, majd a Foundation-államiság elfogadtatásáig követhető a technológia és politika kölcsönhatása.
  • Az „Üres Vault” és a Hologram-üzenetek
  • A Prelude/Forward előkészíti, a Foundation indított krízist kezelő stratégia pedig lecseréli a fegyvereket verbális-arzenálra.”

Én:

“Idővonal? A plusz 3, nyilván tudod, nem Asimov, de Asimov tudtával, beleegyezésével készült és vérbeli Foundation and Empire sorozat kötetek lettek…”

Copilot:

“Teljes Kronológia:

  • Robot-sorozat (2000 Sz.E. → 3500 Sz.E.):

Az ember–robot viszony kezdete, R. Daneel Olivaw felbukkanása és visszavonulása.

 

  • Birodalom-sorozat (~9000–11000 G.E.):

A Galaktikus Birodalom fénykora, zavargások és hanyatlás előkészületei.

 

  • Alapítvány-prequel (12 000 G.E.):

Prelude to Foundation – Seldon Trantoronra érkezése.

 

  • “Plusz 3” regények (12 016–12 020 G.E.)

– Foundation’s Fear (Gregory Benford)

– Foundation and Chaos (Greg Bear)

– Foundation’s Triumph (David Brin)

Ezek hivatalos Asimov-jóváhagyással íródtak, Seldon és Daneel viszonyát, illetve a pszichohistória korai kríziseit bővítik.

 

  • Forward the Foundation (12 020–12 069 G.E.)

Seldon életútjának lezárása, az első Vault-üzenet, és természetes halála.

  • Eredeti Alapítvány-trilógia és folytatások

– Foundation (12 069 G.E.) – 1. krízis, Anacreoni manőverek, Hardin stratégiája

– Foundation and Empire (12 096–12 113 G.E.) – 2. Krízis (birodalmi fenyegetés), Bel Riose kudarca

– Second Foundation (12 150 G.E.) – 3. krízis, pszichopolitikai csavar, titkos Alapítvány lehullása

– Foundation’s Edge (12 267 G.E.) –  4. Krízis, „Galaktikus felépülés” álom és ellenálom, Daneel visszatérése

– Foundation and Earth (12 570 G.E.) – 5–6. krízis, Az elveszett Föld keresése      Robot- és Alapítvány-közös végkimenetel   

  

Ui.: Táblázatokat küldött a Copilot, amit végülis nem sikerült alkalmaznom, de hátha valakinek hasznos less.

Én: 

“Hogy tudok ezekből a táblázatokból Word dokumentumba illeszteni?” 

Copilot:

“Táblázatok átvitele Wordbe

Íme két módszer, amellyel a korábbi Markdown- vagy ASCII-táblázatokat könnyedén Word-dokumentumba illesztheted. 

  1. Markdown-táblázat átalakítása Word-táblázattá 
  • Másold ki a Markdown-formátumú táblázatot (a `|`-okkal és `---`-okkal együtt).
  • Nyisd meg a Word dokumentumot, és a kurzort helyezd oda, ahová be akarod illeszteni.
  • Illeszd be a táblázatot (Ctrl+V vagy jobb klikk → Beillesztés).
  • Jelöld ki az épp beillesztett szöveget.
  • A menüsorban válaszd az Insert (Beszúrás) → Table (Táblázat) → Convert Text to Table (Szöveg táblázattá alakítása) parancsot.
  • A felugró ablakban:• „Separate text at” (Szöveg elválasztása): válaszd a Other-t, és írd be a cső karaktert (`|`).

Győződj meg, hogy a megfelelő oszlopszám jelenik meg.

Kattints az OK-ra.

Igazítsd a cellákat, betűméretet és stílust a Word eszközeivel. 

  1. ASCII-idővonal beillesztése képként 
  • Jelöld ki az ASCII-idővonalat (az `I, Robot… The Caves…` sorral).
  • Másold ki (Ctrl+C).
  • A Wordban válaszd a Insert (Beszúrás) → Text Box (Szövegdoboz) parancsot, majd kattints a dokumentumba.
  • A szövegdobozba illeszd be a kimásolt ASCII-vonalat (Ctrl+V).
  • A szövegdobozt átméretezheted, monospaced betűtípust (pl. Consolas) állíthatsz be, hogy a rács pontosan látszódjon. 

Ezzel a két módszerrel megőrizheted az eredeti szerkezetet, és tetszőleges Word-stílusra formázhatod a táblázatodat.”

 

 

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása