HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Naptár

2025
<< 
jan feb már ápr
máj jún júl aug
sze okt nov dec

Friss topikok

Linkblog

A kvázi lovagkorból a prerenaissance felé... az V. sz., a magyar quattrocento elején...

isocrates_coaching 2025.03.15. 10:05

lovagurak.JPG

Szokás mondani, hogy Magyarországon nem alakult ki egy erőteljes polgári réteg, mint például a cseheknél... De ha kb. 400 évet visszaugrunk a ma ünnepelendő 1848-tól, egy érdekes dologra bukkanhatunk, hogy viszont a lovagkornak, amikor a nemesek lovagok is voltak (és ahogy a térkép mutatja, a központi hatalom sokkal restraint-ebb volt, mint ma, igaz, kisebb területen), mintha egy halvány szála a lovagkor nemes eszméinek is megérintette volna a magyar földet, a magyar esprit-t is.

Nézem a "Hunyadi" sorozatot, tetszik, mint film. Jó a rendezés, a színészek. Mondhatod, ennyiért nem kunszt, szerintem meg kunszt ez is, a pénz  NEM = jó film NEM = Siker!

Mint film szerintem jó, kalandos, intrikás, igen, kicsit mint a Trónok harca, nem mint történelmi pontos látlelet. Kicsit utánanéztem, és ez a plusz erénye a filmnek, hogy vettem a fáradtságot, hogy levegyem a polcról a Hóman-Szekfű olvasmányos Magyar történetének második kötetét, és a 2. fejezetet kezdtem el olvasni. Nos, lehet, hogy vannak a filmben hibák, pontatlanságok, "nem így voltak", de olvasgatva a HSz-t, az is biztos, hogy amit pl. erről a korszakról az iskolában tanultunk, lehet ugyan, hogy tényszerűleg jobban stimmel, mint a filmben, de ott is csak ízelítőt kapunk arról, ami volt, ahhoz képest ami volt.

Ez (is) egy komplikált történelmi pillanat volt, ennyi minden egy szokásos bő lére eresztett dokumentumfilmbe se fér bele, ehhez történelem könyveket kell olvasni. Már ha tényleg érdekel, és nem csak mindent is tudóan legyintesz, hogy "nem hiteles"...

Jellemző, hogy ebből a kritikai hangot megütő video podcastból sem tudsz meg sok mindent a korszakról, ő csak arra koncentrál, hogy ami benne van a filmben, az tényszerű, vagy nem, hogy hogyan is volt, ebből se tudod meg. Igaz, a történész, aki csinálta, végülis nem túl szigorú a filmmel, a végén elmondja, hogy pontos részet-gazdag történelmi ismeretek egy történelmi kalandfilmtől nem is várhatóak. Ez nem dokumentumfilm. És szerintem még az is csak közbenső szint a részletgazdagság szempontjából...  

Egy olyan bloghoz képest viszonylag hosszú részletet emeltem ki (a neten is megtalálható az egész), amely az Anjou kor, Anjou Károly és Nagy Lajos által fémjelzett lovagi erényekben ha nem is gazdag, de azokat legalább felvillantó korszakából a prerenaissance keményebb, anyagiasabb, erényeket kevésbé (understatement) értékelő Zsigmond király korszak felé terelte a magyar történelmet is.   

“…A magyar főnemesi társadalom egységét megbontó hármas pártalakulás és a nyomában kelt éles pártharcok hátterében két korszak világnézeti harcának, a lovagi és prérenaissance-életszemlélet elvi küzdelmének körvonalai bontakoznak ki. Az Anjouk céltudatos társadalompolitikájának eredményeként hazánkban Nagy Lajos halálakor még a lovagi életeszmény és életstílus élték virágkorukat.  

Az Anjou-kor főnemessége a lovagi hűség tisztult eszményének jegyében sorakozott őt fölemelő lovagkirályai mögé s az elmúlt századforduló hatalmaskodó kiskirályainak magánérdekű célkitűzésével ellentétben a közérdek, az egész nemzeti közösség szolgálatát tekintette hivatásának. A közösség javára szolgáló erős központi hatalom támogatására, az ország nyugalmának és népe békéjének biztosítására, a királyság és nemzet tekintélyét gyarapító hadivállalkozásokra szentelte erejét és tehetségeit.  

Ha voltak is önös hatalmi törekvései, ha királya és nemzete szolgálatáért, „justum servitium” címén jutalomra és elismerésre tartott is számot, ha befolyását fel is használta vagyona és magánhatalma gyarapítására, cselekvésének és magatartásának rúgói közül sohasem hiányzottak a lovagi hűség és a közérdek szolgálatára való önzetlen törekvés elvszerű motívumai. Károly Róbert lovagias gondolkodása, Nagy Lajos egyéniségének ezernyi szép vonása rányomták bélyegüket a környezetükben élő, kormányzatukban részes, velük táborozó főurak lelkületére.  

Udvaruk előkelői, királyságuk főtisztviselői, hadseregük tisztjei lovagok voltak s ha netán vétettek a lovagi hűség és lovagbecsület, a lovagi törvények és lovagszokások ellen, maga a lovagi életeszménynek hódoló főnemesi társadalom közösítette ki őket a maga köréből. A főnemesség és a katonáskodó köznemesség széles rétegeit átható nemes lovagi szellem volt a társadalom oly sokáig nélkülözött egyensúlyának biztosítéka. Ez vetett gátat minden kirívó hatalmaskodásnak és öncélú hatalmi törekvésnek. 

Ez a szellem akadályozta meg, hogy a Lackfiakhoz, Szécsiekhez, Czudarokhoz hasonló hatalmas urak a közhatalom vetélytársaivá és önző hatalmi törekvések rabjaivá legyenek. Ez a szellem tartotta féken az Anjou-kort megelőző évtizedekben s majd Nagy Lajos halála után is oly vészes zavarok, küzdelmek és mozgalmak forrásává lett bomlasztó erőket. 

A lovagkor etikus életszemlélete és tisztult eszményei azonban nem tudtak elég mély gyökeret verni. Későn érkeztek hazánkba, mikor nyugaton már egy új, tán esztétikusabb, de etikai tekintetben alacsonyabbrendű életeszmény uralkodott a lelkeken s a lovagi életstílus helyét már a prérenaissance önkényurainak és a condottieri-társadalomnak életstílusa foglalta el. 

A prérenaissance-életszemlélet az Anjou-királyok sűrűbb nyugati érintkezései nyomán hazánkba is hamarosan utat talált s a balkáni expanzióval állandósult délszláv kapcsolatok révén megismert balkáni életstílus elemeivel vegyülve a lovagi eszménytől egyre inkább eltávolodó életfelfogás és életformák s egy új életeszménynek hódoló új főnemestípus kialakulására vezetett. 

Ennek a közéleti gesztusokban rendszerint előkelő, de cselekvései lényegében gyakorta durva és erőszakos, szellemi képességekben gazdag, de erkölcsi erőkben sokkalta szegényebb, törekvéseiben önző és szertelen, eszközeiben ravasz és kíméletlen prérenaissance-arisztokratatípusnak első képviselője a két harcos ellenfél, Garai Miklós és Horváti János volt.  

Fejedelmüket – az Erzsébetet, emez Károlyt – ők is lelkes odadással, de már nem az igazi lovag önzetlen és eszményi hűségével, hanem a tudatos pártember önérdekű ragaszkodásával szolgálták. Nagy Lajos lovagtársaságának tagjai a nemzeti egység politikájának harcosai és a társadalmi béke munkásai, Garaiék és Horvátiék vérbeli pártpolitikusok, a nagybirtok öncélú hatalmi politikájának életrehívói, a nehezen megteremtett társadalmi egyensúlyt újra felborító családi ligák rendszerének megalapozói voltak. Egyéniségük és politikájuk újszerű vonásai már Nagy Lajos életében kiütköztek, de a maguk igazi mivoltában csak a nőuralom idején bontakoztak ki, átalakító erejük és bomlasztó hatásuk pedig csak a budai és garai véres események nyomán lángrarobbant még véresebb pártharcok korában nyilatkozott meg…”

Szólj hozzá!

On the quest of the truth a vállalkozó kontra alkalmazott perben…

isocrates_coaching 2025.03.15. 05:54

entrepreneur_vs_employe.jpeg

Annál, hogy vagy nincs főnököd. szabad vagy, vagy hó ötödikén mehetsz a vályúhoz a csordával, lesz benne annyi víz, amennyi a hónapra elég lesz, cserében rabszolga vagy, ennek mélyebbnek kell lennie, a gyökereknek. Valami alapvetőbb különbségnek kell lennie a két attitűdben, ami miatt aki tartósan az egyiket, vagy másikat választja, nem köpi le magát minden reggel...

Persze hogy a csordában élő inkább, hisz ki ne szeretné, ha nem lenne főnöke és szabad lehetne?! De vajon az utóbbi így igaz-e, lehetséges-e, vagy van ebben az idealizált vállalkozó képben valami, ha nem is alapvetően hamis, mindenesetre nem a teljes big picture-t bemutató?

Mindenesetre mindig a “rabszolga” csordában élő érzi úgy, hogy magyarázkodnia kell, még magának is, hogy miért nem biztos, hogy olyan síkhülyeség, amit csinál, mint azt próbálják vele elhitetni, hogy nem mindig csak az egyik fajta szomszéd füve zöldebb?!

Nem is a tehetség, hanem az attitűd, ami dönt. Amit könnyebben tudsz tartósan  elviselni negatívumot, nem ahol a több, jobb a pozitívum. Nem elég motiváló, ugye? Szenvedély, csak az, amit keresel, mert Te egy ilyen karakán legény vagy, ami a szíveden, a szádon… ja, meg amikor párt választasz akkor is… azután lesz, ami lesz…

Analógia: magánélet, párválasztás. Jó, persze, vonzó, imádnivaló jó, ha van benne, különben... A másikban. De jobb prediktora a tartós kiegyensúlyozott kapcsolatnak, további életnek, ha a negatív, nem annyira szimpatikus vonásai, természete számodra elviselhetőek lesznek hosszabb távon is, és nem mész majd tőlük a falnak, ha mézeshetekből eltűnik a méz…

Vagy - munkahelyi, tevékenységi közeget tekintve, mi ijeszt jobban, mit vagy képes tartósan hatékonyabban kezelni: egy ismert hús-vér közeget vagy egy  homályos, jól-rosszul belőhető vállalkozói cél-csoport massza bizonytalanságait és mindazt, ami ebből következikA kulcs az alkalmazotti lét elfogadásában, mi több, választásában, talán a turf wars, office politics, grapevine létezésének elfogadása, annak eredmény-/hatékonyság-/meritocracy-torzításának, mint örök, emberi természetből következő létezésének, hatásának elfogadása, a vele szembeni napi - felszínen megfogalmazott követelmények teljesítése melletti - “küzdelem” tudomásulvétele.

Analógia megint: például a vízilabdában a felszín felett megfogalmazott feltételek: több gólt szerezni, mint kapni. Aki azt, ami a víz felszín alatt zajlik - miközben a csapatok látszólag csak egyedül az említett feltételeknek megfeleléssel vannak elfoglalva - nem szereti, fél tőle, fel van háborodva, hogy a felszín alatti, többé-kevésbé rejtett, legalábbis palástolni szándékozott tevékenység/övön aluli harc a deal szerves része, condition sine qua non-jal, az ne menjen vízilabdázónak.

Aki meg azt hiszi, hogy a default szerint homályos, valamennyire mindig is meghatározatlanul maradó cél-csoport megnyerése csak tiszta harcban történhet, és ott majd, na majd ott - szemben a mindig aljas & bűnös szervezettel - minden majd meritokratikusan fog zajlani, és végre csak a tudás, meg a merit fog számítani, az bizony pofára eshet. A szabadság kék madara nem adja könnyen magát…

Guys, sehol sem, hélas, csak a tudás, a merit számít. Nincs olyan aréna. Mindig dzsiu-dzsicu, catch as catch can van, a "választható" sportág.

Mindenütt vannak trükkök, ügyeskedők, tettetők, csalók, szélhámosok,  mélyütések, csak mindenütt más a jellegük, természetük. Aszerint fogsz jobban érvényesülni egyik vagy másik területen, hogy melyikben tudsz jobban alkalmazkodni ehhez a második, rejtett valósághoz, az adott terület árnyékához, shadow-jához. Melyikhez passzol jobban az élethez való hozzáállásod, attitűdöd. Hús-vér, ismert közegben vagy jobb, hatásosabb, vagy a másikban. Ennyi.

Ui.: és ehhez jön még bárhol is a whining, a nyafogás, hogy nekem miért nehezebb, mert fiatal vagyok, mert öregebb vagyok, mert nő vagyok, férfi vagyok, szép vagyok, csúnya vagyok (a profil-képemen…), egyéb. Szokj hozzá, hogy minden is számít, ezek is, és más is. Hol pozitívan, hol negatívan. Az igazságot ne keresd, mert nincs. Ebben nincs (ez a post is csak  egy vélemény, az enyém…). Azt keresd, miben van comparative előnyöd, és azt próbáld kihasználni. Pont.

Szólj hozzá!

Mi minden is a Linkedin?

isocrates_coaching 2025.03.12. 11:52

img_7843.png

2 nap alatt 3 postban különböző fénytörésekben a Linkedin. Azért nem annyira, mint a vakok az elefántot, de mindenki másképp látja, egy biztos, mindenkinek fontos…Az egyik egy senior, nagyon megbecsült B2B marketing szakértő, aki visszariad lassan, amikor kinyitja, annyira nem ismer rá valaha szeretett portáljára. Ezt a szót nem használja, kerüli, de érteni fogod, hogy FB-klónnak látja, nem a jó értelemben… (legalábbis amennyit én megértettem a postból…)

A másik tapasztalt OD/fejlesztő csapat vezetője, aki lényegében ugyanezt szelíd mozgalmár módon azzal indítja, hogy erősítsük a Linkedin network oldalát…

Tehát tegnap: (lényegében…) FB illetve fel, fel a network barikádakra!

Ma reggel egy sharelt Index postban meg azt olvasom, hogy “Linkedin irigységtől szenvednek a Z generáció tagjai…”. Erre már csak a röhögős like maradt… mert persze, hogy a map NEM = territory, mindannyian a saját térképünkön helyezzük el és látjuk olyannak, amilyennek látjuk, de azér…:-))) kinek van igaza? welcome Z generáció, network-öljünk velük, és felejtsük az FB-t? De hogyan?

Még tegnap egy francia filozófus, könyvszerző, előadó, cégeket coachként, tanácsadóként aktuálisan segítő, Julia de Funès (igen, az unoka…) legújabb könyvét olvasva Audible-ben egyszercsak megüti a fülem: Linkedin… Nocsak mondom! Felütöm gyorsan a Kindle példányt is, a kereső egy helyen találja meg a Linkedin szót, és gondoltam, ebbe az intenzív Linkedin pourparler-ba beillesztem már ezt is ide a time-line-ba, illusztrálva, hányféleképpen tud nemcsak itthon az emberek szájára kerülni kedvenc social media portálunk…

No, egy kis kontextus. Számos könyve megvan, egyikbe-másikba bele is olvastam, ez most nagyon megy a francia szekcióban, van ott is néhány ismerősöm, látom a postokban, commentekben. Nyilatkozik is róla, ez mintha az érdeklődő közvéleményben nagyobb vihart kavarna, mint az előző könyvei.

“La vertu dangereuse - Les entreprises et le piège de la bien-pensance” (A veszélyes erény - A vállalkozások és a helyesen-/jól-gondolkodás csapdája) a cím. A ‘helyesen-/jól-gondolkodás’ most egy kulcs szó egy ideje a francia szakmai és politikai közbeszédben, nehéz röviden definiálni a jelentését, ezért fejezetekbe/szó-cikkekbe szedve, mintegy enciklopédikusan megy végig a divat-fogalmak egy nagy csokrán, először bemutatva, mi volt az eredeti pozitív indíték a használatára, azután jelezve, hogy hová fajult ez a jelentés a használat közben és végül rámutatva, hogy hogyan lehetne/kellene megőrizni és továbbvinni a pozitív jelentésüket a negatív konnotációk minimalizálásával. 

Talán kicsit világosabb lesz az ideemelt részlet elolvasása után…

“Mindenki a mástól készen kapott gondolatok jacuzzi-jában pancsol, ugyanazt a demagóg szemüveget felvéve, és ellenzi (oh, micsoda meglepetés!) a kirekesztést, de támogatja az irigyelt elitek kiirtását. Védik a soft skill-eket, hogy jobban becsmérelhessék a hard skill-eket, amivel nem rendelkeznek. Ez egy szolidaritási társaság, amely ünnepli magát a semmiben tapicskolásban, amely feladatának tekinti az ellenség (én az egyik kedvencük vagyok) legyőzését a harcmezőn, amivé a Linkedin vált…”

‘Az ínyenceknek az eredeti szöveg;

“Tout ce beau monde barbotte dans le même jacuzzi d’idées reçues, chaussent les mêmes lunettes démagogiques, l contre (oh, surprise !) l’exclusion, mais sont pour l’extermination des élites qu’ils jalousent. Ils défendent les soft skills pour mieux dénigrer les hard skills dont ils sont dépourvus. C’est une corporation solidaire, qui se congratule dans la nullité et qui se fait un devoir de venir guerroyer l’ennemi (je suis une de leur favorite) sur leur champ de bataille qu’est devenu LinkedIn.”…’

Szólj hozzá!

Dr. Ugyanaz - Karinthy Frigyes karcolata

isocrates_coaching 2025.03.11. 16:07

 

img_7837.jpeg

Első kötet

DR. UGYANAZ kezével a villamoskocsi feljárójának fogantyújába, lábával abba a táblába kapaszkodva, melyen a “Megtelt" felírás jelzi, hogy még legfeljebb csak huszonötén szállhatnak fel, homlokát nekifeszítve a peron állásai előtt heverő összenyomott hullák ezreinek. Micsoda beszéd az, hogy már nincs hely? De mennyire van hely, csak, tessék egy kicsit összébb szorulni! Disznóság, hogy az embert nem hagyják felszállni — nekem éppen annyi jogom van felszállni, mint maguknak, akik már fent vannak! Nagyon sajnálom, hogy ráléptem a kezére az úrnak, háború van! Ha nem megy másképpen, majd erőszakkal szerezzük meg magunknak a jogainkat — ha a vezetőség eltűri, hogy egyik ember felszállhasson, másik meg nem —, hát akkor majd csinálunk mi rendet! Mit gondol, nekem nincs éppen olyan sürgős dolgom, mint magának? Hogy maga még az előbbi állomáson szállt fel? Bánom is én! Éppen eleget utazott akkor! Lárifári! Szálljon le! Nekem dumálhat az úr — itt nem arról van szó, hogy ki áll ott régebben vagy nem régebben, nem tudni, kinek a korrupt protekciója révén — hanem arról hogy kinek van tehetsége meg ereje hozzá, hogy ott álljon! Félre az utamból! Le a kocsivezetővel! Le a hájasokkal! Éljen a forradalom! Utánam! (Egy ellenállhatatlan rohammal felnyomakszik a peronra. A kocsi megindul.)

 

Második kötet

DR. UGYANAZ a következő állomáson, kiállva a peron lépcsője elé, szavait a feltolakodó tömeghez intézve. De uraim!!... Uraim!!... Az Istenért, hát nem látják, hogy már nincsen hely?... Hiszen leszakad a peron — hát ne tolakodjanak, mint az oktalan állat! Uraim — az emberi méltóság! Hiszen emberek vagyunk! Az oktalan állat se száll fel a villamosra, ha már nincs hely! Uraim, az Istenért — tartsuk be a rendet, hiszen másképpen összeomlik minden, amit a bölcs kormányzat a jövő Magyarország és a törvényes kereteken belül feltételezett alkotmányos fejlődés érdekében megalkotott! Türelem, uraim, türelem — tessék várni a következő kocsira — a türelmes és szakszerű, rendszeresen elvégzett várakozás bizonyára megtermendi gyümölcsét — egy szebb jövőt — persze, csak a törvényes kereteken belül. Gondoljunk, uraim, a művelt nyugatra — lebegjen szemünk előtt Németország nagy példája — a nemzeti parlament! Az alkotmányos nemzet nevében felszólítom az urakat, oszoljanak szét egymás hasából békésen, és várják meg a következő villamost! Éljen a kalauz úr, éljen szeretett kocsivezetőnk, ki bölcs belátással vezeti kocsinkat e nehéz napokban — éljen a kormány!

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása