HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Naptár

február 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Friss topikok

Linkblog

Kindle könyvtár rendezés közben…

isocrates_coaching 2025.02.22. 07:21

 busnel.JPG

Tegnap este (a Linkedin-re) feltett Kindle változás kapcsán említettem is, hogy van 2 megfigyelésem, gondolatom is. 

1. Az egyik az, hogy az LLM-et nem garbage-dzsal (a netre csak ráengedve…) kéne tanítani, tanulni hagyni), hanem szűrt, minőségi tartalmakkal kellene etetni. Mert garbage in, garbage out…

De még ebben is, van egy következő lépés, hogy értelmesen, intelligensen tudjon válogatni. Kritikus gondolkodása legyen (vagy ne legyen, ha (a) mi akarunk maradni az urak, (b) el tudnánk érni…). Megy ez a sok duma, hogy nincsenek érzelmei, nem tudatos, nincs consciousness-e (meg talán nem is lehet, ez szerintem a halandó porhüvelyünkhöz való elszakíthatatlan kötöttségből származik szerintem…), de a kritikus elem, amikor majd elkezdhetünk félni, mi emberiség, amikor válogatni tud majd, kritikus gondolkodása lesz, amit BTW az emberiség komoly tempóban vetkezik lefelé… akkor lesz baj… mert kiderül, hogy egy roppant kreatív, sokkal jobbra érdemes, de roppantul elbaszarintott consciousness-szel megvert, kihalásra érett faj vagyunk… és azt majd, ha lesz, lenne kritikai gondolkodással bíró AGI, tűpontosan észrevenné, kielemezné, és tenne róla…

2. A másik gondolat személyesebb, a könyvek gyűjtésével kapcsolatos… Ha olyan régen gyűjtesz Kindle könyveket, és pláne, ha annyit, mint én, ennek az egy helyre letöltésnek az aranytartalék képzésen kívül is van hozadéka.

2.1 Első, hogy ennyi könyvre, ebben az esetben kb 3000 db, 15 év alatt (átlag 200/év), pláne, ha a témák annyira szerzeágazóak, mint az én esetemben, az ember nem tud visszaemlékezni, mint a kb. 3x annyi papír-könyvnél is van, vannak megkepetések... Vannak főirányok, pszichológia, önfejlesztés, vezetéstudomány, coaching, történelem, scifi, tenisz, de van tücsök-bogár is, nézek némelyiknél mint Gizi a moziban, hogy ezt pl. hogy, miért… Persze, ezek sokszor impulzus-vételek, ma is (pénzügyileg “veszélyes” az ilyen típusú működés…:-))). 

Ha olvasok valamit, vagy hallgatok egy podcastot, egy könyvet említenek a témában, ami érdekel, megállok, minimum letöltök egy free Kindle sample-t, azután vagy megveszem az egész könyvet, vagy nem. Sample is van vagy 500+ db… Emlékszem a heti La Grande Librarie műsorra a Tv5 Monde-on, François Busnel-lel, előfordult, hogy egy műsor alatt 3-4 beszélgetőtárs/szerző könyvét, könyveit is megnéztem a neten, a Sample-ket, esetleg az egész könyvet is (a nagy, legendás előd, Bernard Pivot késői előd műsora - a nagy, az igazi, az “Apostrophs” volt - a “La boullion de culture” még nem volt rám ilyen hatással, igaz, akkor még nem volt Kindle, talán még Amazon papírkönyv sem volt.

Mellékszál kicsit, de most megnéztem, La buillon de culture 1991-2001 között ment hetenként szezononként, ezt már akkor a ker-tv revolution alatt Magyarországon is lehetett nézni az egyedüli francia állami csatornán, a TV5 Monde-on (később TV5), Amazonon pedig 1994-től lehetett papír könyvet rendelni. 

Ennek a műsornak a folytatása volt (mind főműsoridős, 1,5 órás könyvekről szóló műsor volt, hja, hajdanán a franciák nagyon kultúrnépek voltak…:-))) (mondják, hogy a legendás “Apostrophs” adások (1975-1990 között) idején, esti főműsoridőben kicsit kevesebb ember volt Párizs utcáin, a legjobb adásait 2 nagy dvd-gyűjteményben azért ennek is meg lehetett szerezni…), a La grande Librarie (2008-2021 között François Busnel (ejtsd: bünel, ld. illusztráció) műsorvezetésével, most is él a műsor, de én annyira szerettem Busnel stílusát, hogy “megsértődtem”, nem nézem…:-))) azóta kevesebb francia nyelvű könyv gyűlik a Kindle könyvtáramban…:-))). Ja, ehhez a bekezdéshez: az első Kindle device-t 2007-ben lehetett beszerezni, azt hiszem, év vége felé, úgy emlékeztem, akkor vettem is, de lehet, nem így van, mert az első könyvek dátuma 2011-ből való…

Na, ez a hosszú első észrevétel tömörítve annyi, hogy jó újra egybelátni az összeset, újra felkelti néhány az aktív érdeklődést, egyáltalán előbbre kerülnek a régiek is a memóriában.

2.2 Második, hogy így egyrészt egységesíthetem a könyvek megnevezését, másrészt ennek alapján csoportosíthatom, rendszerezhetem őket, jobban beillesztve a papír-könyveim rendszerébe (szépirodalom környéke szerző vezetékneve szerint alapvetően, non-fiction könyvek téma szerint válogatva, elrendezve).

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://vezetoi-coaching.blog.hu/api/trackback/id/tr1618801794

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása