HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Naptár

január 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Friss topikok

Linkblog

Személyiségtesztek története - 0. rész

isocrates_coaching 2025.01.25. 21:52

img_6984.JPG

Hat  kijelentéssel, disclaimer-szerűséggel kezdem ezt a sorozatot alapozásképpen. Mondjuk úgy, ezek az axiómák…:-)))

A) Kezdjük azzal, hogy mindenki minimum amatőr fotel személyiségtest szakértő a mindennapokban. Elemi érdekünk, hogy bízhassunk azokban, akikkel érintkezünk, vagy ne bízzunk bennük. Ezért állandóan feltevéseket teszünk, mi várható a többiektől, vajon mit gondolhatnak, minimum velünk kapcsolatban... Különösen azokat szeretném megfigyelni “működés” közben, akik a legnagyobb hangos ellenlábasai a személyiségteszteknek. Csak egy kicsit mosolyognék, mert tudom, hogy ők talán a leginkább ilyenek…

Nem tudunk nem azok lenni, tudniillik, muszáj (guys, aki azt hiszi, ez -ly, téved... megnéztem, szégyenszemre...:-))) egyszerűsíteni a világot, legalábbis itt és most, hogy el tudjunk igazodni benne. Nem tudjuk az összes jellemzőt egyszerre figyelembe venni, muszáj clusterezni, dobozolni (a szofisztikáltabbak később átrendezik a “raktárat” az új infók alapján, de ijesztő lenne tudni, hogy hány embernél maradunk abban az első dobozban, amibe majdnem semmi infó alapján először septiben belekerültünk…). Nem jobb lenne - ha már úgyis ezt csináljuk naponta, gondolatot olvasunk és jellemet rajzolunk arról, akivel csak találkozunk -, egy kis rendszert vinni ebbe?! Ezt kínálják a professzionális személyiségtestek, ezeket a rendszereket, a kereteket… nem többet, nem kevesebbet… hogy az intuitív amatőr benyomásainkat kicsit segítsenek rendszerezni…

Persze, ne felejtsük ki az ezoterikus segítőket se, akikhez az elakadt emberek egy része fordul. Se szeri se számuk, akik segítenek a couch potato amatőr & intuitív személyiségprofilírozóknak (kvázi bárkinek…): a grafológusok, a tenyérjósok, az asztrológusok, stb., akik jobb híján “besegítenek”. Érdekes lenne tudni, hogy akik annyira ellenzik a személyiségteszteket, hogy vannak ezekkel…:-))) Azt mondom, hogy messze kerüld őket?

Dehogy, szórakozásnak, röhögni ezeken társaságokban üdítő lehet (persze, lehetnek, akiknek ez se, az se… feléjük tisztelet…).

Azután a Te döntésed, melyiket veszed komolyan, vagy egyiket sem, és megmaradsz amatőr couch potato személyiség profilírozó “szakembernek…”, vagy magánzónak a saját utadon. Mellesleg, az ezoterikus csapat általában nagyon jó emberismerő, tényleg az átlagnál sokkal jobban ismerik az embereket. A “trükkjük” az, hogy nagyjából  kommunikációdból, a meta-kommunikációdból, már ahogy bemész, köszönsz, egyéb, a durva személyiségkép már megvan nekik, a trade-jük rekvizitumai, a tarot kártya, a varázsgömb, az asztrológiai hókuszpókusz csak a díszlet, álca, visszamondják a trivialitásokat rólad, ennyi… Te meg paff vagy, hogy mi mindent tudnak Rólad… vicc…

B) A címben a teszt szó azért szerepel, mert ezen a néven szerepel a nemzetközi irodalomban is, de én nem szívesen használom, mert a mindennapi, egészséges embereknél alkalmazott, nem kifejezetten pszichológiai, terápiás diagnosztikai célzatú) személyiségprofilokra általában nem jellemző, hogy "tesztek" lennének, Semmiképpen nem vizsgák, a legtöbbjénél az eredmények nem jók, vagy rosszak, egyfajta trendet mutatnak, amit önismereti szempontból hasznosan lehet felhasználni, célszerűen segíthetnek az orientációban, bármire is szeretnéd felhasználni.

C) A tesztek eredményei mindig probabilisztikusak. ami annyit jelent, hogy megközelítő pontosságúak, mert ugyan általában a te saját válaszaid kombinálódnak az adott eszköz algoritmusa szerint teszt-eredménnyé, függenek a pillanatnyi diszpozíciódtól, a több lehetséges opció esetén érezheted azt, hogy tökéletesen egyik se a te cup-of-tea-d, azaz az egyedi esetekben, az egyedi emberre sohasem teljesen, inkább csak tendencia-szerűen vonatkozhatnak.

Ezért annyira kényes helyzetet eredményezhet, ha hányaveti módon, professzionális asszisztencia nélkül 1:1-ban alkalmazzák fontos döntéseknél, mint pl. egy felvételi folyamatban, vagy előléptetések megfontolásánál... az eredmény ugyanis nem megfellebezhetetlen szentírás, legfeljebb tájékoztató jellegű (annak viszont kiváló!), pl. egy interjú keretében ellenőrizendő. Nem "ilyen vagy és punktum!", hanem pl. egy felvételi beszélgetés előzménye, alapja lehet kb. a következők szerint, nyilván a kritikus részekre koncentrálva: "A teszt szakmai összeállítói által összeállított kérdésekre adott válaszaid alapján van esély rá, hogy ez és ez jobban jellemző rád/önre, mint az és az. Beszélgessünk erről!"  

D) Ide is leírom, de ezt fogom ismételni. Személyiségprofilokat a teljes integralitásukban érdemes nézni. Az eredmények általában több dimenziót vizsgálnak, és mindegyik dimenzióban valahol a két pólus közötti érték a ránk jellemző, szinte soha nem a pólusértékek, azok túl szélsőségesek, amelyek  tulajdonképpen a megértést segítik, könyebb egy dimenzió lényegét megérteni a két pólus együttes, ellentétes jelentésének említésével. A dimenziók értékei egy személyre különbözőek, mondjuk egy skálán kisebb vagy nagyobb értékkel jellemezhetők. És mindig van egy, vagy két legnagyobb érték.

Szarvas elemzői hiba azt a legnagyobb értéket kiemelni a többi közül, és pl. azt mondani a DISC eredmény alapján, hogy valaki piros (D). Ez azt jelentené szó szerint, hogy a többi dimenzió nem is számít (zérók...), és valaki 100-as piros. Láttam teszt eredményt, többet is, 100-as piros értékkel, de ott is, a többi nem volt zéró, egyik sem és nagyonis számítottak azok is. Ők se lehettek tehát csak “pirosak” (D), de kétségtelenül az ő viselkedés profiljuk az átlagnál erősebben volt színezve ennek a dimenziónak a jellemzőivel. Vagy a következő postban/részben bemutatandó, sok évszázaddal ezelőtti, korai osztályozás szerint se, senki nem volt csak vagy szangvinikus, vagy csak kolerikus, a négy nedv által meghatározottnak tekintették a személyiséget, kétségtelen hangsúllyal a legerősebb hatásra. Ezek csak példák, a lényeg, hogy az adott profilok minden dimenziója együtt értékelve érvényes! Ez átível az egyes személyiségprofilokon.

E) Azt mondják leegyszerűsítve (én is szoktam...), hogy a személyiségprofilok (tesztek...) az önismeretet segítik, méghozzá nem is kicsit. Faux/téves, tévedés... aki egyszer belekóstol valamelyikbe és sikerül megélnie az aha-élményt (nem, nem olyan ritka, mint talán most gondolod...:-))), "húúú. ezt nem is gondoltam volna!", óhatatlanul kiváncsi lesz másokra, a többiekre is, hogy az új "tudomány" birtokában azt gondolja, "aha, akkor én ebből a szempontból kb. ilyen vagyok, de milyenek lehetnek a többiek?!"...

...és már nem lesz "szűz", teljesen amatőr a dologban, kicsit már más szemüvegen keresztül fogja nézni, figyelni magát, de a többieket is, és meg-meg fog örülni, hogy egy-egy sign-t, jelet fel tud majd fedezni mondjuk a viselkedésükben (az a legtriviálisabb, abból ítéljük meg a többieket is - miközben magunkat a szándékunk szerint, de ez egy másik nagyobb téma -, és milyen jó lenne, ha egy rendszer mankókat, mérföldköveket adna hozzá! Ez lehet a pozitív mellékhatás, az önismereti boost-omn felül...:-))) 

Anekdota... Mondok példát egy határozottan NEM tudományos megalapozottságú területre (amitől a továbbiakban el is fogok határolódni, mindjárt érted majd, hogy miért), megmutatni, hogy mennyire ragadósak tudnak lenni ezek a dolgok.

Abban talán megegyezhetünk, hogy legtöbben ferdén, kicsit megmosolyogva azt, tekintünk az asztrológiára, nem tudjuk elképzelni, hogy a születéskori csillag-állás meghatározná az életünket, mégis, mégis, ha azt tapasztaljuk, hogy pl. a szeretteinkre, akiket igazán a legjobban ismerünk (legalábbis reményeink szerint...) többnyire passzolnak a nagy léptékű (nem a napi magazin szintű...) csillagjegy karakterisztikák, elgondolkozunk, ez hogy a fenébe lehet?! (Persze, a kollégáimmal ezeket többnyire nem beszéltem meg, azt se tudtam, mi a csillag-jegyük, oda azért ez már tényleg nem való...:-)))

Például fun fact, hogy miközben az én jegyem a Kos, a feleségemé a lehető legellentétesebb (ha kiismered ebben csak egy kicsit is, tudod, melyik a legösszeférhetetlenebb kombináció...) szoktunk is rajta röhögni összekoccanásokkor, hogy ezen az alapon nem lenne egyetlen számítógép se, aki minket összepárosítana, és valóban, tudjuk is, szoktuk is mondogatni, hogy ha korábban találkoztunk volna, minden valószínűség szerint "megöltük" volna egymást rituálisan...:-))). A két fiamra is, az ő fiára is stimmelnek a fő jegy-karakterisztikák, sőt, az elhunyt feleségemre is illett...

Mondtam, hogy szórakozásnak, néha poénnak remek, de jövőről szóló döntésekben nyilván még a magánéletben sem ezeket veszem figyelembe...

Egyet megígérek, asztrológiáról a sorozatban többé egy szó sem fog esni, komolyak leszünk, amit a téma meg is érdemel, ez az anekdota arra volt jó, hogy megmutassa, hogy ha megismersz valamit, annak a logikája, keretrendszere óhatatlanul is belekerül a gondolkozásodba, pláne, ha részben működni is látszik, bármennyire is berzenkedik a tudományos validitás hiányában ellen a mégoly racionális lényed...

___________________________________________________

CODA) Kérlek, hogy ezt a hat kijelentést/axiómát jegyezd meg (illetve lapozz majd vissza…), mert a teljes sorozatra érvényes lesz. És nem ismétlem meg, legfeljebb majd utalni fogok rájuk.

Nem látom előre a sorozat terjedelmét sem, tartalmát se egészen. Ameddig előre látok, lesz egy a ma használt profilok egy részének ismertetése előtt egy visszapillantás, mert valamilyen rendszert, osztályozási módszert mindig is használtak a régmúlt időkben is, azután egy post arról, hogy mi mindennek jó, ha megfelel egy adott profil, ami egyben abban is segíthet, hogyan válassz közöttük. Bizony, ez is törődés, figyelem, munka, egy megfelelő személyiségprofilt kiválasztani, ami tényleg szolgálja az érdekeidet, de megéri! 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://vezetoi-coaching.blog.hu/api/trackback/id/tr8418782592

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása