HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Naptár

május 2025
Hét Ked Sze Csü Pén Szo Vas
<<  < Archív
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Friss topikok

Linkblog

Provokáció…

isocrates_coaching 2025.05.16. 10:17

turi.jpeg

Túri Ferenc Linkedin postja:

“Ki hogyan értelmezné a képet?”

Ha még aktív lennék a Linkedin-en (2 hónapja már nem… most már csak néha inspiráció…), mit írnék commentben ehhez a nyilván AI, ám kifejező tákolmányhoz?

Első impulzus: “Rögvalóság?” …de ez túl ‘realista’ (nyilván egybecseng a postoló “költői” kerdésével…), másnak lehet pesszimista, cinikus, fixed mindset…

Eszembe jut a szuperérzékeny, szuperokos szintén on-line, Linkedin ismerős hölgy, aki éppen szintén postolt egy elragadót, aki feszt hisz abban, hogy a teal “valóság” (spiráldinamika) el fog terjedni, munkában is, ő valami ilyesmit gondolna, “micsoda marhaság, hogy még mindig ezzel… az empátia, bizalom világa igenis, lassan (nagyon lassan…), de el fog jönni, megszüljük, ez az inevitable trend…”

Kinek van “igaza”?! Senkinek?

…előző post végéről ideemelve:

“…I may be wrong, what do I know (what, BTW, everyone else know…)…”

Szólj hozzá!

“…I may be wrong…” - vita… - kultúra…

isocrates_coaching 2025.05.16. 10:13

Linkedin post, comment vita a post alatt… rövid video, egy Dodge Durango-t kalapálnak össze (effektíve pl. gumikalapáccsal az egyik ablakot… - ezt több commentelő is megemlíti, negatív kirívó példaként, pedig nyilvánvaló, a pontos illesztéshez ez a művelet a szalag mellett elengedhetetlen…) és a kisérő szövegben a mostanában oly gyakori szöveg:

“How are these companies going to survive against Tesla and the Chinese auto makers who are highly automated?”

160 like, 122 comments, 13 újraposztolás…

Az egyik commentváltás így kezdődik:

“I am sure Consumers will still support them as they are saving jobs for actual People. I personally would rather buy a car from a company that employs actual People so they can feed themselves and their families, rather than a car from a factory that is fully automated. But that's just me, others may agree or disagree, that is fine…”

Mennek ide-oda a commentek, hogy az ár alapján vásárolnak, meg a fancy újdonságok miatt, stb., az indító commentelő vitatkozik, érzékenyen, egyik se troll, nem a “babára” mennek, egyik commentjének lezárásaként (mégegyszer… így is kezdte az első comment zárásaként…) hozzáteszi…

“…I may be wrong, what do I know (what, BTW, everyone else know…- teszem hozzá én: SZM…:-))) but it seems where it is heading…”

Vitakultúra, szerénység, "tudom a helyem, jelentőségem...", tetszik…:-)))

Jaja... és - tévedés ne essék - a Dodge Durango 2025 egy szuper autó, szerintem...:-)))

dodge-durango-sr-carscoops-11-scaled.jpg

 

Szólj hozzá!

A HI kihívása – Leo-k szempontjából…

isocrates_coaching 2025.05.16. 10:00

2_leo.jpeg

@László Barabás Linkedin postja:

Egy B-moll megjegyzés a liváló posthoz: a tanulást kellene boostolni általában, meg az átképzéseket, egyáltalán emelni kellene a HI-t (Human Intelligence), hogy esélye legyen az AI-vel szemben és nem a kvázi ranszolga-munkát félteni, védeni. Ja, hogy mi a rabszolga munka? Fájdalom az, amit más módon, más eszközökkel, hatékonyan, stabil minőséggel el lehet végezni…

“XIV. Leó pápa és az MI kihívásai – összehasonlítás XIII. Leó örökségével

XIV. Leó pápa, alig egy hete történt megválasztása óta, máris világossá tette, hogy egyik legfőbb prioritása a mesterséges intelligencia jelentette kihívásokkal való szembenézés lesz. Ez a fókusz nem véletlen – a pápa tudatosan választotta a Leó nevet, utalva XIII. Leó örökségére, aki az 1800-as évek végén hasonló elszántsággal szállt szembe kora legnagyobb technológiai átalakulásával, az ipari forradalommal.

XIII. Leó 1891-ben kijelentette, hogy a kormányoknak "meg kell menteniük a szerencsétlen dolgozókat a kapzsi emberek kegyetlenségétől, akik az emberi lényeket pusztán pénzszerzési eszközként használják", miközben csodálta a "tudomány felfedezéseit". Hasonlóképpen, XIV. Leó aggodalmát fejezte ki, hogy az MI technológia veszélyeztetheti az "emberi méltóságot, igazságosságot és munkát", ugyanakkor elismerte annak "hatalmas potenciálját", hangsúlyozva, hogy felelősséggel kell használni "mindenki javára".

Ez a párhuzam jelzi, hogy az egyház folyamatosan kénytelen szembenézni a technológiai fejlődés kettősségével. A berlini Szent Mátyás plébánia 12.000 katolikus hívője már most tapasztalja az MI okozta aggodalmakat: a gyermekek hamis információt találnak a chatbotokon, a tolmácsok munkáját veszélyezteti az automatizált fordítás, a tanárok pedig folyamatosan figyelik a MI-vel történő csalásokat.

A római katolikus egyház korábban is támogatta a technológiai fejlődést – középkori szerzetesek találták fel például az árapály-meghajtású vízikerekeket. Azonban Paolo Benanti ferences szerzetes, a Vatikán MI-etikai főtanácsadója szerint a technológia ereje mára olyan naggyá vált, hogy a potenciális hátrányok is előtérbe kerültek. Ironikus módon Benanti atyát még 15 évvel ezelőtt is kinevették, amikor kiborgokat és emberi fejlesztést akart tanulmányozni a pápai egyetemen – "és most ez egy pápa első témája".

Az MI hatalmas ígéretekkel és kockázatokkal jár. A Nemzetközi Valutaalap becslése szerint a globális munkahelyek mintegy 40 százalékát érintheti, egyeseket kiegészítve, másokat megszüntetve, így növelve a vagyoni egyenlőtlenségeket. A katolikus etikusok szerint a pápa a visszafogottság hangja lehet ebben a folyamatban: "Ez nem katolikus probléma, ez az emberiség problémája" – fogalmaz Brendan McGuire atya, a kaliforniai Szent Simon Plébánia lelkipásztora.

Hogy XIV. Leó sikerrel jár-e a kormányok és multinacionális vállalatok meggyőzésében, hogy korlátozzák a túlkapásokat és védjék a munkavállalókat, nyitott kérdés marad. A válasz talán a pápa 2012-es interjújában található, amelyben a populáris kultúra és közösségi média káros hatásairól beszélt: nem az a megoldás, hogy elfordulunk a médiától, hanem hogy "megtanítsuk az embereket kritikus gondolkodókká válni" és megértessük velük, hogy "nem mindent, amit hallasz vagy olvasol, szabad készpénznek venni".

Szólj hozzá!

Linkedin - Street sociology...

isocrates_coaching 2025.05.16. 09:44

su_ti_1.jpeg

Papp Zoltán (@Zoltán Papp) Linkedin postja a Linkedinről…

“Linkedin éhezők viadala 

„A Linkedin a legjobb módja annak, hogy meggyűlöld magad a közösségi médiában."

Az erős felütés ellenére Lotte Brundle UK Times-ban megjelent írása nem a szokásos beleszállós nagyotmondás, hanem egy színvonalas provokáció. Szókimondó gondolatmenete arra jut, hogy a Linkedin jellemzően a boldogabbnál boldogabb posztok felülete. A résztvevők szuper állásokkal dicsekszenek és csillogó eredményekről tudósítanak.

Mindez gyakran szül irigységet, sőt a nehézségekkel küszködő munkanélküliekben és a pályakezdő fiatalokban folyamatos frusztrációt generál. Ha az utóbbihoz még azt is hozzátesszük, hogy több kutatás szerint a Z generáció érzéseire a Linkedin intenzívebben hat, mint az Instagram, a megállapítás egészen drámai.

Elgondolkodtató, hogy a helyzet mennyire ambivalens. Adott a platform, aminek az elsődleges célja, hogy egy inspiráló digitális környezet biztosításával támogassa az elhelyezkedést. Ehhez képest a működése sokak számára eredményez kudarc élményt.

Vélhetően, le kell számolni azzal az illúzióval, hogy a Linkedin kivételt jelent azon közösségi médiumok sorában, amelyek negatív hatással vannak a mentális egészségre. A kísérőjelenség legalábbis ugyanaz. Amikor valaki a saját, kevéssé attraktív szakmai életútját összeveti a csillogó képekkel, a hencegő karrier beszámolókkal, vagy a hálálkodó üzenetekkel, a sikertelenség érzet és a pusztító önmarcangolás szinte garantált.

Ebben a megközelítésben a Linkedln társadalma két részre oszlik. Létezik a felső tízezer: az irigylésre méltó posztolók, lájkolók szűk köre, és jelen van a kirekesztődött széles közönség, aki mindezt sóvárogva szemléli.

A Linkedin aktív tagjaira felelősség nehezedik. Fontos szempontként kell kezelni azt, hogy a siker riporting ne legyen mások számára fellengzős, a megnyilvánulás mentálisan ne frusztrálja, hanem inkább feltöltse a pillanatnyilag sikerteleneket, és a publikáció minél többeknek jelentsen pozitív élményt. Ha pedig ráadásként még ne’ adj isten az eredeti tartalmak aránya és a szórakoztatási színvonal is emelkedne, többet már kívánni sem lenne érdemes.”

Ez utóbbi a felelősségnek nem felel meg a Linkedin, de ez van, ezt kell szeretni?

Szubjektív… ugye, 2 hónap aktivitás-absztinencia után érdekes perspektívát kínál ez a (egyre gyakoribb, különböző köntösben megjelenő, dühös, mérges, sértett, vagy elgondolkodó, mint ez az itt idézett is, vörös farokkal, filozófikus, stb) önreflexió. Én is kötődök hozzá, de az aktivitást már kényszernek éreztem, ez nem változott. Ha aktív vagy, a like-dopamin gépszíj elkap… De az intellektuális színvonal, ami búvópatakként állandó, inspiráló. Egyik, nem a legfontosabb, de fontos inspiráció forrásnak megmaradt a kényszer/string nélkül… nekem nyerő formula…:-)))

Hogy a main téma, a siker-ömlengés ego-tripjei érintettek, érintenek-e? Nem, mert - és ez egy kulcs mert - nem volt/van financial pressure rajtam… “ja, úgy könnyű…” mondhatod, és én “igen, így könnyű” válaszolom (ennek kifejtése egyik heti postomban, a “Miért nem lehet erre szimplán azt mondani, hogy “igen”?! Hadd irigykedjen…:-)))” ciműben).

Viszont a szenvedés, a hang nélküli, a postokban, commentekben megbúvó szenvedés meg megérintett… és akkor ez még nem is a “nép” nyögése (a “nép” azt se tudja, mi a fasz az a “Linkedin”…), ez az elithez dörgölődző, azt mindenáron fájóan távoli példaképnek tartó Linkedin “alvég”…

Gondoltam, visszahúzódok a lakatlan rengetegben, és nem zavargok, itt csendben megbeszélem - gyakorlatilag magammal (köszi, köszi, de köszi annak, aki el-/idetéved) - a dolgokat, amik éppen érdekelnek… irigyeltek, irigylők csak dagonyázzanak együtt, de nélkülem… sok sikert nekik!

 

Szólj hozzá!

Ez a ciki…

isocrates_coaching 2025.05.16. 09:37

trump_jet.jpeg

Nem az, hogy egy 400 mio dolláros jet-et ajándékoznak nekem, apparently without any string (szétszedni, biztonság szempontjából ellenőrizni állítólag ugyanennyibe kerülne, úgyhogy mindegy is, nyilván, legalább nem kell betörni a Mar-a-Lagoi mosdóba, a WC melletti irat-dobozokba kutatgatni infóért…), ez nem ciki…

torok_jet.jpeg

Az igazi ciki az, hogy amit ugyanazok a regnáló török elnöknek régebben ilyesmi jet-et ajándékoztak, az 500 millió dolláros volt (2018-ban… plusz infláció…:-)))… égés… hogy ENGEM olcsóbban meg lehet venni, mint egy törököt?! Ne má'... Ez az igazi skandalum…:-))) Jet-diplomacy...:-)))

 

Szólj hozzá!

The AI revolution is underhyped??!!

isocrates_coaching 2025.05.16. 09:23

Nézd meg, ha időd engedi ezt a TED beszélgetést pont erről…

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása