HTML

Vezetői coaching

Szilágyi Miklós - teveatufokan@gmail.com - @preisocrates (Skype)

Friss topikok

Linkblog

Érzékelés, vakfoltok… handicap, nők, férfiak…

isocrates_coaching 2012.11.25. 19:10

how_men_and_women_see_colors.jpg

Tabutéma, hogy mások vagyunk. Nők, férfiak. Olyan komoly könyvben, mint Várkonyi F. Zsuzsa: “Tanulom magam”, is megjelenik utalás “A nők a Vénuszról, a  férfiak a Marsról érkeztek” című könyvre (ez meglepett, mert azt hittem, ez olyan – tudjátok – népszerű izé, nem komoly embereknek…), és a szerző (Várkonyi) egyébként is végig a “Tanulom magam”-ban – nekem kicsit (mértékét illetően) meglepően, de nagy meggyőző erővel – beszél a különbségek hatásáról viselkedésünkben. 

A kedvenc metafórám innen, ebből az izé könyvből (tökre nem metafora, mert azóta, hogy tudom, figyelem, abszolút bejön, mint modell…), hogy a férfiak, ha bajuk van, bemennek a barlangjukba, hogy egyedül megoldják azt és akkor jönnek csak elő, ha már megvan a megoldás (erre vannak bedrótozva, hogy ne kérjenek segítséget, tudjátok, mint az eltévedt autós, ha férfi, kering körbe-körbe, ha nő, megáll és kérdez…), a nők, ha bajuk van, csak el akarják mondani, ők így oldják meg, közben, miközben beszélnek…  Mik a rossz válaszok? A nők utána mennek a barlangba, a férfiak meg nem meghallgatnak, hanem unják, és rögtön mondják a megoldás-alternatívákat… mik a jó megoldások? A férfit várd meg, amíg kijön, a nőt pedig  hallgasd meg, értően bólogass, hümmögj (néha mondhatod: értem…), bírd ki… 

Saját intuíció. Élünk egymás mellett, egymással, férfiak, nők… és mi, férfiak, nem tudjuk, mennyi mindent tudnak rólunk a nők. Nagyon vigyáznak, hogy ez ki ne derüljön… jobb így… nem tudom, hol olvastam, hogy a nők kapacitása arra, hogy “live” észben tartsanak folyamatosan körülöttük élő kapcsolati történeteket, valahol a 30-nál limitálólódik. Kb. ennyit képesek folyamatosan követni… persze, nem mindenki, van, aki csak 15-öt monitorol, lehet, hogy van, aki ötvenet, százat… miért? Talán önvédelem, tapasztalatszerzés, védelmi, támadó,  megszerző és megtartó stratégiák/taktikák kidolgozására. Saját tapasztalata kevés,  személyesen, hogy  kapcsolati dinamikákat felfedezzen közvetlenül és alaposan  tanulmányozhasson, túlságosan kevés a lehetőség… muszáj növelni a hozzáférhető adatbázist. 

Még nagyobb tabu. Nem tudom már, hol, de több forrásból. Mark Gungor híres 10 perces jelenete a két mellszoborral (http://youtu.be/AQ9L9YBJkk8 ) ugye arról beszél, hogy a férfiak fejében egymástól jól elhatárolt dobozokban vannak a különböző információk, plusz van egy – nők által felfoghatatlannak gondolt – semmi doboz, amikor ez van betéve a lejátszóba, a férfi nem gondola semmire, csak néz ki a fejéből. A nők ezt nem tudják elképzelni (melyik férfi-társamat nem őrjítette már meg ez a kérdés: “Most mire gondolsz?”). Ez egyébként közvetett bizonyítéka a “még nagyobb” tabunak. A mellékelt youtube jelenet szerint a nőknek egy nagy méhkas (jó, hálózat…) van a fejükben, ahol minden be van kötve mindenhez, állandóan döngicsélés van és zümmögés… Arról van szó például, hogy a nők képesek (sőt, nem képesek nem…) még a leg-leg-legintimebb pillanatban is a fő témán kívül egyebekre is gondolni… nem ragoznám ezt itt tovább… 

Férfiak számára, akik abban a hiszemben élnek, hogy milyen jól elnavigálnak, és megtarthatják maguknak kisebb-nagyobb titkaikat, rossz hírem van: nyitott könyvek vagytok, csak nem kötik ezt az orrotokra. Ha nem vagytok nagyon szemetek, konkréten saját magatokra nézve esetleg soha nem fogjátok ezt megtudni, de vannak helyzetek, amikor kinyílik a zsák… akkor egy tanács: fedezéket keresni, sutty a sivatagba… 3-6 évre, és ne is gyertek vissza, mert nehéz lesz úgy, hogy tudjátok, hogy tudják… ja… 

A segítő szakmákban, mint pszichológus, pszichiáter, coach, stb. elég nagy előnyben vannak. Az input csatornáik szenzációsak. Persze, azután hogy mit tudnak vele csinálni, az egy másik mese. Mivel azt szokták meg, hogy megtartják maguknak, nehéz abből kitörni. Ha egy férfinak sikerül az input csatornáit megtisztítani, komoly esélyei lehetnek… de ez egy nagy munka… elvégzése nélkül az egész nevetséges lesz… hoppá… 

A kedvenc metafórám az input csatornák és a jel-szintek megkülönböztetésére az a kép, amit ehhez a blog-bejegyzéshez mellékeltem (a cikk: http://www.geekinheels.com/2011/04/06/how-men-and-women-see-colors.html ). Az átlagos férfi 7 színt tud megkülönbztetni eszerint az ábra szerint, egy átlag nő 29-et. Yeah…

Szilágyi Miklós - coaching.szm@gmail.com

Szólj hozzá!

süti beállítások módosítása