HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Friss topikok

Linkblog

Bugrisok és rongyosok...

isocrates_coaching 2025.05.21. 17:31

pikler.jpeg

Pikler Gyula (1864-1937) jogbölcsész és pszichológus, Ignotus Pál (1869-1949, született Veigelsberg Hiugó, a Nyugat folyóirat főszerkesztője) barátja írta ezt Ignotusról egy Ignotusnak szentelt Nyugat különszámban. Aki érti, érti...

"Pikler Gyula: Néhány szó (Nyugat. 1924. 23. szám)

Ignotus tehetsége égi.

Ignotus vágyódása földi.

Soha, még gyermekkorában sem epedett ő azután, hogy szent legyen. Sohasem mardosta magát a tudásért. Sohasem álmodott arról, hogy ő fogja igazságossá tenni a társadalmat. Pedig némely embereknek és költőknek e vágyódások oly természetesek, mint a lélegzés.

De soha senki nála jobban nem értette meg e szent őrületeket. Soha senki, józan, testvérebbül nem szerette és ünnepelte őket. Mert égi tehetsége megéreztette vele e szent őrületek mennyei illatát. És ami gyümölcsöt a tudás fájáról röpke, de saséles pillantás és könnyed, de nyílegyenes kéz lecsíphetett, ő gyönyörködött annak ízében.

Kifogástalan londoni öltözékében kart karba fűzve járt ama rongyosokkal, a szentekkel, a tudni vágyókkal, az igazságosság rajongóival a poros és végtelen országutakon. Égi hangokon szólaltatta meg ügyükért a harsonát, maga elé mondta és énekelte a maga földi epekedéseit. A fényűzést és az asszonyt. A várost és a kényelmet. A pénzt és a hatalmat. És jobban tudja, hogy szerződik meg a fényűzés és az asszony, a város és a kényelem, a pénz és a hatalom, mint a bugris, aki bírja őket.

Soha senki kevésbé magatettetően és kevésbé önáltatóan, meztelenebbül és merészebben nem vallott és rajzolt, mint ő. Igazabb volt, mint a tudósok, becsületesebb, mint a szentek. És nagy szavak nélkül, földi reális módon jobb, önzetlenebb, nemesebb, lovagiasabb férfi, megbízhatóbb társ és barát volt a forradalmároknál. Józanul és kimérten a mámor súlyával hatni és érezni, ez volt az ő szent vágyódása.

Ama rongyosak álmélkodva hallgatták e hideg éneket és az okos szavak kimért zuhatagát. És kénytelenek voltak megengedni, hogy ez a földi zene és okosság is égi. Csaknem odaadták volna kínjuk gyermekeit e hidegen fogant amorettekért, elnyújtott egyetlen életálmaikat e kicsattanó rögtönzésekért.

Néha, úgy látszik, Ignotus meg akart tőlük szökni és a bugrissal élni. Élvezni akarta végre ama fényűzést és asszonyt, ama várost, kényelmet, pénzt és hatalmat, melynek megszerzéséről annyit tudott. De a bugris száz mérföldről megérezte rajta a szent őrületek mennyei illatát, és elfintorította orrát. Ignotus akkor sem tudott egészen nem igaz lenni, mikor a bugrissal ravaszkodott, a bugris pedig teljes önáltatást és hazugságot követel.

A Cimabuek, Fra Angelicók, Belliniek, Leonardók, Michelangelók és Raffaellók csarnokában e Tizianót, e Rubenst, e Dürert, e Paolo Veronesét, e Makartot senki sem akarja nélkülözni. Különben tudás és biztonság nélkül írom ide e hasonlatokat, Makartot nem is ismerem, és bizonyára igazságtalan vagyok ezért Ignotus iránt. Csak ő tudná, milyen festőket kellene e helyen idézni, és száz találó célzással tudná megvilágosítani és díszíteni e sorokat. Arcátlanság egyáltalában, hogy Vörösmarty, Arany, Tompa és Vajda János klasszikus szobrászáról e rajzfélét megkísérelni merészkedtem. E rajzfélét, mely stilizáltabb, mint hogy eleven lehessen. Mely inkább megzenésítése Ignotusnak, semmint leírása. Inkább, hogy Ignotus (Zoláról használt) ellentétét idézzem, látomás, mint látás."

Szólj hozzá!

Exclusive fiúknak, férfiaknak...

isocrates_coaching 2025.05.21. 16:54

Anthony Scaramucci kb féléve az egyik kedvencem a youtube-on, alapvetően az angol újságíró Katty Kay-jel vitt podcast sorozattal,amit a választás előtt kezdtek el valamikor talán októberben, és eredeti tervükkel ellentétben nem bírták abbahagyni az azt hiszem heti 2 adást, és a youtube különleges kedvenceivé váltak.

Most egy limitáltnak szánt (6 részre tervezett) podcastot indított Scott Galloway-jel együtt "Lost boys" címmel. Igen, a kb 10-15 év alatt végigsöpört woke-forradalom által parton hagyott, elanyátlanodott fiú nemzedékről szól. 

Disclaimer:: részben nem mindenben értek egyet velük se itt/ebben, se másutt/másban (NEM guruk a számomra...), részben, úgy helyezkedtem óvatos kritikai álláspontra a szélsőséges woke- forradalommal (hivatalosan DEI initiatives) szembe, amikor találkoztam különböző kinövéseivel (különösen kb  két évvel ezelőtt ástam bele magam igazán alaposan), hogy nem lenne, nincs kedvem mindenestől kiönteni a babát a fürdővízzel együtt.

Szeretem körüljárni a dolgokat, kitörni, nem benne maradni semmilyen véleménybuborékban, és saját véleményt kialakítani, ez a célom (gyakorlatban meglehetősen időigényes a dolog, de nekem van...). Ezen az ágon alaposan utána olvastam, lehetőleg minden irányzatból, véleménybuborékból kerestem jellemző mintákat, a véleménye(i)m az enyémek, semkit nem majmolok, utánzok, követek kis csaholó kikutyaként.

Tudom, ez kicsit absztrakt így, de jónak látom, hogy néhány névhez is kössem a journey-mat, egy párhoz, hogy kikkel nem vállalok semmilyen közösséget. Aki kicsit is belekóstolt az alapvetően angolszász témabeli podcast világba, érteni fogja. Elsőként Jordan Peterson-t említem, a valamikori torontoi egyetemi tanárt, gyakorló klinikai pszichológust (amíg a kanadai szakmai kamara ki nem zárta), akivel most már semmiben nem értünk egyet, de szporadikusan belehallgatok, hogy éppen hol tart a szellemi mélyrepülésében (a par excellence pseudo értelmiségi mintapéldája), de mindjárt ott van a korábban magát liberálisnak valló  Brett Weinstein is, a seattle-i Evergreen College volt tanára, aki a 2017-es campusban történt események miatt került lapátra a DEI initiatives nagyobb dicsőségére... És ők azok, akiket a vihar olyan mélyen az ellentáborba sodort, hogy már menthetetleneknek tűnnek szerintem a kritikai gondolkodás számára (ahogy én azt elképzelem...).

Egy ehhez a posthoz készített appendix-ben ide dokumentálok néhány tanulságos videót, Peterson két interjúját, a hírhedt Cathy Newman interjút és a Helen Lewis interjút. Ezekben (itt se értek vele egyet mindenben), de ezekben még van szellemi tartása, még az érvelése penge. Ideteszek még egy kis videót a torontói campus-ban történt villongásról a diákokról, ami az egyik első volt, amelyből a széles világ, a net tudomást szerzett egy amúgy obskurús, ismeretlen kanadai professzorról.

Több videó is fent van az Evergreen vs Weinstein storyról, de nekem a legemlékezetesebb egy francia stáb majdnem 1 órás alapos filmje, legyen ez is itt együtt (érdekesség számomra, hogy a meghívott előadók között ott van az a Robin DiAngelo is, akinek két könyvét megvettem és elolvastam - "White fragility" és "Nice rascism", amelyből megtudtam, hogy ha pl. én fehér vagyok, akkor eleve rasszista és következésképpen ha férfi, akkor nőgyűlölő,,. Azt hiszem, az volt az a pont, amikor engem elveszített a feminizmus...)

Külön fejezet a net/youtube manosphere világa (Andrew Tate-től némileg északabbra, de nem sokkal), abba is belekóstoltam, mert érdekes, de szellemileg és egyébként is abszolút kiábrándítóam bárgyú és ostoba Rollo és a többiek világa. No redpill, no blackpill. DiAngelo vs Tate, szerintem hamis dilemma, egyik sem választható. Ép ésszel, úgy értem...

A disclaimer hosszabb lett, mint amit ezzel a posttal hozni akartam, de nem véletlen, nagyon sikamlós pálya, és tudom, hogy a disclaimer semmit se számít azoknak, akik valamelyik oldalra felsorakoztak (pro DEI vs against DEI, középút nincs, basta!). Aki semelyik táborhoz nem tartozik, az a híres Fehér Klára féle dillemával analóg helyzetben találja magát, "jobbra a vallonok, balra a flamandok! és a belgák?! Ők hova?" Menthetetlen belga vagyok... oly sok mindenben...

Amit most nagyjából gondolok a "lost boys"' témakörben, ha jól értem, ez kis video sorozat jól fogja képviselni. 2 illetve 3 belga beszélget benne a lost boys-ról, hozzáteszem, a belgák sem gondolnak mindenről teljesen ugyanazt. Itt is ez az eset. De nagyjában-egészében ami ebben az első részben elhangzik, azzal együtt tudok rezegni. 

Scaramucci és Galloway mellett a harmadik "belga", Richard V. Reeves, az "Of boys and men" (2022) c. könyv szerzője, amit a 2 évvel ezelőtti "project" keretében már olvastam. Tetszett. Jól kiegészíti ezt a "belga" társaságot...:-)))

APPENDIX

Az első protest Peterson-nal szemben a torontoi egyetemen 

A hírhedt Cathy Newman interjú (a mai utterance-aihoz képest ultra nyugodt, fölényes de nem agresszív...)

A figyelemreméltó 6 éve készült Helen Lewis (szintén brit angol, azt hiszem) interjú (ezt 70 mio view-vel, az előbbi 60 mio-val)

4 évvel ezelőtt kicsit büszkén és nosztalgiával gondolnak vissza a kezdetekre (ez a video a majd' 2 mio Peterson feliratkozó közül a 4 év alatt 13 ezer embert érdekelt...) 

Számomra ez volt a színvonalas és első (akkor számomra elég meglepő!) alapos beszámoló a nyugati parti Washington állam Evergreen college campusán 2017-ben történtekről

...és egy ráadás...:-))) 1 évvel ezelőtti francia, Figaro (jobboldali, konzervatív újság) podcast, "Vajon a feminizmus idejétmúlt-e?". A juice az az, hogy az amúgy maga is auteur Figaro-riporter 3 viszonylag frissen, a témában könyvet megjelentetett női szerzővel beszélget a faminizmus mai állásáról. Még néztem annak idején a video-podcast-ot, amikor rögtön megvásároltam mind a három könyvet, és nem csalódtam, nemcsak a férfiak között vannak "belgák"....:-))) 

 

 

 

Szólj hozzá!

No comment 5.

isocrates_coaching 2025.05.21. 14:42

Nehéz megfejteni, talán nem is lehet teljesen, mi folyik a világban, illetve melyek a mögötte lévő indítékok. Amikor találok egy érdekes, eddig nem hallott hipotézist, megörülök, mert a paletta bővül és legtöbbször (soha?!) nem 1 vagy kettő indíték van a mozgások mögött, hanem egy plethorányi (szóval sok...). A volt görög pénzügyminiszter nagyon is aktív a podcast szférában, ha nem is értek vele mindig egyet (az interpretálásban, nem a tényekben...) vele, nem érdektelenek a podcastjai. Ez most különösen nem az. Egy ismert faktorra hívja fel a figyelmet és azt embellish-eli. Azt sejtjük, hogy az amerikai hegemónia nagyrészt a politikai excepcionalizmusra, de főleg a dollár kulcsvaluta szerepére támaszkodik illetve az ezen alapuló pénzügyi internacionális rendszerben betöltött kulcsszerepére. No, ezt a témát elemzi a Varoufakis és érdekes lehetséges következtetésekre jut... 

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása