Jó régen elkezdtem részletekben feltenni ennek a könyvnek a draft áttételét magyarba... most itt a 2. és 3. fejezet...
2. fejezet. – Késznek lenni: A fizikai előkészítés
Test és lélek összeköttetésben ál. Ha jól akarod érezni magad, tartsd karban a testedet. Gyakran látható, hogy emberek, akik stresszesnek érzik magukat, fáradtak és lelkileg is le vannak robbanva, alig végeznek testgyakorlatot, nem sportolnak, nem étkeznek megfelelően és nem is pihennek eleget. Gyakran feltételezik, hogy a testtel való foglalkozás túl sok időbe kerül és nehéz is. Ezért azután a gyors megoldásokban bíznak és nem foglalkoznak a test alapvető fizikai igényeivel, míközben a lelki egészségük és a teljesítményük csökken. Fontos, hogy megismételjük: nem hagyhatod figyelmen kívül a testet, közben abban reménykedve, hogy jól fogod érezni magad. Ezek nem működnek együtt. Az idő, amit a fizikai egészséged karbantartásába fektetsz, bölcs befektetés. Időt takarít meg arra, hogy fejleszteni tudd a teljesítményedet. És nyilvánvalóan: ez javítja a lelki egészségedet.
Ennek a fejezetnek a tárgya az, hogy hogyan állíts össze és hajts végre egy egyszerű írásban lefektetett tervet az optimális fizikai egészség kialakítására és fenntartására három területen: aerobic testgyakorlatok, alvási higiénia és étkezési szokások.
Aerobic testgyakorlatok
A testgyakorlat javítja az önbecsülést és az általános lelki egészséget (erre vannak befejezett, kiértékelt kísérletes tudományos vizsgálatok). A testgyakorlás segít a súly-menedzsmentben és az alvás javításában. A cél az, hogy majdnem minden nap legalább 30 percnyi aerobic testedzésprogramot hajts végre. Az erő- és rugalmassági gyakorlatok szintén nagyon fontosak és egyéb előnyeik is vannak. Ha az időd lehetővé teszi, ezeket is hozzáadhatod a gyakorlat-tervedhez. Ha nincs rá annyi időd, vagy ez a plusz már túl sok lenne, akkor elégedj meg a minimum 30 perces aerobic-gyakorlat programmal. Az aerobic gyakorlat lényege, hogy folyamatos és ritmikus, amely a szív ritmusát, a pulzusodat folyamatosan (enyhén, vagy kevésbé enyhén, ennek kor szerint és cél szerint megállapított megvannak a kiszámított táblázati értékei, itt nincs mellékelve) megemelt szinten tartja. Aerobic gyakorlat például a gyaloglás, kerékpározás, evezés, úszás, lépcsőzés és a jogging. A legjobb választás valószínüleg az, amit a legjobban élvezel. Moderált, rendszeres gyakorlat a cél.
Napi 30 perc gyalogolás hatékony lehet a súly- és a stressz-menedzsmentben. Ha erő-gyakorlatokat is hozzáadunk a tréning-programunkhoz, az szintén segít a zsír-leépítésben, mert az izmok gyorsan égetik az energiát. Mindazonáltal, ne terheld túl magad. Bármennyi gyakorlat jobb, mint a semmi. Még egy 10 perces „energia-gyakorlás”, egy kis testgyakorlási szünet az asztalodtól felállva is elég, hogy emelje az energia-szintedet és javítsa a hangulatodat (erről is készültek vizsgálatok).
(Ha nem csináltad eddig), gyengéden kezdd el és a „végleges” változatot építsd fel fokozatosan. Nem kell senkivel sem versenyezned. A testgyakorlás akkor jó, ha utána fel fogsz frissülni és energiával töltődsz fel. Nem szabad, hogy sérülést okozzon és annyira kimerítsen, hogy a kellemes fáradtságon túli fáradtságba kergessen. Ha el tudsz oda jutni, hogy a napok legnagyobb részében meglegyen az ilyen típusú minimum 30 perces aerobic testedzés, az tökéletes. Ha nem, kezd annyival, amennyivel tudod. Csinálj tervet rendszeres, moderált testgyakorlásra. Ha problémád van az elalvással, végezd ezeket a gyakorlatokat vacsora előtt, vagy egy kicsivel azelőtt. Ha 40 évesnél idősebb vagy (és eddig nem nagyon csináltál ilyesmit), vagy valamilyen ismert egészségügyi kockázatod van kardio-vaszkuláris betegségre vagy ha bármilyen egyéb problémád van egy ilyen testedzés elkezdésével kapcsolatban , javasolt, hogy beszéld meg ezt a házi orvosoddal.
Alvási higiénia
Az alvási problémák gyakran kapcsolódnak a boldogtalansághoz (sok vizsgálat szerint). Sok viszonylag új vizsgálat témája volt az alvási problémák és az alvási higiénia területe. Két fontos szempont van: a mennyiség és a rendszeresség.
Az alvás megfelelő mennyisége
Minden felnőttnek legalább 8 óra alvásra van szüksége. Előzetes vizsgálatok azt mutatják, hogy akik átlagosan közel ennyit (kb. 8 órát) alszik, és alszik még 1-1,5 órát itt-ott napközben, általában jobban érzik magukat, mint akik kevesebbet alszik és jobban is teljesítenek. Mindazonáltal, a mai életvitel általában „ellop” az alvásidőből, ezért sok felnőtt krónikus alvás-hiányban szenved.
Az alvás rendszeressége
Rendszeres elalvási és ébredési időpontra van szükség ahhoz, hogy a test alvási ciklusát állandósítani lehessen. Ha összevissza időpontokban fekszünk le a különböző napokon (például pénteken és szombaton jóval később, mint a hét többi napjain), az kimerültséghez és akár alvási rendellenességekhez vezet.
Szóval, az a lényeg, hogy egy kicsit többet kell aludni, mint amennyit gondolsz és hogy tartsd az elalvásod és a felkelésed időpontját annyira állandónak, amennyire csak lehetséges (kevesebb, mint egy órás eltéréssel egyik napról a másikra).
Étkezési szokások
Ha magad elé képzelsz egy tányért, amin a hús a kisebbik adag és a növényi ételek töltik ki a tányér nagyobbik részét, akkor már elég pontos képed van arról, hogy mi az étkezési cél, ami a következőket ételeket tartalmazza:
- Szénhidrátok. Növényi eredetű ételekből (gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű pékáruk, borsó, bab, dió, stb.) vedd magadhoz a legtöbb kalóriát. Azok az ételek jelentik a legjobb választást, amelyek frissek, mélyhűtötek, vagy minimális feldolgozáson estek keresztül, mert ezekben van a legkevesebb hozzáadott cukor, só, zsír és viszont sok szálasanyag és fitokemikália van bennük – amelyek védenek a különböző betegségektől.
- Csökkentsd a fogyasztott hús mennyiségét, amelyek telített zsírt és koleszterolt tartalmaznak. A fogyasztott mennyisége ne legyen több, mint 170 gramm naponta. Ez sovány húsból illetve bőr nélküli szárnyas húsból legyen elkészítve. Használhatsz alternatívákat is, mint a magok és a zöldségek (főtt száraz bab, borsó vagy szójabab termékeket). Legalább kétszer egyél hetenként halat.
- Csökkentsd az egészségtelen zsírokat, hozzáadott cukrot, a feldolgozott/finomított ételeket és a koffein-bevitelt. Ha baj van az alvásoddal, 7 órával az alvás előtt már ne igyál egyáltalán koffeint. Az alkohol-fogyasztás nem szabad, hogy napi egy italnál több legyen a nőknek és napi kettő férfiaknak.
- Vegyél magadhoz elegendő kalciumot, A felnőtteknek legalább 1000 mg Ca-ra van szüksége naponta. Egy pohár tej 300 mg Ca-t tartalmaz. Ha megiszod a javasolt 3 pohár alacsony zsírtartalmú, vagy zsírmentes tejet, akkor még mindig szükség van egy kis Ca-ra például spenótból, brokkoliból, tiszta narancsléből vagy tofuból.
A következő kiegészítő tanácsok betartása (amelyek általában is fejlesztik az egészséget), segít a súly-kontrollban, és a hangulat javításában is:
- Tartsd a vércukrot egyenletes szinten egész nap. Ezt úgy teheted meg, ha eszel reggelit is, 10-órait is, uzsonnát is, nem hagysz ki étkezést. Többször eszel kevesebbet, kisebb adagokat. Vizsgálatok bebizonyították, hogy ha 5-ször, vagy 6-szor eszünk kisebb adagokat, az csökkenti a fáradtságot és a hangulatváltozások erősségét, mközben ez elősegíti a súlykontrollt is. Az alap-étkezéseket (reggeli, ebéd vacsora) kiegészítheti egy tízórai, és egy uzsonna, máris megvan az 5 db étkezés. Lehet ezekben egy fél szendvics, yoghurt, gyümölcs, diófélék, stb. Kerüld el a koncentrált édességek bevitelét, amelyek nagy vércukor fluktuációt okoznak.
- Inkább „terítsd szét” az étkezések tartalmát úgy, hogy egy részét a kalóriának, amit korábbi szokásaid szerint egy nagy vacsora alkalmával fogyasztanál el, tedd inkább át reggelire, ebédre, vagy a tízóraira és az uzsonnára.
- Gyakran válassz olyan ételeket, amelyeknek a zsírtartalma kevesebb 35%-nál. Egy durva becsléshez szorozd meg a zsírt grammban 10-zel és oszd el a teljes kalória értékkel. Az eredmény legyen kisebb, mint 35%. Pldául, egy csokoládé szeletben van 250 kalória, és 14 gramm zsír. Így:
14 gramm zsír x 10
----------------------------- = 56%
250 kalória
Eszerint a csokoládé szelet nem felel meg a jelzett (35% alatti zsír-tartalom) kritériumnak. A cukor adhat egy pillanatnyi energia többletet, de fáradtabbá és feszültebbé teszi az embert egy óra múlva (egy gyors gyaloglás hasonló energiát ad, ennek azonban negatív hatása nincs). Hasonló kalkuláció a teljes kiőrlésű kenyérre, a krumplira és majdnem minden más növényi termékre (a hozzáadott vaj/margarin és olaj nélkül!) az egészségesebb arányt mutatja. Habár a hús túllépheti a 35% zsírtartalom szabályát, a húst lehet együtt enni zöldséggel, hogy csökkentsük a teljes zsírbevitelt (pl. wokban főzött hús egy kis olajban). (Itt az eredeti szövegben a „wok” helyett az áll: „stir-fried”; ez az angol kifejezés a kínai nyelvből származik. Ez egy kínai ételelkészítési módszer (ld. Wikipédia), amihez - amennyire én értek hozzá - a legközelebb a „wok” edénnyel jelzett főzési technika áll. Amikor egyébként a „stir-fried” hosszú angol nyelvű Wikipédia cikk magyarázatában „wok”-hoz ért, abba is hagytam és gyorsan ezzel az egy szóval jellemeztem ezt az izét... – SZM).
- Fontos: megfelelő mennyiségű italt kell innod naponta (ez ahhoz képest, amennyit érzésre innál, sok, viszonylag nagy mennyiség, alapvetően súlytól függően 2-3 liter). Általában, igyál egy nem-édesített pohár folyadékot minden étkezésnél és néha az étkezés után is és egyél gyakran víz-gazdag ételeket (gyümölcsök, zöldségek, levesek, főtt magok). Ha a vizeleted színtelen, vagy halvány sárga, az azt jelenti, hogy minden valószínüség szerint a magadhoz vett folyadék mennyisége elegendő.
- A biztonság kedvéért, szedj kiegészítőket is, amelyek 100%-át tartalmazzák az ajánlott napi adagját a kulcs vitaminoknak és ásványi sóknak.
Viseld gondját a testednek: írd le az edzés-tervedet
Ereje lesz annak, ha a terveidet előre leírod és megfogadod, hogy kitartasz mellettük és betartod őket. Készíts olyan tervet, amit kényelmesen (azért ne túl kényelmesen!! – SZM) követni is tudsz és kezdd el a gyakorlását a következő 2 hét folyamán. Azután folytasd az egész könyv (ki)olvasása alatt és ha minden jól megy, utána is, továbbra is, tartsd magad ehhez a tervhez. Az teljesen rendben van, ha néhány nap átmenetet adsz magadnak, amíg eléred pontosan a napi leírt edzés-mennyiséget.
1. Testgyakorlás. A hét legtöbb napján, legalább 30 perc aerobic gyakorlat naponta. Írd ide a tervedet:
2. Alvás. .......óra/nap (egy kicsit több, mint amennyit Te elegendőnek gondolsz), este .......órától (amikor lefekszel/elalszol) reggel ........óráig (amikor tervezed a felébrdést/felkelést).
3. Étkezés. Legalább 3-szor egy nap, egészséges ételekből választva. Készíts el egy heti menüt egy Excel-táblába a következő minta szerint. Ellenőrizd le a heti tervet az azután következő étkezési célokkal és a diétás útmutatásokkal (ld. később).
Minta menű: egy hét ételei
Írd le ebbe a táblázatba, amit enni és inni akarsz minden egyes napon (a mennyiséget is) |
|||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Hétfő |
Kedd |
Szerda |
Csütörtök |
Péntek |
Szombat |
Vasárnap |
Reggeli |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10 órai |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ebéd |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Uzsonna |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Vacsora |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Késő esti "snack" |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Diétás útmutató
Az összeállított heti menűdet ellenőriz le az alábbi szempontok figyelembevételével, amelyek az egészséges étkezés alapjait rögzítik:
1. Vajon a terved minden étel-csoportból tartalmazza a megfelelő mennyiséget, ahogy a 4. számú Melléklet táblázatból látható)? (Valaki, aki fogyni akar csökkentheti például 1-1-gyel az összes csoportból ajánlott mennyiséget, kivéve a tej-csoportot, amiből meg kell tartani ebben az esetben is a 3 egységet.)
a diétás táblázatot külön, a 4. számú Mellékletben található - Hmmm... majd ez is fog jönni...))
2. Végignézve alaposan a diétás útmutatót és az eredeti heti tervedet, vajon minden szükséges elemből megfelelő mennyiség szerepel benne? Eléggé variáltad a különböző alkotó elemeket? (például ahelyett, hogy minden napra beírtál volna 1 db almát, variáltad az almát banánnal, vagy eperrel, vagy egyéb alternatívákkal.
3. A korábban említett étkezési alapelveket is figyelembe vetted? (az időben, mennyiségben való elosztást, stb.)
1. Vajon a terved minden étel-csoportból tartalmazza a megfelelő mennyiséget, ahogy a 4. számú Melléklet táblázatból látható)? (Valaki, aki fogyni akar csökkentheti például 1-1-gyel az összes csoportból ajánlott mennyiséget, kivéve a tej-csoportot, amiből meg kell tartani ebben az esetben is a 3 egységet.)
(a diétás táblázatot külön, a 4. számú Mellékletben található - Hmmm... majd ez is fog jönni...))
2. Végignézve alaposan a diétás útmutatót és az eredeti heti tervedet, vajon minden szükséges elemből megfelelő mennyiség szerepel benne? Eléggé variáltad a különböző alkotó elemeket? (például ahelyett, hogy minden napra beírtál volna 1 db almát, variáltad az almát banánnal, vagy eperrel, vagy egyéb alternatívákkal.
3. A korábban említett étkezési alapelveket is figyelembe vetted? (az időben, mennyiségben való elosztást, stb.)
Első 14 napos elhatározás/kötelezettség
Vezess írásos naplót 14 napig, hogy láthasd, mennyire voltál képes tartani magad az előzetesen lefektetett terveidhez. A 14 nap alatt változtasd meg a heti tervet, ahogy jónak látod a tapasztalatok alapján, és ezzel a módosított tervvel folytasd az eltervezett életmódot addig, amíg elolvasod a könyvet (ha hamarabb elolvasod, mint letelik a 14 nap, akkor is folytasd, különösen, ha érzed a fokozatos pozitív hatását – SZM). Valamikor ezalatt a két hét alatt válaszold meg a most következő, a reakcióim előértékelése és értékelése elnevezésű kérdéseket (lesz még táblázat bőviben a könyvben, és célszerű is őket végigcsinálni, ahogy le van írva, mert különben pár nappal azután, ahogy becsuktad a könyvet, keresztet vethetsz az egészre; persze, ha már most úgy utálod, pl. ezeket a táblázatokat, mint a második tányér túrós gombócot, meg egyáltalán ezt az aktivizáló vekzálást, akkor lehet, hogy értelmesebben is el tudod tölteni az idődet, mint hogy ezt a könyvet olvasgasd, mert akkor tutti, hogy semmilyen hatással nem lesz az életedre, akkor meg inkább meg kell nézni egy Dr. House-t, az legalább szórakoztató, hát nem? – SZM). Csak akkor menj tovább a 3. fejezethez, ha a következő 3 lépést befejezted (vagy –ld. előző megjegyzésemet – hagyd a fenébe az egészet...).
Napló |
||||||
|
|
|
|
|
|
|
Nap |
Dátum |
Gyakorlat (perc) |
Étkezések száma |
Alvás hossza (óra) |
Elalvás-idő |
Felébredés-idő |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
7 |
|
|
|
|
|
|
8 |
|
|
|
|
|
|
9 |
|
|
|
|
|
|
10 |
|
|
|
|
|
|
11 |
|
|
|
|
|
|
12 |
|
|
|
|
|
|
13 |
|
|
|
|
|
|
14 |
|
|
|
|
|
|
Előértékelés – Reakcióim előértékelése
Keress egy nyugodt helyet, ülj le, ahol nem fognak zavarni, amíg az alábbi kérdésekre válaszolsz (ezek az instrukciók még visszaköszönnek a könyvben néhányszor – SZM). Vegyél néhány mély lélegzetet, lazíts el és komolyan koncentrálj és gondolkozz a válaszokon.
1. Hogy állsz itt és most az önbecsüléssel? Lesz aki egyszerűen válaszol, hogy alacsony, közepes, magas, vagy egy 1-10-es skálán fogja elhelyezni. Lehetnek azonban, akik számára nem olyan egyszerű a válasz. Megjegyezheted például, hogy igazság szerint az önbecsülésed valahogy váltakozik, vagy hogy habár egyre erősebbnek érzed az utóbbi időben, a hibákkal, kritikákkal, nem mindig teljesíthető elvárásokkal küzdesz, hogy ne törjenek le és ne legyenek hatással a fejlődő önbecsülésedre. Erő és bátorság van abban, ha őszintén el tudod ismerni magad számára azt, ahol valójában tartasz.
2. A szüleid, a szoros eredeti családod mennyire járul hozzá a személyiséged fejlesztéséhez, segítenek, vagy éppen ellenkezőleg?
3. Mi az amit tudsz erről, amit tanultál arról, hogy mit kell tenni, hogy fejleszd az önbecsülésedet?
4. Mi az, ami, ha van ilyen egyáltalán, ami alacsonyabbrendűvé tehet Téged, mint személyt/egyéniséget?
5. Mi az, ami, ha van ilyen egyáltalán, ami magasabbrendűvé tehet Téged, mint személyt/egyéniséget?
6. Most egy kis rajzolás, vagy ilyesmi következik. Színes ceruzával, vagy tollal, vagy akár a festékbe mártott ujjaddal rajzold le a véleményedet, ami esezdbe jut magadról egy külön papírra. Ennek lehet olyan hatása, ami Téged is meglep, mert ha szavak nélkül kell valamit „mondani” magunkról, érdekes dolgok adódhatnak.
A válaszok a 3., 4. és 5. kérdésekre különösen jellemzőek lehetnek arra, hogy a Te esetedben melyek azok a tényezők, amelyek erősíthetik az önbecsülésedet, habár nem azon a módon, ahogy az emberek általában elképzelik. Észrevetted, hogy ugyanaz a dolog, ami erősíteni tudja az önbecsülést, veszélyeztetni is tudja? Például, ha egy fizetésemelés a munkahelyeden növelni képes szerinted az önbecsülésedet, amikor ez elmarad, vagy nem neveznek ki valaminek, amire számítottál, az a csökkenését fogja okozni? Ha egy bók miatt többnek érzed Magad, egy kritika miatt majd kisebbnek fogod? Ha a szeretet/szerelem növeli az önbecsülésedet, ha a kapcsolat végülis nem sikerül, az meg csökkenteni fogja?
Sokan feltételezik, hogy abból szerezzük az önbecsülésünket abból, amit teszünk. a tehetségünkből, a karaktervonásainkból vagy mások elismeréséből, elfogadásából. Miközben persze ezek a dolgok mind kívánatosak, az állításom az, hogy ezek egyike sem a jó kezdő lépés az önbecsülés fejlesztésére. Akkor honnan jön tulajdonképpen az emberi érték?
A reakciód értékelése
Egy idézet következik Nouwen-től (holland katolikus pap):
„Nem azt akarom mondani, hogy a termelékenység rossz dolog, vagy hogy valami lebecsülendő dolog lenne. Éppen ellenkezőleg, a termelékenység és a siker nagyban javíthatja életünket. De ha az emberi értékünket attól tesszük függővé, hogy mit csinálunk meg a saját kezünkkel és tehetségünkkel, akkor a mai világunk félelem-taktikájának az áldozatává válunk. Ha a termelékenységünk a fő eszköze az önmagunkban való kételkedésünknek, akkor szélsőségesen ki leszünk téve az esetleges visszautasításnak és kritikának, ez pedig az alapja a belső krónikus aggódásnak és a depressziónak. A termelékenység soha nem adhatja meg a valamihez tartozás mély érzését, amiért küzdünk. Minél többet termelünk, alkotunk, annál világosabb lesz előttünk, hogy a siker és az eredmények nem tudja megadni nekünk azt az érzést, hogy „otthon vagyunk”. Valójában a termelékenység gyakran felfedi számunkra, hogy a félelem irányít minket. Ebben az értelemben a sterilitás és a termelékenység ugyanaz: mind a kettő annak lehet a jele, hogy kételkedünk a képességünkben, a lehetőségeinkben, hogy gyümölcsöző életet tudunk élni.”
Mit jelent ez az idézet Neked? Válaszolj, kérlek, 4 teljes mondatban.
1.
2.
3.
4.
Ha, ahogy Nouwen mondja, az értékesség és a lelki jóllét nem a termelékenység, nem annak a függvénye, amit sikeresen leteszünk az asztalra, akkor mi az, ami segíti az értékesség és a jóllét érzékelése? Vajon ez tanítható? Hogyan tanítanád ezt egy gyereknek?
Nouwen így folytatja:
„Hean Vanier-vel és az ő sérült embereinek a csoportjával együtt élve egy ideig rájöttem, mennyire siker-orientált vagyok én magam is. Együtt élni emberekkel, férfiakkal és nőkkel, akik nem képesek belépni a küzdelembe se az üzlet, se az ipar, se a sport, se az akadémiai területeken, hiszen nekik még az öltözködés, a sétálás, a beszéd, az evés, az ivás és az egyszerű gyermek-játék is egy komoly teljesítmény, rendkívül frusztráló volt számomra. Persze, átélhettem köztük az elméleti belátást, hogy „embernek lenni” fontosabb, mint „csinálni” valami értékeset, de amikor megkértek, hogy legyek együtt egy bizonyos időt olyan emberekkel, akik abszolút értelemben nagyon csekély teljesítményre képesek, hamar beláttam, hogy milyen messze vagyok ennek a belátásnak az igazi átélésétől. Így, ezek sérült emberek a tanáraimmá váltak, sokféleképpen világossá téve számomra, hogy termelékenység az valami más, mint a termékenység. Vannak, akik közülünk termelékenyek, és vannak, akik nem, de mi mindannyian „termünk gyümölcsöt”; a „gyümölcstermőképesség” a szeretet igazi minősége.
Mit gondolsz, a szellemileg vagy érzelmileg sérült emberek rosszabbak, kevesebbet érnek, mint a fizikailag sérültek?
Ha Te sérült lennél (szellemileg, fizikailag vagy érzelmileg). milyen típusú gondolkodás tudhatna megmenteni a megőrüléstől?
3. fejezet. - Önbecsülés és Hogyan lehet fejleszteni?
Mi „szül” önbecsülést, mi vezet az önbecsüléshez? A kutatás eredménye egyértelmű. Ha azt akarod, hogy egészséges önbecsülésed legyen (ezt az „egészséges”-t én teszem hozzá, valahogy úgy érzem, magyarul (?) oda kívánkozik – SZM), válaszd meg jól a szüleidet. Azon gyerekeknek, akiknek ebből a szempontból nincs problémája, általában olyan szüleik vannak, akiknek maguknak egészséges önbecsülése van és ezzel jó példával szolgálnak. Ezek a szülők állandóan szeretettel veszik körül gyermekeiket, érdeklődést mutatnak az életük és barátaik iránt, figyelnek rájuk, szánnak rájuk időt és buzdítják őket. Eszembe jut az az ember, aki azt mondta a szomszédjának: „Miért töltöd az egész napot a fiaddal a biciklijének javításával, amikor itt van a közelben egy kerékpár-bolt, ahol egy óra alatt megjavították volna?”. A szomszéd azt válaszolta: „Mert én a fiamat nevelem emberré és nem a biciklit javítom.”
Az egészséges önbecsülésű gyekek szüleinek magas elvárásai és sztenderdjei vannak önmagukkal szemben is, de ezek elvárások világosak, ésszerűek, következetesek és együtt járnak a szülők támogatásával és buzdításával. A fegyelmezési stílus demokratikus, ami annyit jelent, hogy a gyerek véleményét és egyéniségét tiszteletben tartják, de a szülők hozzák a végső döntéseket a fontos kérdésekben.
Röviden, a szülők valójában ezeket az üzeneteket küldik: „Bízom Benned, de azt is látom, hogy nem vagy (még) tökéletes. Persze, ez nem érinti azt, hogy szeretlek Téged és szánok rá időt, hogy irányítsalak, jelezzem a határokat, fegyelmezlek és a legjobbat várom el Tőled, mert bízom Benned és értékellek.” Ezek az üzenetek nagyon különböznek attól a bizalmatlanságtól, amivel az autoriter szülők minden cselekedete átitatódik, vagy a törődés/figyelem hiánya, ami a megengedő szülők stílusát jellemzi.
Vannak olyanok, akiknek a fentiek egyike sem adatik meg, és mégis van önbecsülésük. Ez pedig ahhoz a nagyon fontos kérdéshez vezet: az említett pozitív, támogató előzmények hiányában hogyan lehet kialakítani az önbecsülést? A legtöbben azt feltételezik, hogy abból nyerjük az önbecsülésünket, amit csinálunk, alkotunk, a képességeinkből, tehetségünkből, a akarakter-vonásainkból vagy mások megbecsüléséből. Mégegyszer csak azt tudom hangsúlyozni, hogy ezek egyike sem jó kiindulópont az önbecsülés megszerzéséhez. Akkor hol kezdjük? Kezdjük talán azzal, hogy tulajdonképpen mi is az az önbecsülés...
Mi az önbecsülés?
Alapvetően az önbecsülés általában stabil, de fluktuálhat is, akár napról napra, aszerint, ahogy a gondolati struktúrák változnak ssokféle tényezőtől függően: fizikai egészség, a test biológiája/kémiája, a megjelenés és a kapcsolatok. A tény az, hogy az önbecsülés fluktuál, okot ad az optimizmusra, mert ez azt jelenti, hogy az önbecsülés változik és változtatható is.
Az önbecsülés meghatározása központi jelentőségű a következő, bejárandó utunk szempontjából. Az önbecsülés reális és pozitívan értékelő vélemény önmagunkról (tehát a VÉLEMÉNYünk, és NEM az értékünk maga, ami változatlan, örök; erről fog egyébként hosszan szólni az 1. számú tényezőről szóló rész több fejezeten keresztül – SZM): A reális azt jelenti, hogy pontos és becsületes. Pozitívan értékelő (appreciative) pozitív érzést és szeretetet jelent. Vannak, akik erős/magas, vagy gyenge/alacsony önbecsülésről beszélnek, de ez az önbecsülést valahogy egy számokkal leírható játékhoz teszi hasonlatossá, amelyben lehet erősebbnek lenni, vagy gyengébbnek, tehát ami vetélkedésre és összehasonlításra buzdít. Ezért egyszerűbb/célszerűbb azt mindani, hogy az embereknek van önbecsülésük, ha realistán és poziítvan értékelve tudnak magukra tekinteni és értékesnek érzik magukat. A lenti egyszerű séma tisztázza az önbecsülés értelmezését. Az önbecsülés valahol középen van az ön-romboló szégyen és az ön-romboló büszkeség között:
/ / /
Ön-romboló szégyen Önbecsülés Ön-romboló büszkeség
Az emberek ön-romboló büszkeség birtokában többek akarnak/szeretnének lenni, mint az átlagember, ők egyszerűen felettünk járnak, emberfelettiek. Arrogánsak és nárcisszisztikusak, ami azt jelenti, hogy azt hiszik, hogy az ő személyük jobb és fontosabb, mint a többieké. A többieket függőleges irányban, felülről lefelé nézik, vagy összehasonlításban, ami azt jelenti, hogy ők felül vannak, a többieknek tehát lejjebb kell lenniük. Az ön-romboló büszkeség gyakran a bizonytalanságból származik. Nézz utána a híres diktátorok életének, gyakran a törődő, szeretetteljes szülői előzmények teljes hiányát fogod találni. (Ők viszont z önbecsülés javításának nem az ebben a könyvben is részletezett, szelídebb módját választotják, -ták...-SZM).
Az emberek az ön-romboló szégyennel vagy ön-romboló megalázás érzésével megverve úgy gondolják, hogy ők kevesebbek, mint az átlagember, hogy ők egyszerűen kevesek (ehhez az élethez). Ők függőleges irányban, alulról felfelé néznek a többi emberre és a föld sarának, porának tartják önmagukat. Nem látják magukat reálisan és nem tudják pozitívan értékelni, látni önmagukat.
A fentiekkel szemben az emberek az (egészséges) önbecsüléssel felfegyverkezve azt gondolják, hogy ők se nem jobbak, se nem rosszabbak, mint akárki más. Ismerik a hibáikat és azokat a dolgokat, amikben javulhatnának, és mégis, mélyen, belül és csendesen, nyugodtan boldogok/elégedettek, hogy azok, amik (Briggs, 1977). Olyanok, mint a jó barát, aki jól ismer Téged és szeret mindennek ellenére, mert látja a jóságot, a kiválóságot és a lehetőségeket, amelyek mind jellemeznek Téged a tökéletlenségeid mellett. Az önbecsülés birtokában az emberek a többieket magukkal egyenlőként kezelik, vízszintesen, ugyanazon a szinten lévőnek tekintik őket (az előző két eset függőleges irányultságával szemben).
Az önbecsüléshez kapcsolódó fogalmak
Az önbecsülést magát, mint fogalmat sokszor figyelmen kívül hagyják, mert a kapcsolódó fogalmakkal való összefüggése zavaró és komplex. Megpróbáljuk a további kis enciklopédia-szerű szócikk-feldolgozásban a zavaró tényezők legalább egy részét eltávolítani a valamennyire összefüggő és bizonyos mértékben átfedésbe kerülő fogalmak között:
Azonosság
Az azonosság olyan kérdésekre felel, hogy „Ki vagyok én? Hogyan lehet meghatározni engem, mi a meghatározó karakter-vonásom?” Az azonosság segít magunkat és az egyéniségünket röviden megfogalmazni (például egy nő azonossága csak feleség szerepéből táplálkozik;a deréktól lefelé megbénult ember azonossága nem részben működésképtelen testéből ered, de az igazi reális, belső önmagából).
(Pozitívan) értékel (appreciate)
Jót gondolni, értékesnek gondolni és örömet okozónak; hálásan felismerni; helyesen felmérni valaki, vagy valami minőségét, értékét.
Elfogadni
Kedvezően és örömmel fogadni (mint vkinek a sajátját); hinni vmiben; kedvezően válaszolni. Önelfogadás hitet jelent magunkban, és önmagunk kedvező és örömmel történő fogadását. Az ember pontosan elismerheti a konkrét gyenge pontokat a saját működésben, elhatározhatja a fejlődést ezeken a területeken és emellett elfogadhatja önmagát úgy, ahogy van, mindezzel együtt.
A belső dialógus például ilyesmi lehet: „Elismerem a hibáimat. Szeretem magam, ami nem jelenti mindenkori kritikátlan elfogadását a viselkedésemnek, tetteimnek. Ahogy fejlesztem a viselkedésemet, egyre jobban érezhetem magam beleértve a viselkedésemet is.
Önbizalam
Ez rendszerint valakinek valamilyen képességével kapcsolatos elképzelését, hitét jelenti; kompetenciára/hozzáértésre vonatkozik és a működés hatásosságára. Ahogy a kompetencia erősödik, az ember önbizalma – azon a területen, abban a tevékenységben - vele együtt nő. Tágabb és mélyebb értelemben az önbizalom hit önmagunkban, mint személyben, abban az értelemben, hogy „meg tudom csinálni.” Önbizalommal rendelkező embernek például azt mondhatják magunknak: „Mindenki meg tud csinálni bármit – ha adott az idő, a gyakorlat, a tapasztalat, erőforrások, stb. – én miért ne tudnék? Lehet, hogy nem tudok azonnal sikeres lenni teljesen, de az irány, az a kívánatos lesz.” A kompetencia/hozzáértés megmutatása/demonstrációja kívánatos, kielégítő lehet az ember számára, de ez valami, ami az ön-értékesség talajából nő ki, és nem annak a megalapozója (ez fontos tétel – SZM).
Hozzáértés/kompetencia és önbizalom összefüggésben van az önbecsüléssel, de nem ok-okozati összefüggésben. Ha az alap (ön)becsülés érzésünket, érzékelésünket függővé tesszük a hozzáértésünktől, akkor, amikor valami nem sikerül, az az értéktelenség érzetéhez vezethet.
(Itt fog folytatódni egy következő bejegyzésben, a "Büszkeség"-gel)...