HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com

Naptár

július 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Friss topikok

Linkblog

Az adat, számítógépes biztonság nagyrészt emberi fegyelmen/figyelmen múlik...

isocrates_coaching 2025.07.06. 22:11

suits.jpeg

Második bőr a "Suits"-ról (is)... Nem igaz, nem csak ebből. A “24”-ből sok évvel ezelőtt ez az egy maradt meg...

Tele van a gatya, hogy mi lesz a cyber-biztonsággal, és persze jogosan, ha az AI a fejünkre nő. De. Jó tudni, hogy 

“A titkok, beleértve a szakmai/hivatali & állambiztonságiak gyakorlatilag mind

  • az emberek kacsapicsa fecsegéséből &
  • feledékenységéből/figyelmetlenségéből &
  • rossz/alkalmatlan helyen rosszkor alkalmazott empátia-/compassion rohamai kapcsán válnak ismertté/lepleződnek le.” (nem azért az idézőjel, mert idézem, hanem azért mert fontos!!)

Most nyugodjunk meg, és még olvasd el még mondjuk kétszer-háromszor az idézőjelezett mély igazságot, hogy sikerülhessen egyszer legalább minden részletében abszorbeálnod! Mert hogy ez egy újabb axióma az emberi kapcsolódásokat illetően!! (lásd előző postot..).

Lefordífva (ha még nem sikerült volna…): nem a hackerek, a net, a phishing az, ahol 90 %-ban eldőlnek a dolgok, ledőlnek a falak, hanem a self-inflicted human engineering által. Az asztalon hagyott, vagy túl egyszerű pw-k, az asztalon felejtett kucs-dokumemtumok, amiket a szerződött takarítócégbe beépült - mondjuk így - magándetektív levadász, stb.

Szólj hozzá!

Conflict of interest/érdek-konfliktus - az emberi kapcsolatok (egyik) axiómája...

isocrates_coaching 2025.07.06. 21:59

A "Suits" sorozatot (2011-2019) nézem bing-ben, mert július 15-én leveszik a Netflix kínálatából (és ki tudja, melyik streaming szolgáltató szerzi meg).

Még van egy pár évad, de részben gondoltam, esetleg valaki bele akar legalább egy kicsit nézni addig, másrészt már vastagon megvan számomra az általánosítható tanulság. Egy nagy New York-i ügyvédi iroda drámái rajzolódnak ki és lényegében minden epizód tele van emberi, szakmai érdek-konfliktusokkal. 

Belegondoltam már nem rövid életemben tapasztalatom szerint az érdekkonfliktus a többiekkel, a bárki többiekkel volt az állandó a változáson kívül. Gondolhatod, most elsőre, ez egy barom, hiszen a kooperéció, a compassion, az együttérzés sokkal fontosabb ezeknél.az éleket

Nem fogod elhinni, de én is ezt szeretem hinni, sőt,  a helyzetektől, személyektől függően én is mindent (persze, különböző mértékben...) megteszek, ami rajtam múlik...De, még a legjobb esetekben is, a legszeretettebb személyekkel szemben is, sokszor nem (mindent...) kimondva, elsimítva  az éleket, marad, hogy soha (!!) nem egyeznek meg az érdekek. Ha azt mondod, Te nem, akkor még rádfér egy kis önismeret szerintem, de, persze, Te tudod...

Szóval axióma, vagy nem (mellesleg, axióma = alapigazság, olyan tudományos alaptétel, amely nem szorul bizonyításra), ha ebből indulsz ki mindig (!), könnyebb dolgod van a kapcsolat alakításában, mert nem az erőltetett pozitivista homokra/habcsók elképzelésekre építed a kapcsolatot, a stratégiát (ha az kell), hanem szilárd alapokra, az emberi természet egyik mindenható axiómájának figyelembevételére...

Egy kis ízelítő a "Suits"-ből, amiben egy nagyon szép kis epizód-részletben Louis fantasztikus motiváló, boostoló tud lenni az amúgy (pozitívan...) szuper magabiztos, de az adott különleges helyzetben elbátortalanodó Donna számára (3:18):

Szólj hozzá!

LLM használata/hatása tanulási környezetben - 2 kutatás...

isocrates_coaching 2025.07.06. 21:32

ai_integration.png

Az itt beidézett MIT research paper nagy port kavar, rengetegen idézik, kivonatolják, én az eredeti tanulmányt linkeltem be (amíg megmarad....). A másik cikk egy hasonló témájú magyar kisérletről számol be. Ma csak a Linkedinen az én network-ömben több említés történt a témában, találkozhattál vele, itt is legyen meg, ha később rá akarsz majd keresni... 

Egy kis mintás, de alaposan megtervezett research paper az MIT által ugyanebbe az irányba mutat, de érdekes, hogy a no-AI csoport második kísérlete az AI-támogatott feladattal jobb eredményeket mutatott, azaz a megfelelő körülmények megválasztása a tanulás-aktivitást, a motivációt és a rögződést is javíthatja…

MIT research paper

Telex cikk a Corvinus egyetem hasonló témájú kutatásáról

 

 

Szólj hozzá!

Hipotetikus (megelőlegezett...) szimpátia, mint az eszmecserék optimális kontextusa...

isocrates_coaching 2025.07.06. 21:19

bertrand_russell.jpg

Bertrand Russell filozófusok tanulmányozásához adja az alábbi insight-ot/tanácsot, de könnyen általánostható bármilyen eszmecserére - ahol az emberek alapból tisztelik egymás intellektusát (ez keményebb feltétel, mint elsőre tűnik, ebben a kivagyi, "fenn az ernyő, nincsen kas" világban...).Tehát induljunk ki ebből...

A nagyon szép (!!) a gondolatmenetében az, hogy hatékonyan egyszerre két előítélet ellen "száll harcba", az (eleve...) tekintély-tisztelettel, és az (eleve) megvetést...

“Vannak azonban általánosabb érvek a tisztelettel szemben, legyen szó akár a görögökről, vagy bárki másról. Egy filozófus tanulmányozásakor sem a tisztelet, sem a megvetés nem a helyes hozzáállás, hanem inkább először egyfajta hipotetikus szimpátia ajánlható, amíg lehetséges, megtudni, milyen érzés hinni az elméleteiben, és csak ezután kell életre keltenünk a kritikus szemléletet, amely lehetőleg ahhoz a lelkiállapothoz hasonlít, amikor valaki megválik korábban vallott véleményeitől.

A megvetés az első szakaszt zavarja, a tisztelet pedig a másodikat.

Két dolgot kell szem előtt tartani: egyrészt azt, hogy akinek nézetei és elméletei megérnek egy alapos tanulmányozást, feltehetőleg bizonyos intelligenciával rendelkezett, másrészt pedig senki sem jutott el még egyetlen témában sem a teljes és végleges igazsághoz.

Ha egy intelligens ember olyan véleményt fogalmaz meg, amely számunkra nyilvánvalóan abszurdnak tűnik, nem az a feladatunk, hogy igazoljuk annak lehetséges igazságát, hanem hogy megpróbáljuk megérteni, hogyan válhatott valaha is igaznak tűnővé.

Ez a történelmi és pszichológiai képzelőerő-gyakorlás egyszerre tágítja gondolkodásunk határait, és ráébreszt bennünket, milyen ostobának fognak tűnni számos, általunk dédelgetett előítélet egy, a miénktől eltérő szellemiségű kor számára.” (Bertrand Russell)

Ui.: Az eredeti angol szöveg:

"There is, however, a more general argument against reverence, whether for the Greeks or for anyone else. In studying a philosopher, the right attitude is neither reverence nor contempt, but first a kind of hypothetical sympathy, until it is possible to know what it feels like to believe in his theories, and only then a revival of the critical attitude, which should resemble, as far as possible, the state of mind of a person abandoning opinions which he has hitherto held.

Contempt interferes with the first part of this process, and reverence with the second.

Two things are to be remembered: that a man whose opinions and theories are worth studying may be presumed to have had some intelligence, but that no man is likely to have arrived at complete and final truth on any subject whatever.

When an intelligent man expresses a view which seems to us obviously absurd, we should not attempt to prove that it is somehow true, but we should try to understand how it ever came to seem true.

This exercise of historical and psychological imagination at once enlarges the scope of our thinking, and helps us to realize how foolish many of our own cherished prejudices will seem to an age which has a different temper of mind." (Bertrand Russell)

 

Szólj hozzá!

Egy kis tenisz - (ez a reklám helye...)

isocrates_coaching 2025.07.06. 20:45

Rátaláltam Andy Roddick podcastjára, amiben rendszeresen 2 tenisz szakértővel együtt elemeznek, interjúznak nagy neveket, nagyon ott vannak.

Bemutatónak hoztam egy  videót...

The all-time best matches (szavazás eredménye a nézőktől - többet is meg lehet találni, ha rákeresel a youtube.-on!):

 

Szólj hozzá!

Előbb a HI-t kellene rendbe tenni, mielőtt azt hisszük, az AI-t könnyű lesz...

isocrates_coaching 2025.07.06. 20:38

Elcsípett podcast gondolat Sam Altman-tól idézve. In the effect of:

“…sürgősen globális discussion szükséges arról, hogy mit kell tenni, hogy a legelőrehaladottabb AI-kutatások kezdeményezések ne veszítsék el a közös célt:  az emberiség hosszútávú céljaival való alignement-et…”

What about this: “…még a fentiek előtt biztosítani, hogy az emberiség (a HI…) megtegyen mindent annak érdekében, hogy megteremtse (nem bánom, ha ez megvan, tegyen tóra, hogy ne veszítse el…) a közös hosszú távú célt: az emberiség hosszútávú céljaival való alignement-et…”

…azután (ha ez utóbbi sikerül…), már lehet ugyanerre próbálni “nevelni” az AI-t is… a gyereknevelésnek is alapszabálya: nem azt jegyzi meg a gyerek, amit mondasz neki, hanem hogy aktuálisan hogyan viselkedsz, oldasz meg különböző kríziseket…

Kb. 15 percben Harari is ezt mondja. Az emberiség a közbizalmat, a bizalmat, a kooperációt nem delegálhatja az AI-nek. Ha maga nem képes megcsinálni, az AI csak rontani fogja a helyzetet, növeli az entrópiát, a káoszt - számunkra alapvetően - nagyobbá fogja tenni, közelebb hozza a big bang-et…

Szólj hozzá!

Linkedin SSI index - Személyes "történelmi anekdóták"...:-)))

isocrates_coaching 2025.07.06. 20:20

A mobilomban 4 dátumhoz találtam Linkedin SSI (Social Selling Index) értéket és gondoltam, érdekes lehet egy kicsit összevetni őket, még akkor is, ha csak a legfrissebb dátumhoz tartozó elemek befényképezése volt teljes...

_______________________________________________

Tehát induljunk: 2025. június 17. Erről a dátumról azt érdemes tudni, hogy majdnem napra 3 hónapja, március 15.-étől az aktivitásomat teljesen leállítottam, se post/article, se comment, se like. Ennek a silenciumnak azért van jelentősége, mert a részvételem előtte a Linkedin platformon meglehetősen aktív volt, naponta.

A egy pontszámba sűrített SSI index ebben a pillanatban ez volt:  
ssi_index.jpeg

Szerintem ez a legfontosabb az összes faktor között, ez az összetétel, pláne, ha az ember marketing céllal van jelen a Linkedinen. Közbevetően jelzem, énrám az fokozatosan, egyre inkább évek óta, mondjuk kb. 2020 óta, ez nem volt jellemző... Miért voltam/vagyok itt (mert passzívan maradtam, sőt, pár napja néhány commentem, like-om is megjelent...)? Társaság/"network", érdekes, intellingens emberekkel való kapcsolódás, néha izgalmas eszmecserék, egy kis mítosz-rombolás itt-ott... 

components.jpeg

Ez a besorolásom szerint (management consulting) az "lehelyeskedésem":

 

industry_ssi_rank.jpeg

industry_rank.jpeg

Ez pedig a networkom-ben való helyzésem:

network_ssi.jpeg

 

network_ssi_1.jpeg

 

________________________________________________________

Nézzük tovább (dátum szerint visszafelé): 2024. aug. 9. (sajnos itt csak ezt őriztem meg...)

ssi_index_2.jpeg

_________________________________________________

2020. jún. 13. 

ssi_index_3.jpeg

 

___________________________________________________

2019. aug. 15.

ssi_index.jpg

Tanulság? Nekem legalábbis nem nagyon van... Nyilván az aktív időszakokban magasabbak az értékek, mint a passzívban, inkább az  a meglepő egy kicsit, hogy nem jobban csökkent, persze, nyilván mondjuk egy év múlva már meg fog látszani az erősen visszafogott aktivitás... Ha azt kérdeznéd, konkréten marketing szempontból meglátszottak-e a jobb értékek, nos, nem igazán, de nem is ambicionáltam itt. Semmit nem tartottam be pl. Nagy Gábor marketingpunk tanácsai közül, pedig ilyen "network" kapcsolatba kerültem vele...:-)))

Ha a marketing, a business fontos Neked, a "Find a right people" és az "Engage with insights" (szigorúan az "industry"-n belül!) tényezőkre nagyobb figyelmet kell fordítanod, mint én a szerteágazó témaimmal! Ahogy Gábor mondaná: "A business-edre koncentrálj már Te szerencsétlen!"...:-)))

 

 

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása