2,5 éve olvasok intenzíven coach-könyveket… az egyik kedvencem ezzel (is) kapcsolatban: “…4. feltevés: A nemtudás haszna… A rövidcoachingban a szereposztás összefüggésében azt szoktuk mondani, hogy a coach a nemtudás művészetét gyakorolja. Miközben bizalommal az ügyfélre hagyatkozik, és csak a folyamatot irányítja, teljes egészében “kimarad” a beszélgetés tartalmi részéből…” (hogy honnan származik, aki kitalálja, most erre futja: gratulálok…) Na most nekem abban, hogy odáig eljussak ezzel a “nemtudással” kapcsolatban, ahová eljutottam, hogy ezt legjobb pillanataimban tökéletesen, kissé kevésbé jó pillanataimban egyre jobban képes vagyok produkálni… nos, ez volt az egészben a legnagyobb kihívás…
Nekem ugyanis egész életemben a “tudás haszna” volt előtérben és azt néha itt a blogban is megjelenően ma is (sőt) igaznak tartom: mindig hasznos többet tudni, mint kevesebbet… nem is erről van itt szó… akik írták (gratulálok a kitalálónak…) nagyon sokat tudnak… nem azt mondják (nekem, az én térképemen), hogy minél tök hülyébb az ember, annál jobb coach… ááááá… szerintem azt mondják, hogy akármennyit tudsz, vagy tudni vélsz (ugye, erről, hogy mi tudható objektíven, meg mi nem, 2012 augusztusában már volt szó: http://vezetoi-coaching.blog.hu/2012/08/15/amikor_a_radikalis_konstruktivizmus_es_a_tortenelem_talalkoznak_egy_interjuban_ko_kovon_nem_marad), azt akkor és ott engedd el, nem rólad van szó, egó alapállásba, “itt az ügyfél dolgozik”…
Alapvetően a management irodalom szubjektív gyöngyszemeiről lesz szó (“listmánia”, ezt a fogalmat az Amazon-com-tól kölcsönöztem…), amelyek aktív használata coaching-folyamatban kifejezetten ellenjavallt.
Tudjuk, hogy a legtöbben, akik coacholnak, tréningeket is tartanak, és workshop-okat is facilitálnak. Az utóbbi két funkcióban bizony már nem kell elengedni, blokkolni a tudásodat, sőt, minél gazdagabb, minél flexibilisebben mozgósítható, annál jobb. Persze a két említett funkcióban különbözőképpen hasznosítható. A tréningnél előre fel lehet készülni a témából, posztereket, segédleteket készítesz és viszonylag jól előre látható a folyamat, fel lehet rá készülni. A workshopnál komplikáltabb a helyzet. A tartalmat nagyrészt a fogadó közeg produkálja, a facilitáló a keretekben tartásáért felelős, a folyamatra figyel és a célra fókuszálást segíti. Mint ilyen neki van energiája arra, hogy figyelemmel legyen a figyelem- és energia-szintre, az elakadásokra, mikor lehet hatékony eg ykávé szünet, vagy egy felüdítő játék… egy ilyenre készülök és éppen a polcról kibányászott könyvek kellős közepében ülök és lapozgatok bennük…
Triggere/kiváltója még ennek a bejegyzésnek a fentieken túl egy nagyon közeli, friss két-napos tréning a csoport-/teamcoachingról… részben amikor a fenti célból kerestem az összefüggéseket, hasonlóságokat és különbségeket a csoport-/team-coaching, workshop-facilitation és a tréning között felfedeztem az irodalomban, hogy ezek a beavatkozás mértékét, a tudás felhasználását, és a tudásátadás intenzitását tekintve pont ebben a sorrendben következnek (növekvő sorrendben), a facilitálás a kettő között van.
Az érdekesség az volt, hogy az alapvetően Gordon megközelítésű coachinggal foglalkozó csoport számos új, legalábbis számukra ismeretlen eszközzel találkoztak… ahogy hazaértem, utánanéztem a polcokon és kiderült, hogy olvasásra való néhány könyvben akár már meg is ismerkedhettem volna egyik-másik aznap a tréningen alkalmazott módszerrel…
Erre elkezdtem írni egy levelet a csoport többi tagjának azzal, hogy viszonylag kis energiával (néhány könyv átlapozásával) nagyon hasznosan kiegészíthetik a tudásukat. Ahogy írtam a levelet, egyre több könyv jutott eszembe, amelyeket már vagy ki is olvastam, vagy csak egy-egy fejezetébe belenéztem és akár már használtam is... ezek is belekerültek a levélbe és az egész egyre általánosabb érvényű lett, annyira, hogy végülis a levél ebbe a bejegyzésbe torkollott… volt korábban egy olyan tervem, hogy kezdő, vagy fejlődni vágyó vezetők számára összeállítok egy rövid listát, hogy milyen könyvekkel érdemes – szerintem – mindenképpen megismerkedni.
Így is lett… 3 csoportba csoportosítottam a könyvlistát, az elsőben – minimál-programként – mindössze 2 könyvet említek, utána azután megszaladt a tollam és 2 újabb csoportban, mindösszesen 33 könyvet hoztam ide… amiben találtam magyar nyelvűt, ott azt tettem ide, amiben angolt, ott azt. (Eszembe jut még az új Baracskai-Mérő iskola szeptemberben az ELTE-n induló két féléves kurzusán ajánlott irodalomként szereplő 40 könyv, hetenként el “kell” majd olvasni egyet… fúrja az oldalamat azért a listáért… lehet átfedés, bár nyilván a cél nem azonos…)
Annyi még (különosen a következő bekezdéshez) hasznos, hogy a tréningen a legtöbben nem kifejezetten ilyen típusú munkahelyi környezetből jöttek, azaz ez az egész (ráadásul angol…) management gobbledygook/tohubavohu nem volt annyira ismerős… És ez mással is lehet így, aki ezt most olvassa... tehát nemcsak vezetőknek, mindenesetre érdeklődőknek... Innen akkor most már az eredeti “levél” (az elejét át kellett egy kicsit írni…).
Többször felmerült (a tréningen) Stephen R. Covey neve , elő is kaptam néhány könyvét a polcról (amelyek sok-sok könyvvel együtt várnak a sorukra…). És jó hírem van: az a “végtelennek” tűnő ismerethalmaz, amit a tréner használt, úgy néz ki, hogy nem is olyan végtelen. És ez jó hír nektek is, mert egy-két plusz, jól kiválasztott management könyvvel “beljebb kerülhettek”…
Érdekes, hogy a 2 nap alatt többször is emlegetett módszer (az érzelmi bankszámla és a befolyásolási kör koncepció) egyetlen könyvben, a már emlegetett Stephen R. Covey leghíresebb könyvében található meg: “A kiemelkedően sikeres emberek 7 szokása – Az önfejlesztés kézikönyve”. A befolyásolási kör koncepció az 2004-es Bagolyvár Kiadó kiadás 75. oldalán kezdődik (nincs tartalomjegyzék!), az érzelmi bankszámla pedig a 187. oldalon. (Az angolosoknak mondom, hogy amikor először kicsit beleolvastam a magyarba, nem tetszett igazán a fordítás és megvettem az angolt is a Kindle-re… azután nem olvastam tovább, mert valami másik jöhetett közbe… szóval az angol jobb, de most belenéztem, nem is olyan borzasztó a fordítás…). De az egész könyv nagyon ajánlható, szerintem ha ezt elolvassátok, a felével már rendelkeztek legalább, amivel a trénerünk dolgozott a 2 nap alatt (ami persze biztos nem jelenti azt, hogy neki nincs a tartalékában még sok minden…).
Ja igen, és ebben a Covey könyvben nem csak ez a két módszer érdekes… 7 részben a 7 szokás:
- Légy proaktív (ebben van a befolyásolási kör ügy is)
- Lásd a célt (nos, ez a coaching alapja, ez sok újat nem ad, esetleg eszközökben, de érdemes a könyvet egyvégtében végigolvasni)
- Először a fontosat (ez a time-management egy feldolgozása, itt használja jó erősen a sürgős-fontos 4 variációját és felhívja a figyelmet a nem sürgős-fontos elhanyagoltságára és ugyanakkor fontosságára)
- Nyer-nyer (win-win) hondolkozás – ezt Gordon no lose (nem veszít) gondolkozásnak hívja, ezt a kettőt érdemes összehasonlítani
- Érts, hogy értsenek (no ez az empátia és az értő figyelem, ez Gordonban tökéletes)
- Haasználd ki a szinergiákat
- “Élezd meg a fűrészt!” – Önmagunk kiegyensúlyozott megújítása
És akkor adok itt egy könyvlistát szubjektív fontossági sorrendben, ahogy most eszembe jutnak:
- Gordon V.E.T.-je (angololul: L.E.T.) van az élen mindenképpen, aki nem olvasta ezt, csak a szülőit és/vagy a tanárit, és ki akarja kicsit magát ismerni a munka világában is (márpedig, ahogy a business coachnak jó ha van fogalma a “life”-ról is, a life-coachnak se árt, ha van fogalma a “business”-ről…), ezt mindenképpen olvassa el… - http://bookline.hu/product/home.action?id=2100987209&type=10&_v=Gordon_Thomas_Dr_Vezetoi_Eredmenyesseg_Trening_V_E_T_
- Na és akkor ide jöjjön a leghíresebb Covey könyv, amiről már beszéltem… http://www.alexandra.hu/scripts/cgi/webshop.cgi/GetBook?SessionID=2C030F2F15E66C30DFA43A8BXVDITBUAIBWCWBHSCDHFJUXCUDOCHTDCPZUQLCOBGFE24CF89D7249F2C52BDFB4EB34BFB3F3E51C8E21466FA1347F03C6CE1A&TabSheet=book&Page=1&SrcWord=&SrcField=sf&SrcCategory=&CategoryID=AUB&BookID=173421&GotoBook=True&Price=&CBStock=CHECKED&CBDiscount=&LastDays=20
Szerintem ezek többé-kevésbé elérhetőek, és ha az embernek nincs több ideje, kedve, ennyi elég is lehet “egy életre”…
_____________________________________________________________
De… hátha vannak lelkesebbek, akiket több érdekel és hajlandóak befektetni… azok számára szívesen ide rittyentek egy hosszabb könyvlistát szigorúan a saját szubjektív ízlésem és szerencsém szerint, hogy mivel találkoztam. Hozzáteszem, hogy ezek között sok klasszikus van, 20-30, vagy akár idősebbek is, de ezek is örökzöldek, számtalan kiadást megértek és valami olyat fogalmaztak meg egyszer valamikor, ami ma is érvényes, vagy legalábbis használható mint ugródeszka. Hogy mást ne mondjak, az előbbi Covey könyv is 89-es, tehát 24 éves és eddig 28 nyelven 70 országban több, mint 15 millió példányban jelent meg…
- Ha valaki esetleg belelkesült, akkor még megadok itt két további Covey könyvet:
-
- A 8. Szokás (a 7 szokás folytatása)… -
-
- Szintén Covey írta (vagy legalábbis az ő nevével “adták el” 2 másik szerzőtárssal) a time-management-ről az “Először a fontosat!” (ugye, erről van szó a fent említett 7 szokásos könyvében a 3. szokásnál (ugyanazzal a címmel!)) - http://gazdasag-uzlet.konyvstart.hu/eloszor-a-fontosat/
- Kerestem egy magyar nyelvű Peter Drucker könyvet, mert neki itt előkelő helyen kell lennie, az örök ranglistán talán ő az első… sokan “bújtak ki a köpönyegéből”… Mondjuk legyen az az egy “A hatékony vezető” - http://bookline.hu/product/home.action?id=2100702578&type=10&_v=Peter_F_Drucker_A_hatekony_vezeto
- Nagyon szeretem Ken Blanchard helyzetfüggő vezetés modelljét… tapasztalatom szerint ez az a tréning, ami minden vezetőt megfogott valamennyire, és az alapelveire voltak olyanok, akik 1 hét múlva is emlékeztek…:-)))) sőt… Talán a legújabb magyar nyelvű kiadás a “Vezetés magasabb szinten”… - http://www.libri.hu/konyv/vezetes-magasabb-szinten.html
- Henry Mintzberg nagyon elöl van az én listámon, egy magyar nyelvűt választottam itt is: “Stratégiai safari – útbaigazítás a stratégiai menedzsmentben” - http://bookline.hu/product/home.action?id=32024&type=22&_v=Stratégiai%20szafari - Mintzberg tényleg nagy kedvenc… nem állom meg, hogy a kedvenc könyvemet tőle ide ne idézzem (nem tudom, ez megvan-e magyarul): “The rise and fall of strategy planning” - http://www.amazon.com/Rise-Strategic-Planning-Henry-Mintzberg/dp/0029216052 - valakinek, mint nekem, aki pénzügyi felső vezetőként 20 éven keresztül vettem részt különböző stílusban készített 2-5 éves stratégiai tervezések készítésében, már a címére feláll a szőr a hátamon… borzongató…
- Kaplan és Norton Balance híres score card koncepciója nem maradhat ki: http://www.amazon.co.uk/Balanced-Scorecard-Translating-Strategy-Action/dp/0875846513 - És egy magyar nyelvű változat (ez a módszert használja, ha jól értem, nem közvetlenül Kaplan és Norton könyve): http://www.libri.hu/konyv/balanced-scorecard-a-gyakorlatban.html - ez a koncepció a pénzügyi szemléletű vállalat és menedzsment hatékonyság értékelésre volt válasz… ez kiegyensúlyozottabb KPI (key performance indicator = kulcs teljesítmény tényező) rendszerre támaszkodik, amelyek nem csak pénzügyi teljesítményekre koncentrálnak…
- Ide pedig egy kis könnyűt, rövidet, egy igazi klasszikust, Blanchard (a helyzetfüggő vezetés “atyja”) és Dr. Spencer Johnson könyvét “Az egyperces menedzser”-ét emeljük be: http://www.libri.hu/konyv/az-egyperces-menedzser.html
- Ha már Spencer Johnson-nál tartunk, legyen itt két menedzsment mese.
-
- Az első Johnson könyve A “Hová lett a sajtom?” - http://www.libri.hu/konyv/hova-lett-a-sajtom-1.html - ezt emlékszem, menedzsment tagként egyik kedves vezérigazgatómtól kaptam egyszerre a többi igazgatóval együtt… biztos akkor lehetett, amikor egy nagy változás előtt álltunk… változás-mese…
-
- Érdekes, a másik mese is az egyik legnagyobb változás-gurutól származik, John Kotter-től: “Olvad a jéghegyünk!” - http://bookline.hu/product/home.action?id=65955&type=22&_v=John_Kotter_Olvad_a_jeghegyunk_
-
- És ha már mese, miért ne humor, az összes Dilbert könyv a kedvencem… például az alapkönyv: http://www.libri.hu/konyv/a-dilbert-elv-1.html - a munka világa görbe tükörben…
- És ha már John Kotter, miért ne a “Tettvágy”: http://bookline.hu/product/home.action?id=83504&type=22&_v=John_P_Kotter_Tettvagy_Valtozasmenedzsment_strategiai_vezetoknek
- Nagyon szeretem Edward de Bono könyveit, azok közül például a 6 gondolkodó kalapos a kedvencem - http://bookline.hu/product/home.action?id=57788&type=22&_v=Edward_De_Bono_A_hat_gondolkodo_kalap_A_parhuzamos_gondolkodas_szakaszai - nagyon erős és használható metafórák…
- Ha már az ilyen gondolkozós könyveknél vagyunk, akkor Baracskai Zoltán és Mérő László könyvei kíválóak, kiemelek egyet-egyet ide:
-
- “Követő nélkül nincs vezető” - http://www.lira.hu/hu/konyv/gazdasag/menedzserkonyvek/koveto-nelkul-nincs-vezeto
-
- “Mindenki másképp egyforma” - http://bookline.hu/product/home!execute.action?_v=Mero_Laszlo_Mindenki_maskepp_egyforma&id=2101676306&type=10
- Akkor egy evergreen a ’90-es évek közepéről, Robert Hellertől: “The Naked Manager for the Nineties” (ez az 1986-os nagy sikerű “The Naked Manager – Games executives play” folytatása). Nem tudom, ennek van-e magyar kiadása, itt az angol linkje: http://www.amazon.com/Naked-Manager-Nineties-ROBERT-HELLER/dp/075151439X (OK, legyen ez a fekete ló a listában, nem olvastam még bele se, de gondoltam, nagy név, nagy cím… óvatosan…)
- Na és akkor egy nagyon erős, Peter M. Senge “Az ötödik alapelv”-e… ezt sok helyen olvassák, idézik, az én példányom is eléggé megviseltnek látszik… ennek beszerzése magyar nyelven esetleg nem olyan egyszerű: http://www.antikvarium.hu/ant/book.php?konyv-cim=az-5-alapelv&ID=178025 , viszont az Amzonon angolul Kindle verzió is van, íme: http://www.amazon.com/Fifth-Discipline-Peter-M-Senge/dp/0553456342
- És mit szólnátok egy ilyen címűhöz, hogy “Csak a paranoidok maradnak fenn”? (élnek túl – angolul jobban hangzik a számomra: “Only the paranoid survive”…) - http://bookline.hu/product/home.action?id=2100686736&type=10&_v=Andrew_S_Grove_Csak_a_paranoidok_maradnak_fenn (Bookline előjegyzésre). Ezt Andrew S. Grove alias Gróf András írta (tudjátok, “mindenki” magyar…), aki az Intel vezetőjeként írta be a nevét az annales-ekbe (évkönyvekbe). Legyen annyi elég, hogy a kisalakú, filigrán könyv hátoldalán az egyik ajánlás a következő: “Ez a könyv egy szuperfontos koncepcióról szól. Minden vezetőnek kötelezően meg kell ismerkednie a stzratégiai inflexiós pont természetével, mert előbb-utóbb át kell élnie ilyet.” – Steve Jobs… elég lesz ajánlónak?
- Egyre több HR-es (elegánsan például Szervezetfejlesztési igazgató, jelzem, ez a magyar tendencia, hogy ilyen tempóban “használunk el” szavakat kifejezéseket, akár magyar, akár idegen nyelvi eredetűeket, az legalábbis érdekes… pl. külön mese, hogy a nagyon régi személyzetisből HR-essé avanzsált funkció sokszor miért szeretne már ettől is megszabadulni…) ismerősöm számára… esetleg javaslom a 2005-ös születésű (HVG Könyvek) tanulmánykötet tartalomjegyzékébe belekukkantani, hátha felkelti az lrdeklődésüket… a minap a HR vezetők LinkedIn csoport egyik fórumán a “sourcing” jövőjéért aggódtak, gondoltam, egy “A HR jövője – Az emberierőforrás-menedzsment perspektívái” című érdekes lehet a számukra - http://www.libri.hu/konyv/mike_losey.a-hr-jovoje.html . Ízelítőnek az V. fejezet címe: “A vállalat újragondolása: nem struktúra, hanem képesség” és ebben a fejezetben az egyik tanulmány címe: “Az emberi erőforrások új ROI-ja: az eszmei javak hozama”… vigyázat, ez egy néhány oldalas tanulmány, ami nem ad közvetlen módszert, csak egy megközelítésmódot vázol fel, de jól kezdődik: “…Az emberi erőforrás esetében az ROI három betűje az eddigiektől eltérően is feloldható: nemcsak mint Return on Investment, vagyis a befektetés hozama határozható meg, hanem úgy is, mint az eszmei értékek hozama, azaz a Return on Intangibles…” …clever… like it…
- Egy másik nagy kedvenc (Mintzberg-szintű) Chris Argyris, azzal töltötte a szakmai életét, munkásságát, hogy azt kutatta munkahelyi környezetben, miért olyan nehéz változnunk… mert hogy nehéz… Egy a sok érdekes könyve közül: “Knowledge for Action” - http://www.amazon.com/Knowledge-Action-Overcoming-Barriers-Organizational/dp/1555425194/ref=la_B000APA4DI_1_3?ie=UTF8&qid=1365333178&sr=1-3
___________________________________________________________
És akkor kinyitottam a e-book olvasómat, az Amazon Kindle-emet (eddig a papír-alapú könyvek közül szemezgettem) a Management könyvtárnál, onnan is megemlítek néhány érdekes könyvet, amelyek már valamilyen formában megjelentek a gondolkozásomban (ahol találok magyar nyelvűt, ott azt linkelem be):
- Cialdini: Hatás - http://bookline.hu/product/home.action?id=82519&type=22&_v=Robert_B_Cialdini_Hatas_A_befolyasolas_pszichologiaja
- Patrick Lencioni - http://www.libri.hu/konyv/patrick_lencioni.kell-egy-csapat.html - management történeteken keresztül vezet be a megoldásokba
- Daniel Pink – Motiváció 3.0 – nagyon erős - http://www.libri.hu/konyv/daniel_h_pink.motivacio-3-0.html
- Robert Bacal: Performance management 2/E - http://www.amazon.com/Performance-Management-Briefcase-Books-Robert/dp/0071772251/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1365336323&sr=1-4&keywords=robert+bacal - Teljesítmény menedzsment? Kulcskönyv…
- The Starfish and the Spider - Brafman, Beckstrom - http://www.amazon.com/Starfish-Spider-Unstoppable-Leaderless-Organizations/dp/1591841836/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1365336540&sr=1-1&keywords=The+Starfish+and+the+Spider - Empowerment – felhatalmazás – kulcskönyv (de vigyázz, nagyon vonzó a metafóra, de a helyzettől, szervezettől függ, mennyire hasznosítható…
- Jim Collins - Good to Geat - http://www.amazon.com/Good-Great-Companies-Leap-Others/dp/0066620996/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1365337656&sr=1-1&keywords=jim+collins+good+to+great - Tök jó, használható metafórái vannak (sündisznó stratégia, lendkerék/pozitív ciklus (és az ellentéte), karizmatikus vs szívós, feltűrt ingujjú vezető, stb.)
- Daryl R. Conner - http://www.amazon.com/Leading-Edge-Chaos-Create-Organization/dp/0471295574/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1365337798&sr=1-2&keywords=daryl+r.+conner - Változás-menedzsmenthez…
- Marshall Goldsmith - http://www.amazon.com/What-Got-Here-Wont-There/dp/1401301304/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1365337958&sr=1-1&keywords=marshall+goldsmith - Világsiker, nem olvastam, óvatosan…
- Daniel Kahneman - Thinking, fast and slow - http://www.amazon.com/Daniel-Kahneman/e/B001ILFNQG/ref=sr_ntt_srch_lnk_1?qid=1365338102&sr=1-1 - Alapkönyv, elkezdtem már, nagyon tetszik…
- Tim Harford - Adapt: Why Success always starts with Failure - http://www.amazon.com/Adapt-Success-Always-Starts-Failure/dp/B0085RZFAU/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1365338235&sr=1-1&keywords=harford - Még nem olvastam, de jó helyen van a listán…