Megint lapozgattam a már említett Őri Sándor könyvet (ld. még: http://vezetoi-coaching.blog.hu/2012/08/25/konfuciusz_uj_forditasban_mond-e_nekunk_valamit ) és a következő két idézetet találtam:
“Zilu, megtanítsalak arra, hogy mit jelent valamit tudni?
A tudottat tudni, hogy tudod,
a nem tudottat pedig, hogy nem tudod;
ez az igazi tudás…”
(Ha Te is pásztázva olvasol, lehet, hogy (legalább) még egyszer érdemes ezt elolvasnod… több van benne… elég sűrített… jelzem ez nagyon tágan alkalmazható, az iskolától az “életen keresztül való tanulásig”…)
“Ai herceg ezen kérdést tette:
Hogyan tudnám elérni, hogy engedelmes legyen a nép?
Mire Konfuciusz ezt felelte:
Emeld föl az egyeneseket és helyezd őket a ferdék fölé,
ekképp szerezheted meg a nép engedelmességét;
Emeld föl a ferdéket és helyezd őket az egyenesek fölé,
melynek után a nép nem lesz engedelmes többé…”
Istenem, milyen egyszerű… OK, de akkor miért?!... Azt hiszem, a probléma abban lehet, hogy a ferdék – ezt a mondást értelmezve (ha véletlenül kinyitnak egy ilyen könyvet…) - a ferdét látják egyenesnek, az egyenest meg ferdének…
Egy korábbi bejegyzésben arról is volt szó, hogy vajon az ember egyáltalán képes-e jelenidőben észlelni-e, hogy tévedésben van (kb. “ferde”, persze, a ferde sokkal bővebb jelentésű). Nos, nem… gond…
Persze, ez az egész full alkalmazható profitorientált vállalati környezetben is, csak egy-két dolgot be kell helyettesíteni, pl. “engedelmes legyen” helyett “bizalommal legyen/hatékonyan dolgozzon”, “nép” helyett munkatársak…
Szilágyi Miklós - coaching.szm@gmail.com